3 στα 3 για τους Δρομείς μετά το διπλό στην Κυπαρισσία!

Γράφει ο Φώτης Αλεξόπουλος
Μία ακόμη νίκη κατάφερε να πετύχει η ομάδα του Συλλόγου Δρομέων στην Κυπαρισσίας επί του τοπικού Δίωνα στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ τοπικής κατηγορίας μπάσκετ και ουσιαστικά διατηρήθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με έξι βαθμούς. Αν και για την ομάδα του Συλλόγου Δρομέων μέχρι τώρα δεν έχουν υπάρξει αγωνιστικές υποχρεώσεις με ομάδες που έχουν υψηλές βλέψεις στο πρωτάθλημα, το γεγονός ότι η ομάδα δεν έχει απώλειες και ξεκινάει από νωρίς στο πρωτάθλημα στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα κρίνεται σημαντικό για ψυχολογικούς και αγωνιστικούς λόγους.

Αναφορικά με την αναμέτρηση της Κυριακή οι Δρομείς στηριζόμενη στην καλή του άμυνα και στο καλό περιφερειακό σουτ κατάφεραν από νωρίς να πάρουν προβάδισμα στο ματς. Από την άλλη και η επιθετική ουσιαστικά «μονοφωνία» του Δίωνα που επιθετικά στηριζόταν στους πόντους του έμπειρου Μιχαλόπουλου, έκανε πιο προβλέψιμη την ομάδα της Μεσσηνίας. Το 10-17 ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου. Η συνέχεια του ματς ήταν ανάλογη, αφού στηριζόμενος στην καλή άμυνα η Αρκαδική ομάδα κατάφερνε να ελέγχει το ματς και να προηγείται σταθερά στο σκορ για να φτάσουμε στο 22-32 του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη παρά τη διάθεση των «γηπεδούχων» να επιστρέψουν στο ματς, δεν τα κατάφεραν. Επιθετικά κάτι τα λάθη και κάτι η αστοχία δεν επέτρεπε στους παίκτες του κ. Δημόπουλου να περάσουν τους 10 πόντους στην επίθεση. Την ίδια ώρα οι «φιλοξενούμενοι» χωρίς να πιάσουν καμιά «εκκωφαντική» παρουσία στο ματς έβρισκαν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και διατηρούσαν το προβάδισμα μετά από ένα σημείο σταθερά πάνω από τους δέκα πόντους, για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 32-45.
Χωρίς να αλλάξει κάτι στο φινάλε και το ρυθμό του παιχνιδιού να πέφτει, οι «φιλοξενούμενοι» πραγματοποιήσαν αλλαγές στο ματς και παράλληλα εστιάζοντας στην άμυνα προκειμένου το σκορ να μην μειωθεί το ματς ολοκληρώθηκε με σκορ 41-55.
ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Κυπαρισσίας.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαγκαφάς – Καρδαράς.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-17 (Α’), 22-32 (Β’), 32-45 (Γ’), 41-55 (Δ’).
ΔΙΩΝΑΣ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Δημόπουλος): Δερμιτζάκης 1, Κατσαρέλας 1, Μπουσιούτας, Μανίκας 5(1), Παντελής 5(1), Μπακολιάς 1, Παρασκευόπουλος 4, Μιχαλόπουλος 15, Πετρόπουλος 9.
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (αρχηγός: Μπουρής): Μαρκόπουλος 2, Μπαλής, Καλούλης, Νταγιάντης 11(3), Σωτηρόπουλος 4, Γκριτζάς, Πετσούνης, Αγγελόπουλος, Ρεκουνιώτης 15(1), Μπουρής 16(4), Παπακώστας 5, Κοσκινάς.

Προηγούμενο άρθροΗ ιστορία της ορειβασίας στην Αρκαδία μέσα από το φακό του Γ.Πετρόπουλου
Επόμενο άρθροΉττα του Νεοχωρίου από τον ΓΣ Μεσσήνης…