O Αρκαδικός «πλήρωσε» την κακή επίθεση του β’ ημιχρόνου

FotisAlex

Το απόγευμα του Σαββάτου η ομάδα του ΣΕΦΑ Αρκαδικού ταξίδευε στο Ηράκλειο και αγωνιζόταν με την τοπική ομάδα του ΟΑΑ για το ματς της πρεμιέρας στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας. Η ομάδα του Αρκαδικού αν και ανέτοιμη αγωνιστικά σε σχέση με όλες τις υπόλοιπες ομάδες στην κατηγορία (με μόλις 12 ημέρες προετοιμασίας), παρουσιάστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστική στο ματς και έβαλε αρκετά δύσκολα στους «Κρητικούς»!

Ο Αρκαδικός ηττήθηκε με σκορ 65-59 αν και στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου βρέθηκε να προηγείται με +12 πόντους (30-42). Ωστόσο το επιθετικό «μπλακ-άουτ» και η κούραση των «Αρκάδων» στο β’ μέρος τον περιόρισαν επιθετικά στους 17 πόντους, γεγονός «μοιραίο» για να αποφευχθεί η ήττα με 65-59.

Αγωνιστικά ο Αρκαδικός μπήκε πολύ καλά στο ματς και βρήκε καλό ρυθμό με αποτέλεσμα τα εύστοχα περιφερειακά σουτ και τις εύστοχες επιθέσεις με γρήγορες επιθέσεις, τον διατηρούσαν μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Οι «γηπεδούχοι» αντιμετώπισαν προβλήματα στην επίθεση στο πρώτο μέρος, αλλά με χαμηλό σχήμα, αυξημένη πίεση και δύναμη στο παιχνίδι της στην επανάληψη, κατάφεραν να δημιουργήσουν σοβαρό επιθετικό πρόβλημα στον Αρκαδικό και να περάσουν μπροστά στο σκορ. Από τα 04’00 πριν το τέλος της γ’ περιόδου και ύστερα η ομάδα της Τρίπολης κυνηγούσε στο σκορ, δεν είχε δυνάμεις και αποτελεσματικότητα στην επίθεση, με αποτέλεσμα να χάσει το ματς.

ΟΑΑ ΗΡΑΚΛΕΙΟ – ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 65-59

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-16, 30-42, 55-52, 65-59

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος-Θεοδωρόπουλος-Τζίμα

ΗΡΑΚΛΕΙΟ OAA (Ράλλης): Γεωργόπουλος, Κυπριωτάκης, Παπαδάκης 10, Τσερκιτσόγλου 3(1), Μαραγκάκης, Πετράκης 8 (2), Κουπίδης 16 (3), Λιανός 8, Λάτοβιτς 2, Πάλλης 2, Πάνου 10, Λόλας 6.

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Διαμαντάκος): Καραμαλέγκος 12, Πίνης 7 (1),Τσακαρέλης 2, Κουρέπης 7, Καψαύτης 6 (2), Προδρόμου 13, Τζαρτζας, Απέργης, Τζουγκαράκης 10, Τσέλλος, Σπυριδάκης.