Πλήρωσε τα λάθη του ο Αρκαδικός (vid)

φωτο αρχείου alex*f sport images

Επιστροφή στην αγωνιστική δράση στο χώρο της Α2 Εθνικής κατηγορίας για τη διεξαγωγή της 13ης αγωνιστικής και η ομάδα του ΣΕΦΑ Αρκαδικού που επέστρεφε σχεδόν μετά από ένα μήνα στην επίσημη αγωνιστική δράση καλούνταν να αντιμετωπίσει την πρωτοπόρο ομάδα του Πανιωνίου και αήττητη μέχρι σήμερα στη φετινή Α2. Οι «κυανόλευκοι» καλούνταν να παρουσιαστούν ανταγωνιστικοί και να διεκδικήσουν το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα απέναντι σ’ έναν ισχυρό αντίπαλο.

Ο Αρκαδικός δυστυχώς και σ’ αυτό το παιχνίδι παρουσιάστηκε με «απώλειες», καθώς ο Κοψαύτης την τελευταία στιγμή λόγω ίωσης έμεινε εκτός αποστολής και οι Τσακαλέρης και Προδρόμου ουσιαστικά αγωνίστηκαν με πυρετό. Αυτό το γεγονός επηρέασε σε κρίσιμα σημεία τη λειτουργία της ομάδας με αποτέλεσμα παρά τα πολύ καλά διαστήματά της στο ματς να ηττηθεί τελικά με σκορ 61-77.

Το τελικό σκορ πάντως δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα της αναμέτρησης αφού ο Αρκαδικός ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι και ευτύχησε να προηγηθεί σε διάφορά διαστήματα και μέχρι τις αρχές του β’ δεκαλέπτου με 10-14 πόντους. Στη συνέχει της δεύτερης περιόδου τα λάθη και η κακή αντίδραση στον επιθετικό κυρίως τομέα, επέστρεψαν στον Πανιώνιο να επιστρέψει στο ματς με το 35-37 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Αρκαδικός πάλεψε το ματς και είχε καλά σημεία στην τρίτη περίοδο στα οποία προηγήθηκε με 4 και 3 πόντους. Το φινάλε στο τρίτο δεκάλεπτο οι «φιλοξενούμενοι» όντας ουσιαστικοί πήραν προβάδισμα το οποίο με την αποτελεσματικότητα στην τέταρτη περίοδο όχι μόνο διατήρησαν αλλά αύξησαν στο φινάλε για να έρθει τελικά η ήττα για τον Αρκαδικό με σκορ 61-77. Τα πολλά λάθη και η έλλειψη «καθαρού» σε κρίσιμα χρονικά σημεία του ματς δεν επέτρεψαν στον Αρκαδικό να διατηρηθεί ανταγωνιστικός μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 61-77

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παντελίδης-Δαρλαμήτσος-Κοτσιμπός (Πολιτόπουλος)

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-13 (Α’), 35-37 (Β’), 50-56 (Γ’), 61-77 (Δ’).

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Διαμαντάκος): Καραμαλέγκος 7 (1), Πίνης, Τσακαλέρης 6 (2), Κουρέπης, Προδρόμου 6, Ναούμης 5 (1), Ρεντίκας 19, Γαρμπής, Τζουγκαράκης 18.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Οικονόμου): Αλίχοντζιτς 5, Νοέας 5, Πελεκάνος 11 (3), Μπάρλος 13, Σακελλαρίου 2, Καρύδας 22 (3), Μπιλλής, Ματαλών 7, Δημητριάδης 12 (2).

*Οι αγώνες Φάρος-Ηράκλειο και Καβάλα-Δούκας αναβλήθηκαν λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών που δεν επέτρεψαν τη μετακίνηση των φιλοξενούμενων.