Με ήττα έφυγε από την Καβάλα ο Αρκαδικός

Φωτο: alex*f sport images

FotisAlex

Συνεχίστηκε η αγωνιστική δράση στο χώρο της Α2 Εθνικής κατηγορίας γυναικών το απόγευμα του Σαββάτου με τη διεξαγωγή της 9ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Αρκαδικού καλούνταν να δώσει μία εκτός έδρας αναμέτρηση στην Καβάλα απέναντι στην τοπική ομάδα και να διεκδικήσει ακόμη μία νίκη στο πρωτάθλημα. Ζητούμενο ήταν η ομάδα της Τρίπολης να παρουσιαστεί ανταγωνιστική για ακόμη μία αναμέτρηση και γιατί όχι να φτάσει στην τέταρτη διαδοχική επικράτησή της τις τελευταίες αγωνιστικές.

Εκ του αποτελέσματος το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό γυμναστήριο της Καλαμίτσας ο Αρκαδικός μπορεί να ήταν ανταγωνιστικά σε μεγάλο διάστημα της αναμέτρησης, μπορεί να βρισκόταν κοντά στο σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης με την Καβάλα, αλλά βρισκόταν σταθερά πίσω στο σκορ σε όλο το ματς. Πληρώνοντας παράλληλα μια κακή αντίδραση με επιθετική αφλογιστία στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου έχασε την επαφή με το σκορ και το «πλήρωσε» τελικά με ήττα 76-71.

Αγωνιστικά η ομάδα της Καβάλας μπήκε από νωρίς στο σκορ μ’ ένα μικρό αλλά σταθερό προβάδισμα στην αναμέτρηση, την ίδια ώρα που ο Αρκαδικός προσπαθούσε να βρει ρυθμό και να βρει τρόπο να πάρει πρωτοπορία στο σκορ. Κάτι τέτοιο δεν συνέβη καθώς οι «γηπεδούχοι» είχαν καλύτερο ρυθμό στο ματς και ουσιαστικότερες επιλογές στην επίθεση σε κρίσιμα σημεία με αποτέλεσμα το 32-29 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η εικόνα της αναμέτρησης ήταν ίδια. Ο Αρκαδικός προσπαθούσε να ανεβάσει ρυθμούς και να μπει για τα καλά στο παιχνίδι χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα. Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου αν και μείωσε σε 54-52, δέχθηκε ένα σερί 10-0 με αποτέλεσμα το 64-52. Στα τελευταία λεπτά οι «Αρκάδες» πίεσαν και κατάφεραν να μειώσουν σε 74-71 αλλά χωρίς συνέχεια για το τελικό 76-71.

ΚΑΒΑΛΑ – ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 76-71

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο «Καλαμίτσας» Καβάλας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-15, 32-29, 52-48, 76-71

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Δεσλής-Λόρτος-Γερακίνης

ΚΑΒΑΛΑ (Μωσαϊδης): Κελαϊδής 7(1), Μάτζουρτσακ 14(1), Μανούσος 4, Μανάκας 4, Κυριακού 3(1), Κουμλέλης 13(1), Γκέλιος 10(2), Μούκας 9(3), Αναστασάκης, Σκλήβας 12, Ερεμπενάζιε.

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Διαμαντάκος): Καραμολέγκος 11(1), Πίνης, Τσακαλέρης 2, Κουρέπης, Κοψαύτης 21(4), Προδρόμου 13, Ρεντίκας 11(1), Ναούμης 5(1), Τζουγκαράκης 8.

Προηγούμενο άρθροΣεισμός 4.4 Ρίχτερ στην Αχαϊα αισθητός και στην Τρίπολη!
Επόμενο άρθροΗμερίδα στη Μεγαλόπολη για την “Ενδοοικογενειακή βία”