Αν και «μαχητική» δεν τα κατάφερε στην πρεμιέρα της Α2 η ΓΕΑ Άμιλλα

Το μεσημέρι της Κυριακής 24/10 η ομάδα της ΓΕΑ Άμιλλας φιλοξένησε στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης την αντίστοιχη ομάδα του Ατρομήτου Πειραιά, όπου μετά από ένα αρκετά ενδιαφέρον ως προς την εξέλιξή του ματς η Αρκαδική ομάδα ηττήθηκε με σκορ 51-61.

Αγωνιστικά οι «φιλοξενούμενες» μπήκαν δυνατά στο παρκέ και κατάφεραν να πάρουν διψήφιο προβάδισμα στο σκορ. Στη β’ περίοδο η ομάδα της Τρίπολης αντέδρασε και με λύσεις από την περιφέρεια κατάφερε να επιστρέψει στο ματς μειώνοντας τη διαφορά σε 22-29 με την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το ματς ήταν ισορροπημένο και οι δύο ομάδες κοντά στο σκορ μέχρι και τις αρχές της τελευταίας περιόδου. Εκεί έφτασε ένα τρίλεπτο και ένα επιθετικό ξέσπασμα του Ατρομήτου για να ξεφύγει και πάλι πάνω από τους δέκα πόντους και πλέον να εξασφαλίσει τη νίκη με 51-61.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κωνσταντινίδου-Μακρόπουλος
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-19, 22-29, 35-42, 51-61
ΆΜΙΛΛΑ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Θοδωρής Τσουκαλάς): Σαραντοπούλου, Μανιατά 7(1), Πολυχρονοπούλου, Μίχαλου 7(2), Μίχα, Μάγκλαρη 2, Μονογιού 11(1), Παπά 3(1), Τρυφωνίδη 9(1), Κοκκώνη, Παπαζαφειροπούλου, Παναγιωτοπούλου 12(2).
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Χρυσοβελίδης): Καρρά 4, Καλογήρου 23(3), Μπαρμπαλιά 8, Καραπατάκη, Χρήστου, Γιαννακάκη, Μάλαμα 12(1), Καλαφάτη 2, Μερκούρη 2, Ιφτι, Οικονομάκη 7(1), Σαργένια 3(1).

Προηγούμενο άρθροΤο ντέρμπι ο Πανθυρεατικός-Εξάρα η Δόξα Μεγάλοπολης
Επόμενο άρθροΟυσιαστικός Παναρκαδικός με μεγάλη νίκη στην πρεμιέρα της Γ’ Εθνική