«Άλωσε» τα Χανιά με Τόνσο μαέστρο ο Αστέρας (vid)

Επιμέλεια: Βασίλης Καραχάλιος

Ο Αστέρας ταξίδεψε στη Κρήτη να αντιμετωπίσει τον Πλατανιά, για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος Super League ΣΟΥΡΩΤΗ. Οι Αρκάδες είχαν στόχο να πάρουν τη νίκη παρέα με του τρεις βαθμούς, ώστε να ανακάμψουν βαθμολογικά και να ανέβουν ψυχολογικά για τη δύσκολη συνέχεια.

Οι ‘’κιτρινομπλέ’’ κατάφεραν να πάρουν ένα σημαντικό αλλά ταυτόχρονα θριαμβευτικό διπλό στα Περιβόλια με 0-3, έχοντας σε καλή μέρα τον Τόνσο, ο οποίος δημιούργησε τα δύο από τα τρία γκολ.

Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη ήταν εκείνη που μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε στο 11΄λεπτό, όταν ο Τόνσο βγήκε στην αντεπίθεση, βρηκέ ωραία τον Γκοντό, ο οποίος άνοιξε το σκορ.

Ο Αστέρας συνέχιζε να πιέζει τους Χανιώτες, δημιουργώντας ευκαιρίες. Βέβαια, να σημειώσουμε πως κι οι δύο ομάδες έκαναν αρκετά λάθη στη μεσαία γραμμή με αποτέλεσμα το παιχνίδι να μην έχει ρυθμό.

Ωστόσο, αυτό απ΄τη φάνηκε ευνόησε την ομάδα της Αρκαδίας, καθώς πριν τη λήξη του ημιχρόνου διπλασίασε τα τέρματα με τον Πασαλίδη να χρίζετε σκόρερ αυτή τη φορά, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Τόνσο, που τον βρήκε ξεχασμένο μες στη περιοχή και έκανε το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος ο Αστέρας έριξε τον ρυθμό γιατί είχε ένα καλό αποτέλεσμα να διαχειριστεί, αφήνοντας τον Πλατανιά να κάνει παιχνίδι αλλά να μην μπορεί να σπάσει την καλή άμυνα των Αρκάδων.

Ο Σάββας Παντελίδης έβαλλε το Μανιά στη θέση του Γκοντό, με τον έλληνα άσο να πετυχαίνει το τρίτο γκολ της αναμέτρησης στο 71΄, όταν ο Τσιλιανίδης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μανιάς με τσίμπημα της μπάλας έκανε το 0-3. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα στα Περιβόλια.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Πλατανιάς: Κοκκαλάς, Στάθης, Ντικαμονά, Στάμου, Βάντερσον, Πατράλης, Δημούτσος, Ενσικουλού, Αγγελόπουλος, Κοροβέσης, Μπούτνικ

Αστέρας Τρίπολης: Αθανασιάδης, Ιγκόρ, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Γιαννούλης, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Καλτσάς, Τόνσο, Τσιλιανίδης, Γκοντό