Μηδέν στα τρία για τον Αστέρα…και η νίκη αγνοείται!

FotisAlex

Με δύο αγωνιστικές να έχουν ολοκληρωθεί στο φετινό πρωτάθλημα της Super League η αναμέτρηση της Κυριακής με αντίπαλο τον Ατρόμητο στο Περιστέρι κρίνεται πολύ κρίσιμη αναμέτρηση και ενδεχομένως οριακό για την ομάδα. Το ξεκίνημα του Αστέρα μέχρι στιγμής δεν είναι καθόλου καλό και επομένως το εκτός έδρας ματς με τον «ταλαιπωρημένο» επίσης αγωνιστικά Ατρόμητο θα μπορούσε να αποτελεί μια καλή ευκαιρία για ανάκαμψη και διεκδίκηση του θετικού αποτελέσματος. Σε κάθε περίπτωση και οι δύο ομάδες εξ’ αρχής θα αγωνίζονταν σ’ αυτό το ματς με την πλάτη στον τοίχο, ενώ το αρνητικό αποτέλεσμα για οποιαδήποτε από κάθε πλευρά μπορεί να προανήγγειλε εξελίξεις στο εσωτερικά των συλλόγων!

Αναφορικά με την αναμέτρηση ο Αστέρας είχε κατά διαστήματα αξιόλογη παρουσία στον αγωνιστικό χώρο (δεύτερο μισό πρώτο ημιχρόνου και πρώτο μισό της επανάληψης). Ωστόσο σε μια φάση στο τέλος του πρώτου μέρους ένα φοβερό γκολ του Ούμπιδες σκόραρε για το 1-0. Από εκεί και ύστερα ο Αστέρας προσπάθησε για την ισοφάριση, αλλά μετά την αποβολή του Ιγκλέσιας τα πάντα κρίθηκαν. Ο Αστέρας πλέον με αυτή την ήττα παραμένει χωρίς βαθμό στο πρωτάθλημα και πλέον στην Αρκαδική ομάδα υπάρχει σοβαρός προβληματισμός για την αγωνιστική της «εικόνα»!

Στο πρώτο ημίχρονο οι «γηπεδούχοι» μπήκαν καλύτερα έχοντας την κατοχή της μπάλας και καλύτερη εικόνα στο πρώτο 25λεπτο. Από εκεί και πέρα σταδιακά ο Αστέρας που βελτίωσε την κυκλοφορία της μπάλας και έδειξε να επιτίθεται πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του ματς απειλώντας με τον Καλτσά στο 37′. Ωστόσο η τελευταία κουβέντα άνηκε στον Ατρόμητο και τον Ούμπιδες που με φοβερό δυνατό σουτ κόντρα στη ροή του αγώνα, άνοιξε το σκορ στο 42′ για το 1-0.

Στην επανάληψη η ομάδα του Αστέρα μπήκε δυνατά και είχε φάσεις για να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης. Είχε την πρωτοβουλία, είτε την κατοχή, αλλά στην τελική προσπάθεια οι «κυανοκίτρινοι» ήταν χαρακτηριστικά άστοχοι και αναποτελεσματικοί. Ο Ατρόμητος από την πλευρά του προσπάθησε να απειλήσει με κάποιες κάθετες μπαλιές και γεμίσματα χωρίς αποτέλεσμα, αλλά όταν στο 75′ ήρθε η αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ιγκλέσιας όλα είχαν πλέον τελειώσει!

ΓΗΠΕΔΟ: Περιστερίου.

ΘΕΑΤΕΣ: –

ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σταύρος Μάνταλος (Καβάλας).

ΒΟΗΘΟΙ: Βασίλειος Καραβασίλης (Καβάλας), Γεώργιος Λάζαρης (Καβάλας).

Δ’ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ιωάννης Νεοφυτιάδης (Κορινθίας).

ΤΕΡΜΑΤΑ: 42′ Ούμπιδες.

ΔΟΚΑΡΙΑ: –

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 10′ Κεϊτά, 52′ Μπάγκα, 90’+1′ Στόιτσεφ | 12′ Καλτσάς, 57′ Ιγκλέσιας, 71′ Γιαννούλης, 75′ Ιγκλέσιας.

ΑΠΟΒΟΛΕΣ: 75′ Ιγκλέσιας.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Κορακάκης): Γκορμπούνοφ, Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Κατράνης (84′ Μπιτόλο), Κιβρακίδης, Ούμπιδες, Στόιτσεφ, Βασιλείου (52′ Μπάγκα), Κεϊτά, Τόνσο, Λε Ταλέκ (65′ Παπαδόπουλος).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μάκης Χάβος): Κοσίσκι, Ιγκόρ Σίλβα, Γιαννούλης, Σεφί (66′ Χαμντανί), Κουρμπέλης, Ιγκλέσιας, Φαρίνια, Καλτσάς (62′ Στανισάβλιεβιτς), Μάσα (79′ Γκοντό), Ιωαννίδης, Τσουκαλάς.

Προηγούμενο άρθροΤην θέση του στην ιστορικότερη βιβλιοθήκη της Ελλάδας, βρήκε ο…40άρης!
Επόμενο άρθροΜπαλάφας: «ΑΝΑΙΤΙΑ τα περί κατάργησης Δημάρχων & Περιφερειαρχών»