ΑΕΚ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 2-0…

ΑΕΚ-ΑΣΤΕΡΑΣ 2-0. ΚΥΡΙΑΡΧΗΣΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΚΟΡΑΡΕ!

O Aστέρας του Σάκη Τσιώλη έκανε πρεμιέρα στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας και για ένα ημίχρονο είχε όλα τα χαρακτηριστικά που θέλει να προσδώσει ο Έλληνας προπονητής στους Αρκάδες. Ταχύτητα στην επιθετική ανάπτυξη, δημιουργία φάσεων και πίεση ψηλά. Οι κιτρινομπλέ έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο, έφτασαν πολλές φορές κοντά στο γκολ αλλά δεν είχαν ουσία. Αντίθετα η ΑΕΚ ήταν 100% αποτελεσματική και με γκολ των Λυμπερόπουλου και Λεονάρντο πήρε τη νίκη.

Η πρώτη ευκαιρία στον αγώνα είχε πρωταγωνιστή τον Μπρέσκα. Ο Σλοβάκος με σουτ από τη γωνία της μικρής περιοχής ανάγκασε τον Αραμπατζή στην πρώτη επέμβαση στον αγώνα (4′). Η ΑΕΚ πάτησε την περιοχή του Χακόμπο στο 6ο λεπτό με το σουτ του Χοσέ Κάρλος το οποίο μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Αστέρα.

Το γκολ της ΑΕΚ ήρθε στην πρώτη στημένη μπάλα. Ο Λεονάρντο εκτέλεσε κόρνερ, ο Μπέλεκ πήδηξε στο πρώτο δοκάρι, πήρε την κεφαλιά και ο επερχόμενος Λυμερόπουλος αφού βγήκε μπροστά από το μαρκάρισμα του Αλβάρες με προβολή έκανε το 1-0.

Από εκείνο το σημείο και μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους ο Αστέρας βγήκε στην κόντρα, δημιούργησε ευκαιρίες αλλά δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει. Στο 17′ ο Χούλι πήρε την… ασίστ από το λάθος γύρισμα του Καράμπελα, ξεπέρασε τον Αραμπατζή αλλά βγήκε σε πλάγια θέση και έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Η επόμενη μεγάλη ευκαιρία για το 1-1 χάθηκε όταν ο Μπρέσκα βγήκε καταπληκτικά στην πλάτη του Δέλλα, έφτασε απέναντι από τον Αραμπατζή αλλά έκανε μια κίνηση παραπάνω με συνέπεια ο αμυντικός της ΑΕΚ να προλάβει να του κοντράρει το σουτ. Μετά τον Χούλι και τον Μπρέσκα, ήρθε η σειρά του Ράγιος. Ο Ισπανός με πανέξυπνο σουτ έξω από την περιοχή έσκαψε την μπάλα προς το “παραθυράκι” του Αραμπατζή, με τον τερματοφύλακα της Ένωσης να πετάγεται και να διώχνει σε κόρνερ.

Στο φινάλε του πρώτου μέρους ο Ράγιος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά ορθώς δεν υπήρξε γκολ καθώς ο Ισπανός χρησιμοποίησε το χέρι.

Ο Αστέρας κέρδισε τις εντυπώσεις στο πρώτο μέρος, αλλά όχι και την ουσία. Το γεγονός πάντως ότι έφερε σε δύσκολη θέση την ΑΕΚ αποδεικνύεται και από τις δύο αλλαγές του Κωστένογλου με την έναρξη του δευτέρου μέρους.

Ο Γεωργέας πέρασε στη θέση του Καράμπελα και έτσι έκλεισαν τα κενά στο αριστερό άκρο της άμυνας του Δικέφαλου. Το ίδιο συνέβη και με τους χώρους στη μεσαία γραμμή από τη στιγμή που πέρασε στον αγώνα ο Ρίκκα αντί του Μπέλεκ.

Η εικόνα του δευτέρου μέρους άλλαξε άρδην, με τον Αστέρα να μη βγάζει πια τις επικίνδυνες κόντρες και την ΑΕΚ να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και να πλησιάζει στο 2-0 στο 57′. Λυμπερόπουλος και Λεονάρντο συνεργάστηκαν άψογα, η μπάλα έφτασε στον Καφέ ο οποίος αν και τον είχε πιάσει κεφαλοκλείδωμα ο Αλβάρες (δεν είδε το πέναλτι ο Βοσκάκης) κατάφερε να πλασάρει, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.

Ο Λεονάρντο έφτασε κοντά στο 2-0, όταν με εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Χακόμπο με τον Ισπανό να μπλοκάρει εξαιρετικά.

Τελικά ο Βραζιλιάνος τα κατάφερε στο 65′ όταν εκμεταλλεύτηκε το “τσαφ” του Τσαμπούρη και με κοντινό σουτ εκτέλεσε τον Χακόμπο από τη μικρή περιοχή για το 2-0.

Η αντίδραση του Αστέρα ήρθε από το 80′ και έπειτα. Πρώτα με το σουτ του Μπρέσκα το οποίο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Αραμπατζή και έπειτα από διαδοχικά σουτ στο 88′ με τον Δέλλα τελικά να απομακρύνει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Το live του αγώνα

A ‘ Ημίχρονο

4′ Σουτ Μπρέσκα από την αριστερή γωνία της μικρής περιοχής, μπλοκάρει ο Αραμπατζής.

