Με 4-2 ο Παναρκαδικός το Λεωνίδιο σ’ ένα ματς με αρκετά νεύρα!

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Φώτης Αλεξόπουλος

Συνεχίστηκε η αγωνιστική δράση στο χώρο της Γ’ Εθνικής κατηγορίας ποδοσφαίρου. Για τον 5ο όμιλο στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής η ομάδα του Παναρκαδικού το απόγευμα της Κυριακής 04/02 υποδέχθηκε στο Δημοτικό γήπεδο Παναρκαδικού την αντίστοιχη ομάδα του Λεωνιδίου. Ένα Αρκαδικό ματς με έντονο ενδιαφέρον όπως παραδοσιακά συμβαίνει ανάμεσα σε δύο Αρκαδικές ομάδες πόσο μάλλον για την Γ’ Εθνική κατηγορία.

Αγωνιστικά η ομάδα του Παναρκαδικού ήταν η νικήτρια της αναμέτρησης με σκορ 4-2, ωστόσο βρέθηκε απέναντι στο «μαχητικό» Λεωνίδιο, που προσπάθησε, πάλεψε, διεκδίκησε, είχε δύο τέρματα στο ματς και εν τέλει έδειξε ένα πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο δεδομένης της βαθμολογικής της θέσης και βαθμολογικής της συγκομιδής.

Αν και το Λεωνίδιο ξεκίνησε καλύτερα το ματς, ο Παναρκαδικός πιο ουσιαστικός κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 24’ με τον Καδά και να εδραιώσει το προβάδισμα με 2-0 λίγο αργότερα στο 27’ με τον Νίκο Λυμπερόπουλο. Στη συνέχεια οι «πράσινοι» έψαξαν και το τρίτο γκολ χωρίς αποτέλεσμα κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη σ’ ένα ξεκίνημα με πεσμένο ρυθμό το Λεωνίδιο έψαξε με μεγαλύτερες αξιώσεις το γκολ και το πέτυχε με τον Λάτση στο 67’. Ο Παναρκαδικός «αφυπνίστηκε» προσωρινά και αντέδρασε άμεσα για το 3-1 στο 69’ με τον Γιουκούδη. Η ομάδα της Νότιας Κυνουρίας ωστόσο δεν παράτησε το ματς και στο 73’ με τον Πιτ Κυρίο μείωσε εκ νέου σε 3-2.

Περίπου δέκα λεπτά πριν το φινάλε ένα επεισόδιο που ξεκίνησε από τους Νάτση και Σαρρή παραλίγο να προκαλέσει γενικευμένη ένταση, ωστόσο γρήγορα με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων τα πνεύματα ηρέμησαν. Στο 89’ ο Λουγκόντζια μετά από κλέψιμο και εύστοχο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Γενικότερα πάντως δεν έλλειψαν τα νεύρα από τις δύο πλευρές τόσο στους πάγκους και τον αγωνιστικό χώρο όσο και στις εξέδρες κυρίως από τους «φιλοξενούμενους» για κάποιες διαιτητικές αποφάσεις.

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό γήπεδο Παναρκαδικού.

ΚΑΙΡΟΣ: Συννεφιασμένος με διαστήματα ψιλόβροχου.

ΘΕΑΤΕΣ: 150-200.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νικόλαος Αυγερινός (Αρκαδίας).

ΒΟΗΘΟΙ: Κωνσταντίνος Τριανταφύλλου (Αρκαδίας), Νικόλαος Καματάκης  (Αρκαδίας).

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Αντωνία Κοκκώτου (Αργολίδας).

ΤΕΡΜΑΤΑ: 24’ Καδάς, 27’ Λυμπερόπουλος Ν., 69’ Γιουκούδης, 89’ Λουγκόντζια | 67’ Χιώτης, 73’ Κυρίος Πιτ.