Α2: Τα λάθη στην επίθεση στο Β’ Ημίχρονο στοίχισαν τη νίκη στον Αρκαδικό (vid)

Φωτο: alex*f sport images

Συνεχίστηκε το Σάββατο η αγωνιστική δράση στο χώρο της Α2 Εθνικής κατηγορίας με τη διεξαγωγή της 20ης αγωνιστικής. Μία σημαντική από βαθμολογικής άποψης αγωνιστική για αρκετές ομάδες αλλά και για την ομάδα της Τρίπολης η οποία καλούνταν να αντιμετωπίσει τον Αίολο Αστακού και να επιστρέψει στις νίκες μετά το αρνητικό αποτέλεσμα της περασμένης αγωνιστικής στα Πεύκα.

Μία αναμέτρηση με υψηλό δείκτη δυσκολίας εξ’ αρχής για τον ΣΕΦΑ που ωστόσο ήθελε με κάθε τρόπο τη νίκη προκειμένου να διατηρηθεί στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η ομάδα του Αστακού στη συγκεκριμένη αναμέτρηση το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό του ΔΑΚ Τρίπολης κατάφερε να περάσει νικηφόρα κερδίζοντας με σκορ 66-73. Μία νίκη που ήρθε χάρη στην καλή αμυντική λειτουργία της ομάδας πρωταρχικά και στην καλύτερη διαχείριση του ματς σε κρίσιμα σημεία όταν ο Αρκαδικός μείωνε στο σκορ. Από την πλευρά της ομάδα της Τρίπολης «πλήρωσε» την έλλειψη συγκέντρωσης και την αναποτελεσματικότητα της στην επίθεση που μεταφραζόταν σε άστοχες και κακές επιλογές στην τελική προσπάθεια αλλά και σε αρκετά λάθη σε κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού.

Αγωνιστικά ο Αίολος ξεκίνησε καλά το ματς και προηγήθηκε με σκορ 5-16 στο ματς στα μισά του δεκαλέπτου, αλλά με αντίδραση του ΣΕΦΑ το α’ δεκάλεπτο διαμορφώθηκε στο 18-20. Στη συνέχεια η ομάδα του Αστακού διατήρησε το σταθερό της προβάδισμα στο παιχνίδι, με τους παίκτες του κ. Διαμαντάκου να βγάζουν αντίδραση και να διατηρούνται σε κοντινή απόσταση μέχρι το 27-33 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το σκηνικό της αναμέτρηση ήταν ανάλογο. Η ομάδα του Αστακού διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα που άγγιζε και τους +12 πόντους, αλλά τον ΣΕΦΑ να μειώνει τη διαφορά και να διατηρεί ελπίδες για επιστροφή στο ματς. Στο ξεκίνημα της δ’ περιόδου ο Αρκαδικός μείωσε στο 50-54, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη εξαιτίας των λαθών στην επίθεση. Στο φινάλε οι «φιλοξενούμενοι» αποδείχθηκαν αρκετά αποτελεσματικοί και έφτασαν στην επικράτηση με σκορ 66-73.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ – ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ 66-73

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσώνος-Μπίκας-Γιακείμη (Γιαλικάρης)

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-20, 27-33, 45-52, 66-73.

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Διαμαντάκος): Καραμαλέγκος 5(1), Πίνης, Τσακαλέρης 12(2), Κουρέπης 5, Προδρόμου 13, Τζάτζας, Σπυριδάκης, Ναούμης, Ρεντίκας 13(1), Γαρμπής 5(1), Τζουγκαράκης 13.

ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Κουταλιανός): Μπρόζος 6, Κουμπούρας 4, Παπαδιονυσίου 4, Κατσαρές 3, Κακλαμάνος 16(3), Κιτσούλης 19, Κασαμπαλής 2, Χαρισμίδης 7, Λυμπάρης 4, Γκιζόγιαννης 8.

Προηγούμενο άρθρο«Ζεστό» χρήμα σε δημοτικούς, περιφερειακούς συμβούλους και αντιδημάρχους (πίνακας)