«Βαριά» ήττα στην Τρίπολη για τα κορίτσια των Δρομέων από την Αγ. Παρασκευή

Φωτο: alex*f sport images

FotisAlex

Συνέχεια το πρωινό της Κυριακής για το πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας και του 1ου ομίλου Νότου με την διεξαγωγή της 6ης αγωνιστικής. Μία αγωνιστική στην οποία η ομάδα του Δρομέα Qatar Gas καλούνταν να βρει τρόπο να φτάσει στην πρώτη φετινή νίκη της στο πρωτάθλημα, απέναντι σε μία ομάδα που την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο έχει βλέψεις για τις πιο ψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Για την ομάδα της Τρίπολης λοιπόν αν και στόχος ήταν η διεκδίκηση του θετικού αποτελέσματος, η κακή εμφάνιση συνολικά στο δεύτερο ημίχρονο και κατά διαστήματα στο πρώτο μέρος δεν της επέτρεψαν κάτι περισσότερο από μια ευρεία ήττα με σκορ 41-75.

Για ένα ακόμη ματς στην Τρίπολη η ομάδα του Δρομέα Qatar Gas αδυνατώντας να περιορίσει τα λάθη και την αστοχία της στο παιχνίδι ουσιαστικά στο δεύτερο ημίχρονο δεν κατάφερε να είναι ανταγωνιστική παρά μόνο για ένα ημίχρονο. Ακόμη και στο πρώτο ημίχρονο πάντως τα λάθη και τα χαμένα ριμπάουντ ήταν αρκετά για τις «γηπεδούχες» που σε διαφορετική περίπτωση θα μπορούσαν να είχαν πιο ενεργό ρόλο στο ματς.

Στην επανάληψη η ομάδα της Αγίας Παρασκευής ήταν αυτή που υπερίσχυσε κατά κράτος στον αγωνιστικό χώρο. Βρήκε παράλληλα ρυθμό στην επίθεση, πήρε πόντους από πολλές παίκτριες της που αγωνίστηκαν και έχτισε μια μη αναστρέψιμη διαφορά που επέφερε και μια εύκολη επικράτηση. Όσον αφορά την ομάδα της Τρίπολης αποδεικνύεται ότι χρειάζονται πολύ δουλειά ακόμη κυρίως στον επιθετικό τομέα, αφού τα λάθη και οι κακές επιλογές στην τελική προσπάθεια δεν βοήθησαν την ομάδα να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από αυτό το ματς. Παράλληλα η ομάδα της Τρίπολης χρειάζεται αντίδραση αφού σε πέντε αγώνες μέχρι σήμερα ακόμη δεν έχει έρθει η νίκη.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης.

ΘΕΑΤΕΣ: 50-60.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ασημακάκη, Χριστηνάκης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-20 (Α’), 26-30 (Β’), 35-53 (Γ’), 41-75 (Δ’).

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Ηλίας Μπαλής): Στασινού, Ντρέβου 2, Μπέκα, Μαρίνου 13(1), Αρβανίτη, Καραγιάννη, Μπαρουξή 13, Αλεξοπούλου, Μοσχοπούλου 7, Κοσκινά, Κωτσιοπούλου 2, Τζανή 4.

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Π. Αναγνωστάκης, Ι. Στρατάκης): Μακρυνίκα 10, Καμμένου 14(2), Κοντογιάννη 8(1), Κλείτσα 11(3), Ψωμά 12, Τρίχα 7, Κούκη 8, Πετυχάκη 1, Αμιτση, Καράμπελα 4.

Προηγούμενο άρθροΣοκ: Βρέθηκε αποκεφαλισμένη σορός σε ακτή των Κυθήρων
Επόμενο άρθρο70 χρόνια ιστορίας για το κέντρο κατάταξης της Πολεμικής Αεροπορίας στην Τρίπολη (vid,ph)