Α2 ανδρών: Ήττα για τον Αρκαδικό στη Λάρισα

FotisAlex

Συνέχεια στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας με τη διεξαγωγή της 10ης αγωνιστικής και τον Αρκαδικό σε δεύτερο διαδοχικά εκτός έδρας παιχνίδι καλούνταν να βρει το θετικό αποτέλεσμα και την επιστροφή στις νίκες. Μετά την ήττα που συνδυάστηκε με μέτρια εμφάνιση στην Καβάλα η ομάδα της Τρίπολης καλούνταν να βρει τον τρόπο να φτάσει σε μια σημαντική νίκη στη Λάρισα επί του τελευταίου στο βαθμολογικό πίνακα ΓΣΛ.

Αν και το ματς ήταν εξ’ αρχής στα αγωνιστικά μέτρα του, ο Αρκαδικός στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης βρισκόταν πίσω στο σκορ. Παρ’ όλα αυτά βρισκόταν μέσα στο ματς διεκδικώντας τη νίκη μέχρι τα μισά του δ’ δεκαλέπτου. Η κακή όμως αντίδραση στο τελευταίο τετράλεπτο και η συνολικά κακή αμυντική λειτουργία στο β’ ημίχρονο επέφεραν μία ακόμη ήττα με σκορ 83-72.

Αγωνιστικά η ομάδα της Τρίπολης δεν ξεκίνησε καλά στο ματς και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 19-8. Στη συνέχεια όμως αντέδρασε και επέστρεψε στο παιχνίδι στο φινάλε του α’ δεκαλέπτου (25-22). Από εκείνο το σημείο το ματς ήταν ντέρμπι, με τους «γηπεδούχους» να έχουν ένα σταθερό αλλά μικρό προβάδισμα και την ομάδα της Τρίπολης να ψάχνει τρόπους να γυρίσει το ματς και να περάσει μπροστά στο σκορ και το ημίχρονο να διαμορφώνεται στο 34-32.

Από εκεί και πέρα το ματς εξελίχθηκε σε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να συμπορεύονται σχεδόν στο σκορ. Σε ένα διάστημα που αμυντικά ο Αρκαδικός δεν ήταν καλός, οι «γηπεδούχοι» διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα στο ματς. Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι είχε δραματική εξέλιξη μέχρι το τελευταίο τετράλεπτο. Από εκεί και πέρα οι «πράσινοι» μ’ ένα επί μέρους σκορ 13-4 βρέθηκε πίσω στο σκορ με -9 πόντους (79-70) με αποτέλεσμα μια άδοξη ήττα με σκορ 83-72.

ΓΣΛ – ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 83-72

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαγκλογιάννης, Τσαρούχα, Θεοδωρόπουλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-22 (Α’), 34-32 (Β’), 56-55 (Γ’), 83-72 (Δ’).

ΓΣΛ (Πέρκος): Τόζιος, Συνετός, Νίκολιτς 12 (1), Τσουράκης 4, Κούτρας 14 (3), Μπέμπης 8 (2), Σπυρόπουλος 18, Γκιουλέκας 27 (3), Χαιρετίδης, Γουμενόπουλος.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Διαμαντάκος): Καραμαλέγκος 8, Τσακαλέρης, Κουρέπης 1, Κοψαύτης 11 (2), Προδρόμου 9 (1), Ρεντίκας 35 (4), Γαρμπής, Ναούμης, Τζουγκαράκης 6.

Προηγούμενο άρθροΎμνοι και Κάλαντα Χριστουγέννων από το Ίδρυμα “Μ. Στασινόπουλος” στην Τεγέα