«2 στα 2» ο Αστέρας με Παράσχο

Το πρωτάθλημα της Super League συνεχίστηκε κανονικά το τριήμερο 1-3 Δεκεμβρίου με τη διεξαγωγή της 12ης αγωνιστικής. Μια αγωνιστική η οποία έβρισκε την ομάδα του Αστέρα Τρίπολης να φιλοξενείται από την αντίστοιχη ομάδα του Λεβαδειακού σ’ ένα κατά γενική ομολογία σημαντικά από βαθμολογικής άποψης παιχνίδι. Κι αυτό γιατί οι δύο ομάδες καλούνταν να φτάσουν στη νίκη και στους τρεις βαθμούς που θα έδιναν μεγάλη βαθμολογική ανάσα.

Σε ότι αφορά την αναμέτρηση το απόγευμα της Κυριακής παρ’ ότι ο Αστέρας δέχθηκε αρχικά μια πίεση από την «γηπεδούχο» ομάδα, κατάφερε να την αποκρούσει με τη δημιουργία φάσεων με τις οποίες θα μπορούσε να φτάσει στο γκολ, επέμεινε και στην επανάληψη εκμεταλλευόμενη και την αποβολή του Σαβαντογκό, βρήκε το δρόμο για τα αντίπαλα δίχτυα φτάνοντας στην επικράτηση με σκορ 0-2.

Στο α’ ημίχρονο σ’ ένα σχετικά ισορροπημένο πρώτο 20λεπτο, στη συνέχεια ο Αστέρας βελτιώνοντας την ανάπτυξή του σταδιακά κατάφερε να γίνει απειλητικός ψάχνοντας το γκολ. Είχε αρκετές τελικές είτε εντός είτε κυρίως εκτός εστίας χωρίς ωστόσο να σκοράρει, αλλά παράλληλα χωρίς να απειληθεί ουσιαστικά. Στην επανάληψη ωστόσο η Αρκαδική ομάδα εκμεταλλευόμενη την αποβολή του Σαβαντογκό κατάφερε να ελέγξει το ματς να απειλήσει και να φτάσει στο 0-1 στο 64’ με τον Τόνσο. Χωρίς να χάσει τη συγκέντρωσή του αμυντικά η ομάδα της Τρίπολης κράτησε στα μετόπισθεν και ευτύχησε στο φινάλε να σκοράρει και με τον Φερνάντεθ για το τελικό 0-2.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βαγγέλης Μανούχος.

ΒΟΗΘΟΙ: Κωνσταντίνος Νικολαΐδης, Νίκος Πάγκαλος.

ΤΕΡΜΑΤΑ: 64′ Τόνσο, 90′ Φερνάντεθ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45’+2′ Σαβαντογκό, 50’ Σαβαντογκό, 69′ Καραχάλιος, 79′ Μητρόπουλος | 20′ Κώτσιρας, 55′ Καλτσάς, 77′ Βαλιέντε.

ΑΠΟΒΟΛΕΣ: 50′ Σαβαντογκό.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Τζουζέπε Σανίνο): Μπάγιτς, Τσαμπούρης, Ζησόπουλος, Παντελιάδης, Χατζηλάμπρος (55′ Βήχος), Όμο, Καραχάλιος, Στανόγεβιτς (77′ Ιωαννίδης), Σαβαντογκό, Νανζίς (72′ Μητρόπουλος), Μαρκόβσκι.

ΑΣΤΕΡΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Κυριακόπουλος, Βαλιέντε, Μουνάφο, Ιγκλέσιας (58′ λ.τρ. Τσιλιανίδης), Τόνσο (90’+2′ Άνχελ), Καλτσάς (81′ Φερνάντεθ), Μανιάς.