Άλμα πρόκρισης του Αστέρα στα Χανιά για το κύπελλο (+video)

Τον τίτλο του φαβορί επιβεβαίωσε ο Αστέρας Τρίπολης και με λυτρωτή τον Τσίμο Ναβάρο, πέρασε νικηφόρα από τα Περιβόλια Χανίων επί του Πλατανιά. Οι Αρκάδες έχουν αρχίσει ήδη τις σκέψεις για τον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.

Η πρώτη ευκαιρία ήταν για τον Αστέρα στο 4′ όταν, στο δυνατό σουτ του Ράγιος, ο Λαζαρίδης απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ. Ο Πλατανιάς απάντησε στο 7′ με τον Τετέ, ο οποίος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση στην περιοχή των φιλοξενούμενων, αλλά σούταρε απελπιστικά άουτ, πάνω από τα δοκάρια του Μπαντή.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεση και στο 12′, μετά από ωραίο γύρισμα του Τετέ, έδιωξε σωτήρια ο Σανκαρέ. Ό,τι πάντως δεν κατάφεραν οι συμπαίκτες του, το έκανε ο Μιρτσέτα στο 15′ και με εξαιρετική κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπαντή, έπειτα από σέντρα ακριβείας του Αργυρόπουλου. Στο 19′ ο Αστέρας βρέθηκε κοντά στην ισοφάριση, με το Ντε Μπλάσις να κάνει άστοχο πλασέ απέναντι στον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Η πίεση συνεχίστηκε από πλευράς φιλοξενούμενων. Στο 21’ ο Λένσε, προσπαθώντας να τριπλάρει τους αντίπαλους αμυντικούς, δεν έκοψε την μπάλα στον αμαρκάριστο Ντε Μπλάσις και σούταρε αδύναμα πάνω στον τερματοφύλακα του Πλατανιά. Τελικά η πίεση απέδωσε καρπούς και ο Αστέρας έφτασε στην ισοφάριση στο 30′ όταν, μετά από ωραία σέντρα του Φορμίκα, ο αμαρκάριστος Μπαρτολίνι με όμορφη κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Λαζαρίδη, σημειώνοντας το 1-1. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να σπαταλούν άλλη μία ευκαιρία, με το Ντε Μπλάσις να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Λαζαρίδη.

Μετά την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου, ο ρυθμός δεν ήταν ο αναμενόμενος και η πρώτη ευκαιρία ήταν για τον Πλατανιά στο 71′. Ο Μιρτσέτα έστρωσε τη μπάλα με τακουνάκι και ο επερχόμενος Γιακουμάκης δεν κατάφερε να τη στείλει στα δίχτυα του Μπαντή. Ο τραγικός ρυθμός του δευτέρου ημιχρόνου συνεχίστηκε μέχρι το 89′. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι ο Αστέρας θα επέστρεφε στην Τρίπολη με το βαθμό της ισοπαλίας στις αποσκευές του, ο Ναβάρο (είχε μπει αλλαγή στο 63′ στην θέση του Φορμίκα) εκμεταλλεύτηκε πολύ ωραία μπαλιά του Ντε Μπλάσις και με ωραίο πλασέ έκανε το 2-1.

Τελικά, όλα πήγαν καλά για τους Αρκάδες πού πέτυχαν μια σπουδαία νίκη, που τους φέρνει και με τα δύο πόδια στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Το μόνο μελανό σημείο για την ομάδα της Τρίπολης, ήταν ο τραυματισμός του Κοντοέ (στο δεξί δικέφαλο) ο οποίος αποχώρησε με φορείο και αντικαταστάθηκε από τον Κάφα στο 53’.