Αγχωτική νίκη του Παναρκαδικού επί του ΑΟ Ύπατου (+ph)

ΦΩΤΟ: ALEX*F SPORTS IMAGES.

Το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας συνεχίστηκε το απόγευμα της Κυριακής 9 Δεκεμβρίου με τη διεξαγωγή της 11ης αγωνιστικής με τον Παναρκαδικό να φιλοξενεί την ομάδα του ΑΟ Ύπατου, σ’ ένα πολύ σημαντικό από βαθμολογικής άποψης παιχνίδι. Οι δύο ομάδες συγκατοικούσαν στην 9η θέση και ήθελαν τη νίκη για να απομακρυνθούν από την επικίνδυνη ζώνη.

Το απόγευμα της Κυριακής μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι ο Παναρκαδικός κατάφερε να κερδίσει με σκορ 2-1 τον αντίπαλο του και να πάρει βαθμολογική «ανάσα», χάρη σε τέρματα του Γεωργόπουλου και του Μουλιάτου, στηριζόμενος σε μεγάλο βαθμό στην μεγάλη αποτελεσματικότητα στο α’ ημίχρονο και στην αποβολή του Ευθυμίου για τους «φιλοξενούμενους» στην επανάληψη.

Αγωνιστικά το παιχνίδι ξεκίνησε αρκετά καλά για την ομάδα του «τριφυλλιού» ο οποίος στη διάρκεια ενός «φτωχού» σε φάσεις συνολικά στο πρώτο ημίχρονο αποδείχθηκε εξαιρετικά ουσιαστικός καταφέρνοντας να προηγηθεί με σκορ 2-0. Στο 11’ μετά από σουτ του Καρβάλιο και ασταθή απόκρουση του Μπαμπανιώτη, ο Γεωργόπουλος σκόραρε με κοντινό πλασέ και το ίδιο συνέβη με τον Μουλιάτο στο 37’ ύστερα από χαμένο τετ α τετ του Νίκου Λυμπερόπουλο. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ομάδα του ΑΟ Ύπατου αντέδρασε γρήγορα μειώνοντας σε 2-1 με τον Ταυταρίδη στο 51’. Μια εξέλιξη που έφερε τους «φιλοξενούμενους» σε κατάσταση πίεσης για την ισοφάριση. Στο 64’ η αποβολή του Ευθυμίου κράτησε κάπως τις ισορροπίες, καθώς ο Παναρκαδικός με όχι καλή απόδοση συνέχισε να έχει παθητικό ρόλο αμυνόμενος και παράλληλα μην αποφεύγοντας τα λάθη σε επίθεση και άμυνα. Εν τέλει όμως η ομάδα της Τρίπολης χάρη στην επιμονή των παικτών του Αντώνη Μαυρέα να αποκρούσουν την μεγάλη πίεση του αντιπάλου κατάφερε να διατηρήσει το πολύτιμο αποτέλεσμα και να φτάσει σε μια πολύ σημαντική νίκη εν’ όψει της δύσκολης συνέχειας!

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό γήπεδο Παναρκαδικού | 09/12/2018 (15:00).

ΚΑΙΡΟΣ: Ηλιοφάνεια με διαστήματα συννεφιάς.

ΘΕΑΤΕΣ: 100-120.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αριστείδης Βάτσιος (Δυτικής Αττικής).

ΒΟΗΘΟΙ: Παναγιώτης Χρηστάκος (Πειραιά), Κωνσταντίνος Φαρμάκης (Δυτικής Αττικής).

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Ανδρέας Τριανταφύλλης (Αχαΐας).

ΤΕΡΜΑΤΑ: 11’ Γεωργόπουλος, 37’ Μουλιάτος | 51’ Ταυταρίδης.