Ακόμη μία νίκη σημείωσε η ΓΕΑ Άμιλλα αυτή τη φορά στο ντέρμπι με Προμηθέα (+φωτό, vd))

Η 2η μέρα του τουρνουά της προκριματικής φάσης του γ’ ομίλου για το Πανελλήνιο πρωτάθλημα κορασίδων συνεχίστηκε με ακόμη ένα θετικό αποτέλεσμα για την ΓΕΑ Άμιλλα, που επικράτησε του Προμηθέα 2014 με σκορ 59-70. Μία νίκη που χαρακτηρίστηκε σημαντική αλλά και δύσκολη απέναντι σε μια ομάδα που ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε. Εν τέλει όμως με βελτίωση της αμυντικής λειτουργίας και απόλυτο έλεγχο των ρμπάουντ σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ήρθε τελικά η νίκη που δεν εξασφαλίζει την πρόκριση.

Θα πρέπει να κερδίσει η Αρκαδική ομάδα το πρωί της Κυριακής τον Βούρειο Χίου για να «κλειδώσει» το εισιτήριο πρόκρισης για ακόμη μία φορά σε τελική φάση Πανελληνίου πρωταθλήματος κορασίδων.

Αγωνιστικά ο Προμηθέας ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 10-2 στο ματς στα 06’18. Στη συνέχεια όμως η αντίδραση της Άμιλλας ήταν άμεση και κατάφερε με σερί 0-12 να προηγηθεί με 10-14. Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα έως και το 18-18 του δεκαλέπτου. Ανάλογη η συνέχεια του α’ μέρους με ισορροπημένη εικόνα και κλείσιμο του ημιχρόνου στο 27-33.

Στην επανάληψη και ειδικότερα στο γ’ δεκάλεπτο η Άμιλλα ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική, βρήκε πολλές λύσεις στο σκοράρισμα και με σταθερά καλή άμυνα προηγήθηκε στο φινάλε του δεκαλέπτου με 39-59. Στην τελευταία περίοδο ο Προμηθέας πίεσε αλλά τελικά δεν κατάφερε παρά να μειώσει το σκορ σε 59-70.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νάστος, Τσουβάλης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-18 (Α’), 27-33 (Β’), 39-59 (Γ’), 59-70 (Δ’).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 2014 ΕΑ (Ν. Νάκης): Στεφανάτου 6(1), Αθανασοπούλου 2, Παπαδοπούλου 25(1), Αναστασοπούλου, Κατέβα, Σαρρή, Κατσαντώνη 24, Γιαννακοπούλου, Οικονομοπούλου, Λιάπη.

ΓΕΑ ΑΜΙΛΛΑ 2000 (Θοδωρής Τσουκαλάς): Μίχαλου 19(2), Πολυχρονοπούλου, Μάγκλαρη Ι. 12(3), Κοκκώνη, Παναγιωτοπούλου, Βυτόγιαννη, Κοράκη 2, Παπαζαφειροπούλου 6, Κωνσταντινέα 12.

ΒΙΝΤΕΟ: ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΕΛΗΣ

Προηγούμενο άρθρο“Οι κουραμπιέδες”| H νέα παράσταση από την Θεατρική Ομάδα Μεγαλόπολης παρουσιάστηκε στην Τρίπολη (vid)
Επόμενο άρθροΠήρε τη νίκη με Ερμιόνη 26-57 και ελπίζει ο Βούρειος