«Έσπασε το ρόδι» η Δόξα Μεγαλόπολης!

Φωτο: alex*f sport images

Ρεπορτάζ: Φώτης Αλεξόπουλος

FotisAlex

Η ομάδα της Δόξας Μεγαλόπολης μπορεί να μην είχε γνωρίσει τη χαρά της νίκης στις πέντε πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής, ωστόσο είχε αποδείξει με τη «μαχητικότητά» της ότι μπορεί να πάρει ματς στο φετινό πρωτάθλημα και να πετύχει τους φετινούς της στόχους. Το απόγευμα της Κυριακής η ομάδα της Μεγαλόπολης φιλοξενούσε την ομάδα του Λουτρακίου σ’ ένα απαιτητικό ματς. Η Δόξα αποδείχθηκε στη συγκεκριμένη αναμέτρηση πολύ καλή ανασταλτικά και αποτελεσματική όταν χρειάστηκε στην επίθεση με αποτέλεσμα να κερδίσει με σκορ 3-1!

Αναλυτικότερα στο πρώτο ημίχρονο η Δόξα μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και σε μια επίθεση στο 7′ κατάφερε να αιφνιδιάσει τον αντίπαλο ανοίγοντας το σκορ. Ο Παναγιωτίδης εκμεταλλεύτηκε το λάθος της αντίπαλης άμυνας και έκανε το 1-0. Η ομάδα του Λουτρακίου προσπάθησε να αντιδράσει και στο 25′ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με τον Γουλά. Η Δόξα δεν επηρεάστηκε από την ισοφάριση και πατώντας πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο βρήκε τον τρόπο στο 34′ με πολύ ωραία ενέργεια των «γηπεδούχων» και γκολ του Δημήτρη Λυμπερόπουλου να κάνει το 2-1.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες προσπάθησαν να βρουν το γκολ που θα άλλαζε τα δεδομένα στο ματς. Οι «γηπεδούχοι» απέκρουαν πολύ όμορφα τις επιθέσεις της αντιπάλου ομάδας. Η Δόξα είχε στιγμές για να καθαρίσει το ματς πολύ νωρίτερα ωστόσο στο 90’+1′ ο Πρίκας με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έκανε το 3-1 «σφραγίζοντας» την πρώτη νίκη στην ιστορία της Δόξας σε επίπεδο Γ’ Εθνικής κατηγορίας.

ΓΗΠΕΔΟ: Μεγαλόπολης.

ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γεώργιος Μαρκαντονάτος (Ηλείας).

ΒΟΗΘΟΙ: Αθανάσιος Παπαδόπουλος (Ηλείας), Χρήστος Λιάπης (Ηλείας).

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Φώτιος Δανιγγέλης (Αργολίδας)

ΤΕΡΜΑΤΑ: 7′ Παναγιωτίδης, 34′ Λυμπερόπουλος Δ., 90’+1′ Πρίκας | 25′ Γούλας

ΔΟΚΑΡΙΑ: –

ΔΟΞΑ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ (Βασίλης Κούβαλης): Μακρυωνίτης, Αλεξανδρής, Παναγιωτόπουλος, Νάνος, Βασιλείου, Αντώνακας, Δρόσος (62′ Πρίκας), Κατσαρός, Παναγιωτίδης (70′ λ.τρ. Ασημακόπουλος Θ.), Λυμπερόπουλος Ν. (88′  Ασημακόπουλος Κ.), Λυμπερόπουλος Δ.

ΠΑΟ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ: Διαμαντής, Λάιος, Παπαναστασίου, Σιώκος, Μαυρέλης, Νικολάου (65′ Τσόκος, Γούλας, Μάγκος, Μπαλκάνος, Ζερβός (80′ Μπριλάκης), Τσιώλης (55′ Κοβαίος).