…Αναζητείται νίκη | Αστέρας Τρίπολης – Λαμία 1-3…με γκρίνιες (vids)

Φωτο drt915/Αργ. Καρδαράς

Τί δήλωσαν στη συνέντευξη τύπου μετά τον αγώνα Βεργέτης – Τεννές

Ο Αστέρας υποδέχτηκε τη νεοφώτιστη Λαμία για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος Super League ΣΟΥΡΩΤΗ, με τις δύο ομάδες να έχουν στόχο την νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που άνοιξαν το δρόμο για τη νίκη όταν στο 7′ λεπτό της αναμέτρησης προηγήθηκαν στο σκορ με τον Όμο έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Πίτι, η οποία ήταν και η πρώτη καλή στιγμή του ματς. Στην επόμενη καλή της στιγμή η Λαμία έκανε αντεπίθεση και κατάφερε με τον Πίτι στο 26′ λεπτό να βάλει το δεύτερο τέρμα.

Από την άλλη μεριά η ομάδα του Στάϊκου Βεργέτη είχε τις ευκαιρίες για να ισοφαρίσει με τον Κάλτσα στο 12′ αλλά και με το Μιχάλη Μανία στο 29′ λεπτό του αγώνα σε τετ α τετ με τον γκολκίπερ της Λαμίας να του λέει όχι. Τρία λεπτά αργότερα ο Ιγκλέσιας μετά από φάουλ του Ισνάλδο δεν μπόρεσε με κεφαλιά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Η Λαμία θα μπορούσε να κάνει τρία τα τερματά της μόλις στην τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρος. Ο Πίτι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων εκτέλεσε το φάουλ και ο Βασιλαντωνόπουλος έπιασε το σουτ με την μπάλα να χτυπάει πάνω στον Πασαλίδη αλλάζοντας πορεία και σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Αθανασιάδη.

Ο Αστέρας στο 55′ θα μπορούσε να μειώσει το σκορ όταν μετά από σέντρα έξω από την περιοχή ο Καλτσάς προσπάθησε να στείλει με το στήθος την μπάλα στα δίχτυα αλλά ο Παπαδόπουλος απομάκρυνε.

Η επόμενη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήταν το τρίτο γκολ της Λαμίας. Ο Βάντερσον κέρδισε φάουλ στο 80′ και ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση του. Απευθείας εκτέλεση από τον Βραζιλιάνο με το αριστερό και η μπάλα στο γάμα του Αθανασιάδη. Με τους φιλάθλους του Αστέρα να χειροκροτούν ειρωνικά το γκολ του Βάντερσον και να αποδοκιμάζουν τους παίκτες του Στάϊκου Βεργέτη

Το μόνο που κατάφερε να κάνει ο Αστέρας ήταν να βάλει το γκολ της τιμής με τον Πασαλίδη έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Νίκου Καλτσά διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 1-3.