2η θέση ο Ζωγραφάκης της ΑΕΚ Τρίπολης στο Διεθνές της ITF στη Θεσσαλονίκη

Όπως τελείωσε το 2019, έτσι και άρχισε το 2020 για τους αθλητές της αγωνιστικής ομάδας του ομίλου τένις της ΑΕΚ Τρίπολης. Στην κατηγορία των ενηλίκων  ο Δαβίδ Ζωγραφάκης έλαμψε με την παρουσία του, στο πρώτο διεθνές τουρνουά της ITF, που έγινε στην χώρα μας.

Η πόλη της Θεσσαλονίκης φιλοξένησε το τουρνουά της itf (grade 4) και ο όμιλος Ωραιοκάστρου το έφερε εις πέρας με πολύ μεγάλη επιτυχία, τόσο για την διοργάνωση, όσο για τον αθλητής της ομάδας μας που κατέκτησε την 2η θέση στην κατηγορία των ανδρών +35.

Αν και  επηρεασμένοι, όλοι οι αθλητές, από της διακοπές των Χριστουγέννων και της πρωτοχρονιάς  έδωσαν πολύ σκληρές μάχες στα κλειστά γήπεδα του Ωραιοκάστρου, με την τελική τετράδα να δίνει πολύ δυνατό τόνο στην ολοκλήρωση των αγώνων. Τα ζευγάρια Ζωγραφάκης vs Χολέβας και Σιδεράκος vs Γκροζούδης , ήταν το κερασάκι στην τούρτα για όσους είδαν από κοντά τα παιχνίδια. Ο αθλητής της ΑΕΚ Τρίπολης πέρασε στον μεγάλο τελικό κερδίζοντας τον Χολέβα με 76, 64. Αντίπαλός του στον τελικό, ο Σιδεράκος από την Λάρισα, ο οποίος επικράτησε του Δαβίδ με 64, 62. Το κύπελλο της 2ης θέση βρέθηκε στα χέρια του αθλητή της ΑΕΚ Τρίπολης, που έκανε ένα πολύ δυνατό ξεκίνημα, ενόψει της αγωνιστικής χρονιάς του 2020.

Η διοίκηση του ομίλου, καθώς και οι προπονητές εύχονται στον Δαβίδ καλή αγωνιστική χρονιά και τον συγχαίρουν για την μεγάλη του επιτυχία στο πρώτο διεθνές τουρνουά της χρονιάς.

Προηγούμενο άρθροΧρυσό μετάλλιο για τον ΕΟΣ Τρίπολης σε Περιφερειακούς Αγώνες Αναρρίχησης
Επόμενο άρθροΜεγάλη επιτυχία το πάρτι μασκέ ΚΟΑΤ- ΑΕΚ Τρίπολης-Αρκαδιανής (ph)