Ο Αρκαδικός δεν κατάφερε να νικήσει διαιτησία και Δούκα

Φωτο αρχείου: alex*f sport images

Οι αγωνιστικές υποχρεώσεις του Αρκαδικού συνεχίζονταν το απόγευμα της Τετάρτης με την εξ’ αναβολής 11η αγωνιστική στην οποία οι «κυανόλευκοι» υποδέχονταν την ισχυρή ομάδα του ΑΣΕ Δούκα στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης. Μία αναμέτρηση που για διαφορετικούς λόγους κρινόταν επιβεβλημένη και για τις δύο ομάδες. Η ομάδα της Τρίπολης από την πλευρά της καλούνταν να παρουσιαστεί ανταγωνιστική και να διεκδικήσει τη νίκη και το κατάφερε για κάτι περισσότερο από 43 αγωνιστικά λεπτά.

Οι παίκτες του κ. Διαμαντάκου πάλεψαν για τη νίκη, την άγγιξαν στο φινάλε της κανονικής περιόδου, ωστόσο μια άστοχη βολή έπαιξε σημαντικό ρόλο στο να οδηγηθεί το ματς στην παράταση. Εκεί οι «φιλοξενούμενοι» αποδείχθηκαν πιο ουσιαστικοί και με λίγο βοήθεια από τα «εχθρικά» σφυρίγματα προς τον Αρκαδικό από τον κ. Παναγιώτου, κατάφεραν να κατακτήσουν τη νίκη με σκορ 76-80.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Δούκα ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς και ευτύχησε να προηγηθεί με μια μικρή διαφορά στο σκορ. Σταδιακά όμως στη συνέχεια η ομάδα του Αρκαδικού ανέβασε ρυθμούς στην άμυνα και παράλληλα βελτίωσε την επιθετική του εικόνα με αποτέλεσμα να μπει στη διεκδίκηση του ματς με το 33-37 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες συμπορεύτηκαν στο σκορ με τους «γηπεδούχους» κάποια στιγμή να παίρνουν και προβάδισμα εφτά πόντων (48-41), αλλά στη συνέχεια οι άστοχες επιλογές στην επίθεση έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 50-53. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Δούκα προηγήθηκε ακόμη και εννέα πόντους, 57-66 στα 02’28 πριν το φινάλε, αλλά ο ΣΕΦΑ με φοβερή αντεπίθεση ισοφάρισε με γκολ-φάουλ του Ρεντίκας ο οποίος είχε την ευκαιρία να δώσει και προβάδισμα στην ομάδα του. Η βολή που επιχείρησε ήταν άστοχη για να ακολουθήσει το χαμένο τρίποντου του Κανονίδη στο φινάλε της κανονικής διάρκειας. Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση και εκεί κάτι οι εύστοχες βολές και κρίσιμες επιθέσεις του Δούκα έδωσαν τη νίκη με σκορ 76-80.

Αξίζει να σημειωθεί ότι με απουσίες αγωνίστηκαν οι δύο ομάδες στο ματς. Ο μεν Αρκαδικός χωρίς τον αρχηγό του Γιώργο Κοψαύτη και ο δε Δούκας χωρίς τους Μανώλη Παπαμακάριο και Παναγιώτη Καυκή. Τέλος δεν μπορεί να αγνοηθούν κάποια «εχθρικά» σφυρίγματα κατά του Αρκαδικού σε κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης, μεταξύ των οποίων τρεις τεχνικές ποινές (δύο στον πάγκο και μία στον Τζουγκαράκη).

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ-ΔΟΥΚΑΣ 76-80

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παναγιώτου, Βαρδάλος, Κατραχούρας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-21, 33-37, 50-53, 67-67 (κ.α.), 76-80 (παρ).

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Διαμαντάκος): Καραμαλέγκος 17(1), Πίνης 6(2), Τσακαλέρης 7(2), Κουρέπης 5, Σπυριδάκης 3(1), Προδρόμου 7(1), Ναούμης 4(1), Ρεντίκας 11(1), Γαρμπής, Τζουγκαράκης 16.

ΔΟΥΚΑΣ (Τζήμας): Κυρίτσης 30(1), Μιλεντίγιεβιτς 7(1), Κουκάς 1, Τζιάλλας, Ράπτης 2, Καραμπάτσος, Κανονίδης 1, Κομποδιέτας 11(3), Μολφέτας, Ρούμπιο 28(1).