Αυτός είναι ο Αστέρας! (vid)

Πολύ σπουδαία νίκη για τον Αστέρα για την δέκατη αγωνιστική της Super League. Η ομάδα της Τρίπολης έκανε την ανατροπή μέσα στην του ΠΑΣ Γιάννινα και έφυγε με τους τρεις βαθμούς, επικρατώντας με 2-1.

Ο Αστέρας βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 63′, από το γκολ του Ζάιρο και σημείο που αγωνιζόταν με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω του τραυματισμού του Ευαγγέλου. Ωστόσο, με μεγάλη αυτοπεποίθηση και συγκέντρωση κατάφερε να γυρίσει τον αγώνα. Πρώτα με κεφαλιά του Φαρίνια στο 72′ και στη συνέχεια με κεφαλιά του Μάσα στο 77′.

Αυτή είναι η πρώτη εκτός έδρας νίκη του Αστέρα τη φετινή αγωνιστική περίοδο και η τρίτη συνεχόμενη μετά τις νίκες με Βέροια (Κύπελλο) και Λεβαδειακό (πρωτάθλημα). Και ασφαλώς, αφενός αποτελεί σπουδαία βαθμολογική ανάσα, αφετέρου την επιβεβαίωση ότι η ομάδα δεν άξιζε να βρίσκεται τόσο χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα. Αλλωστε, κατάφερε να νικήσει στην έδρα μιας ομάδας που ήταν στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Ο Αστέρας ήταν καλύτερος από το πρώτο ημίχρονο, έχοντας την απόλυτη κατοχή της μπάλας, πάνωβ από 65% σχεδόν σε όλόκληρο το ματς. Το ματς ξεκίνησε με ευκαιρία του Καλτσά στο 1ο λεπτό, αλλά τελικά μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν είχε γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας συνέχισε να είναι καλύτερος από τον αντίπαλο, ελέγχοντας τον αγώνα.

Βρέθηκε πίσω στο σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα, από το γκολ του Ζάιρο, αλλά η αντίδρασή του ήταν αστραπαία και δείγμα των δυνατοτήτων. Για τον Αστέρα ακολουθούν μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος δύο εντός έδρας παιχνίδια και έχει την ευκαιρία να ανέβει κι άλλο βαθμολογικά.