ΑΕΛ – ΣΕΦΑ Αρκαδικός 77-79! Πολύ σκληρός…για να πεθάνει!

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Φώτης Αλεξόπουλος

Πολύ σημαντική νίκη κατάφερε να πετύχει η ομάδα του ΣΕΦΑ Αρκαδικού στη Λάρισα επί της γηπεδούχου ομάδας της ΑΕΛ. Μια νίκη η οποία ήρθε με σκορ 77-79 στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής και δίνει δύο υπερπολύτιμους βαθμούς στην ομάδα της Τρίπολης που καλείται να βρει διαδοχικά θετικά αποτελέσματα τις επόμενες αγωνιστικές.

Αγωνιστικά η ομάδα της Τρίπολης μπήκε δυνατά στο παρκέ και κατάφερε να πάρει ένα σχετικά καλό προβάδισμα στο ματς με 17-28 στο φινάλε της α’ περιόδου. Ο Αρκαδικός συνέχισε να έχει την ελαφρά υπεροχή στο ματς και να διατηρεί ένα σταθερό προβάδισμα μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου (37-43).

Οι «φιλοξενούμενοι» έχοντας σημαντικές λύσεις στην επίθεση από τους Προδρόμου, Πελτιέρ, Τζουγκαράκη και Προδρόμου κατάφερε να κρατηθεί μπροστά στο σκορ, αν και πλέον η ΑΕΛ είχε ανεβάσει ρυθμούς και διεκδικούσε τη νίκη. Την τελευταία περίοδο ο Αρκαδικός πιέστηκε από τους «γηπεδούχους». Το ματς στα τελευταία λεπτά έγινε ντέρμπι και οι «κυανόλευκοι» απειλήθηκαν ακόμη και με ήττα. Ωστόσο στις λεπτομέρειες πιο ουσιαστικοί οι παίκτες του κ. Δεσποτάκη πήραν ένα σπουδαίο «διπλό», που δεν αρκεί από μόνο του, αλλά δίνει αυτοπεποίθηση για τη δύσκολη συνέχεια.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Κ., Ταρενίδης Στ., Κοϊμτζόγου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-28 (Α’), 37-43 (Β’), 55-59 (Γ’), 77-79 (Δ’).

ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ (Χρήστος Χασανίδης): Σαριλμπαλίδης 11(3), Καμαράς 7, Παπαχρήστος 7, Κατσαρές 2, Ναούμης 13(3), Κνέζεβιτς, Γκιουλέκας 17(3), Φιλιππόπουλος 3, Τσιάβες 17

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Μάριος Δεσποτάκης): Μπιζούκας, Βλάχος 5(1), Λυμπερέας, Σίνης, Μούκας, Προδρόμου 22(1), Μαραγκάκης 13(1), Τζάιδας, Πελτιέρ 20(3), Γαρμπής, Αποστολίδης 3(1), Τζουγκαράκης 16.