«Αφεντικό» στην Τρίπολη ο Παναρκαδικός!

FotisAlex

Στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας η ομάδα του Παναρκαδικού υποδεχόταν στο γήπεδό της την ομάδα της Αχαϊκής. Στόχος για τους «Αρκάδες» ήταν αναμφίβολα το θετικό αποτέλεσμα που θα κρατούσε μέσα στην πρώτη τριάδα του 3ου ομίλου την ομάδα. Σ’ ένα ματς στο οποίο δεν έλειψε η ένταση, το πάθος και το ισχυρό κίνητρο για τη νίκη, οι «πράσινοι» επιβλήθηκαν με σκορ 2-0, εκμεταλλευόμενοι το «εκρηκτικό» δίλεπτο μεταξύ 24′ και 26′ και έτσι παρέμειναν στην πρώτη τριάδα του πρωταθλήματος πλησιάζοντας ακόμη περισσότερο στην κορυφή του 3ου ομίλου.

Αναλυτικότερα, ο Παναρκαδικός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, έχοντας τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας. Κατάφερε παράλληλα να δημιουργεί φάσεις στο ματς απειλώντας να σκοράρει, την ίδια ώρα που η ομάδα της Αχαϊκής ουσιαστικά στο πρώτο 45λεπτο δεν απείλησε σε κανένα ουσιαστικά σημείο. Η επιμονή του πιο αποφασιστικού Παναρκαδικού στο να φτάσει στο γκολ υπερίσχυσε της αντιπάλου ομάδας που ξεκίνησε με διάθεση να σπάσει το ρυθμό των «πρασίνων». Στο 24′ ο Χατζόπουλος βρήκε τον τρόπο και με κεφαλιά μετά από στημένη φάση άνοιξε το σκορ ενώ περίπου ένα λεπτό αργότερα ο Ραχίμ με διπλή προσπάθεια έσπρωξε τη μπάλα στην εστία του Δρακόπουλου για το 2-0 και το σαφές προβάδισμα στο ματς.

Στην επανάληψη η Αχαϊκή προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα. Η πίεση των «φιλοξενούμενων» αυξήθηκε στη συνέχεια μετά από απευθείας κόκκινη κάρτα στον Ρένο Πετρόπουλο σε «αψιμαχία» με τον Ντάζο. Ο Παναρκαδικός αναγκάστηκε να αφήσει μέτρα στο γήπεδο προκειμένου να κλείσει την άμυνά του, αλλά ακόμη και έτσι δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα μέχρι το φινάλε, αφού όλες οι τελικές προσπάθειες της Αχαϊκής πέρασαν ανεκμετάλλευτες. Αντιθέτως ο Παναρκαδικός είχε πιο ουσιαστικές φάσεις να πετύχει και τρίτο τέρμα παρά το αριθμητικό μειονέκτημα.

ΓΗΠΕΔΟ: Παναρκαδικού

ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.

ΘΕΑΤΕΣ: 400-450.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χρήστος Κούλης (Πειραιά).

ΒΟΗΘΟΙ: Ιωάννης Καραλής (Πειραιά), Γεώργιος Καραμέρος (Πειραιά).

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Χρήστος Κότσαρης (Μεσσήνιας).

ΤΕΡΜΑΤΑ: 24′ Χατζόπουλος, 25′ Ραχίμ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 22′ Ραχίμ, 44′ Σταθουλόπουλος, 52′ Χατζόπουλος | 38′ Πετρόπουλος, 44′ Κωνσταντινόπουλος, 74′ Ρουμπάτος, 87′ Μενίκου, 88′ Παπαδόπουλος.

ΑΠΟΒΟΛΕΣ: 65′ Πετρόπουλος.

ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Γιώργος Αντωνόπουλος): Ψυχογιός, Πετρόπουλος, Μπούτας, Αρώνης, Χατζόπουλος, Κυριακόπουλος, Παπουτσής (78′ Χουστουλάκης), Σταθουλόπουλος, Σαλαπάτας Τελ. (70′ Αρδάμης), Ραχίμ (50′ λ.τρ. Σαλαπάτας Π.), Καναβέτας.

ΑΧΑΪΚΗ (Μίλτος Γκόφας): Δρακόπουλος, Ντάζος, Στεφανόπουλος, Πετρόπουλος, Παπαδόπουλος, Σωτηρόπουλος, Μενίκου, Κωνσταντινόπουλος (68′ Γεωργόπουλος), Καρράς (46′ Κωστούλας), Αγγελόπουλος, Πλαστουργός (46′ Ρουμπάτος).