Νίκη «ανάσα» για τον Αστέρα Τρίπολης

Με δύο εύστοχα πέναλτι του Χερόνιμο Μπαράλες (ένα σε κάθε ημίχρονο) ο Αστέρας Τρίπολης επιβλήθηκε του ΟΦΗ με 2-0 στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» και πλέον ατενίζει με περισσότερη αισιοδοξία τη δύσκολη συνέχεια για το πρωτάθλημα και το Κύπελλο.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό της αναμέτρησης σε όλη τη διάρκεια και εκμεταλλευόμενοι το πέναλτι για χέρι του Γιαννούλη προηγήθηκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με 1-0. Νωρίτερα, οι Κρητικοί είχαν βρει τον τρόπο να απειλήσουν με τον Κουτρουμπή στο 39’ και τον Φιγκεϊρέδο στο 42’.

Στο δεύτερο μέρος, η κατοχή παρέμεινε στα πόδια των ποδοσφαιριστών του Ράσταβατς που έδειξαν έτοιμοι για την κρισιμότητα του παιχνιδιού και με σωστή αμυντική λειτουργία έκοψαν κάθε πιθανότητα ισοφάρισης στους φιλοξενούμενους. Ο Αστέρας έφτασε κοντά στο 2-0 με τον Βαλιέντε και τον Μαρκ Φερνάντεθ, όμως έμελλε να το πετύχει ξανά με πέναλτι, αυτή τη φορά για μαρκάρισμα πάνω στον Ριέρα στο 89’ (ο διαιτητής Σιδηρόπουλος συμβουλεύτηκε το VAR για να δώσει την παράβαση).

Ο Αργεντινός σκόρερ του Αστέρα, Χερόνιμο Μπαράλες, ευστόχησε ξανά, έγραψε το τελικό 2-0 και έδωσε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του που ανεβαίνει βαθμολογικά και… ψυχολογικά ενόψει της δύσκολης συνέχειας σε πρωτάθλημα και Κύπελλο.

Συνθέσεις:

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Άνχελ Ορτέγκα Μαρτίνες, Σουάρεθ, Ματρικάρντι, Βαλιέντε, Μουνάφο, Σίτο (67′ Ριέρα), Μαρκ Φερνάντεθ, Λουίς Φερνάντεθ (82′ Ιγκλέσιας), Μπαράλες

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Κουτρουμπής, Νέιρα (88′ Νάστος), Σεμέντο, Γιαννούλης, Φιγκεϊρέδο, Βαζ (73′ Σόουζα), Στάικος (81′ Μάνος), Μεγιάδο, Κοροβέσης, Μπράουν

Προηγούμενο άρθροΟι όροι και οι προϋποθέσεις υπαγωγής στη νέα ρύθμιση οφειλών στην εφορία
Επόμενο άρθροΓ. Βρούτσης για νέο ασφαλιστικό: Αυξήσεις στις συντάξεις με 30 χρόνια εργασίας