11η και 3η θέση Διεθνή διάκριση για τον Ζωγραφάκη του ομίλου τένις της ΑΕΚ Τρίπολης

Μεγάλη επιτυχία για το Αρκαδικό τένις και την ΑΕΚ Τρίπολης αποτελούν οι δύο πρώτες κατακτήσεις τίτλων σε διεθνές τουρνουά για το 2019.

Η ΑΕΚ Τρίπολης με τον αθλητή Δαβίδ Ζωγραφάκη δεν θα μπορούσε να απουσιάζει από τα φετινά μεγάλα τενιστικά ραντεβού seniors.

Στο πρόσφατο διεθνές τουρνουά της ITF (Ιnternational Tennis Federation) στην Πτολεμαΐδα, ο αθλητής της ΑΕΚ Τρίπολης Δαβίδ Ζωγραφάκης κατέκτησε μια 1η θέση στην κατηγορία των μονών και μια 3η σε αυτή των διπλών.

Πιο συγκεκριμένα στην κατηγορία των μονών, ο αθλητής μας ξεκίνησε ως no1 στο ταμπλό, και πέρασε τον πρώτο γύρο με bye. Στον δεύτερο γύρο επικράτησε του Γιαννιώτα με 2-0 σετ και στα ημιτελικά του Νίκα με το ίδιο σκορ 2-0 σετ. Στον μεγάλο τελικό ο Ζωγραφάκης επικράτησε και του Καραμπέτη με 2-0 σετ κατακτώντας την πρώτη θέση και το πρώτο διεθνές τρόπαιο της χρονιάς. ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ για να δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα.

Στην κατηγορία των διπλών με συμπαίκτη τον Ιωαννίδη κέρδισαν την 3η θέση με ήταν στον ημιτελικό από το ζευγάρι των Μολδοβάνο – Πένσου, οι οποίοι κέρδισαν τελικά και την πρώτη θέση του τουρνουά .

Πολλά συγχαρητήρια από την διοίκηση και την προπονητική ομάδα της ΑΕΚ Τρίπολης προς τον αθλητή μας Δαβίδ Ζωγραφάκη, που κάθε χρόνο ξεπερνά τα όρια του εαυτού του και μας κάνει περήφανους με τις επιδόσεις του.