5′ Κίτρινη στον Μανωλά για χέρι. Θα μπορούσε να δείξει και κόκκινη κάρτα ο Βοσκάκης καθώς ο αμυντικός της ΑΕΚ σταμάτησε την μπάλα και ενώ ο Ροζέριο έβγαινε μόνος στην αντεπίθεση.

6′ Σουτ Χοσέ Κάρλος, η μπάλα στην αγκαλιά του Χακόμπο.

13′ ΓΚΟΛ 1-0 Λυμπερόπουλος – κόρνερ Λεονάρντο από αριστερά, κεφαλιά Μπέλεκ, ο Λυμπερόπουλος ξέφυγε από τον Αλβάρες και με προβολή σκόραρε

17′ Τεράστια ευκαιρία Αστέρα με Χούλι! Λάθος γύρισμα Καράμπελα προς τον Αραμπατζή, ο Χούλι προλαβαίνει τον Αραμπατζή, τον ντριμπλάρει προς τα πλάγια, αλλά πλασάρει άουτ.

20′ κεφαλιά Ουσέρο άουτ

22′ Νέα ευκαιρία για τον Αστέρα! Ωραία μπαλιά Ροζέριο στην πλάτη της άμυνας, ο Μπρέσκα έκανε το πλασέ, αλλά τελευταία στιγμή ο Δέλλας έβαλε την κόντρα και η μπάλα έφυγε κόρνερ.

27′ έξυπνο σουτ Ράγιος από μακριά, πήγε να κρεμάσει τον Αραμπατζή, ο οποίος πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ!

38′ κίτρινη Φορμίκα

40′ Συνδυασμός Ροζέριο-Φορμίκα, σουτ του τελευταίου, μπλοκάρει ο Αραμπατζής

41′ Ακυρώνεται γκολ του Αστέρα – σέντρα Χούλι από δεξιά, πετάγεται ο Ράγιος και σκοράρει, αλλά γκολ δεν υπάρχει γιατί ο Ισπανός χρησιμοποίησε το χέρι του! Κίτρινη στον Ράγιος αλλά και στον Περόνε στον πάγκο για διαμαρτυρία.

Λήξη ημιχρόνου

Σχόλιο ημιχρόνου: Ο Αστέρας κερδίζει τις εντυπώσεις αλλά όχι την ουσία. Οι Αρκάδες στην πρεμιέρα του Σάκη Τσιώλη στον πάγκο έχουν όλα τα χαρακτηριστικά που θέλει να προσδώσει ο Έλληνας προπονητής στο στιλ παιχνιδιού της ομάδας. Ταχύτητα στην επιθετική ανάπτυξη, δημιουργία φάσεων και πίεση ψηλά. Οι κιτρινομπλέ παίζουν καλό ποδόσφαιρο, φτάνουν πολλές φορές κοντά στο γκολ και δυσκολεύουν σε μεγάλο βαθμό την ΑΕΚ. Με σύστημα 4-1-4-1 και δίχως καθαρόαιμο επιθετικό ο Αστέρας απειλεί με τους ταχύτατους μέσους που παίζουν πίσω από τον Ροζέριο. Χούλι, Ράγιος και Μπρέσκα ξεπερνούν στα σπριντ τους αμυντικούς της Ένωσης, φτάνουν σε θέση βολής, αλλά στο τελείωμα των φάσεων δεν τα έχουν καταφέρει.

B’ Ημίχρονο

Δύο αλλαγές για την ΑΕΚ στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους! Ο Γεωργέας παίρνει τη θέση του Καράμπελα και ο Ρίκκα του Μπέλεκ.

52′ Σουτ του Χοσέ Κάρλος έξω από την περιοχή, ο Χακόμπο απομακρύνει στη δεξιά του γωνία.

56′ Πρώτη αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Περόνε στη θέση του Χούλι.

57′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Λεονάρντο γύρισε στον Καφέ αυτός πλάσαρε αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Χακόμπο. Στη φάση υπάρχει πέναλτι καθώς ο Αλβάρες τραβάει τον Καφέ.

59′ Εκτέλεση φάουλ του Λεονάρντο, ο Χακόμπο μπλοκάρει.

63′ Ο Ναβάρο παίρνει τη θέση του Κωστούλα.

65′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! 2-0! Ο Τσαμπούρης δεν μπορεί να διώξει την μπάλα και ο Λεονάρντο με κοντινό σουτ εκτελεί τον Χακόμπο από τη μικρή περιοχή.

67′ Σουτ του Περόνε από τη μικρή περιοχή, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Αραμπατζή.

74′ Σουτ του Ουσέρο έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

76′ Ο Μπακασέτας παίρνει τη θέση του Ουσέρο.

80′ ΔΟΚΑΡΙ για τον Αστέρα! Ο Περόνε έβγαλε τετ-α-τετ τον Μπρέσκα και ο Σλοβάκος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Αραμπατζή.

81′ Ο Σιαλμάς στη θέση του Χοσέ Κάρλος.

88′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα με διαδοχικά σουτ μέσα από την περιοχή και τον Δέλλα να απομακρύνει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Αραμπατζής, Κοντοές, Μανωλάς, Δέλλας, Καράμπελας, Μάκος, Καφές, Λεονάρντο, Χοσέ Κάρλος, Λυμπερόπουλος, Μπέλεκ.