Ήττα με καταστροφικό ξεκίνημα!

Ο Αστέρας γνώρισε την ήττα με 3-1 στην Ξάνθη, πληρώνοντας το πολύ κακό ξεκίνημα στο παιχνίδι του. Η τοπική ομάδα πέτυχε τρία γκολ μέχρι το 31′(!) καισ τη συνέχεια διαχειρίστηκε το παιχνίδι, ακόμη και όταν ο Ιωαννίδης μείωσε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Η κακή μέρα απο την αρχή φαίνεται. Και για τον Αστέρα η αρχή ήταν πολύ κακή στην Ξάνθη. Μόλις στο 2′ βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ, μετά από κεφαλιά του Βασιλακάκη σε εκτέλεση κόρνερ. Οι Αρκάδες προσπάθησαν να αντιδράσουν, απείλησαν με τον Μάσα (μακρινό σουτ) και τους Ιωαννίδη και Τσουκαλά, αλλά τη στιγμή που πίεζαν δέχτηκαν και δεύτερο χτύπημα.

Στο 14′ ο Γιουνές έκανε το 2-0 σε κόντρα επίθεση, με σουτ έξω από την περιοχή. Η ψυχρολουσία ήταν μεγάλη για τον Αστέρα, που είχε κατοχή 78%, αλλά ο αντίπαλος όποτε έβγαινε στην επίθεση, σκόραρε. Το έκανε και στο 31′ με τον Λάζιτς, κάνοντας το 3-0.

Το ημίχρονο έκλεισε με τον Αστέρα να έχει οχτώ τελικές, αλλά χωρίς να έχει πετύχει γκολ και με τον αντίπαλο να έχει πετύχει τρία σε τέσσερις προσπάθειες.

Ο Ιωαννίδης σκόραρε νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, στο 53′ με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή. Αλλά η ομάδα της Τρίπολης παρά τις κινήσεις του Ελευθερόπουλου από τον πάγκο, δεν βρήκαν τρόπο να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Το 3-1 έμεινε μέχρι το τέλος και κράτησε τον Αστέρα χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα.

Οι συνθέσεις:
Ξάνθη: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Φλίσκας (64′ Χατζητερζόγλου), Γουάλας, Βασιλακάκης (86′ Ορφανίδης), Ντε Λούκας, Λάζιτς, Λουσέρο, Τριάδης (75′ Νιέτο), Γιουνές.
Αστέρας: Ντοναρούμα, Μπέρτος, Χαμντανί, Τσουκαλάς, Γιαννούλης, Δημούτσος, Φερνάντες (46′ Τσιλιανίδης), Καλτσάς, Ίγκορ (69′ Κώτσιρας), Μάσα (63′ Τσάβες), Ιωάννίδης.

Προηγούμενο άρθροΠολλές συμμετοχές στο 11ο Κύπελλο ΚΟΑΤ που έγινε με τη στήριξη του Δήμου Τρίπολης (vid)
Επόμενο άρθροΓ’ Εθνική: «Λευκή» ισοπαλία η Δόξα με τον Φωστήρα