Άνετη επικράτηση του Aρκαδικού επί της Καβάλας και…αποστολή εξετελέσθη! (vid)

Φωτο: alex*f sport images

Το απόγευμα του Σαββάτου ήταν προγραμματισμένη η διεξαγωγή της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 εθνικής κατηγορίας και η ομάδα του Αρκαδικού καλούνταν να δώσει ένα ματς επιβίωσης απέναντι στην ομάδα της Καβάλας. Μία αναμέτρηση στην οποία οι «Τριπολίτες» ήθελαν με κάθε αγωνιστικό τίμημα τη νίκη προκειμένου να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα. Το απόγευμα του Σαββάτου λοιπόν στον κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης ο ΣΕΦΑ μετά από ένα εξαιρετικά ουσιαστικό πρώτο ημίχρονο «καθάρισε» το ματς φτάνοντας εν’ τέλει στη σημαντική επικράτηση με 74-58.

Κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνος και κάλυψη της διαφοράς με την οποία είχε ηττηθεί η ομάδα της Τρίπολης στην Καβάλα με 66-61. Μία νίκη με πολλαπλά οφέλη στο περιθώριο της αντεπίθεσης που θέλει να εξαπολύσει η ομάδα του Αρκαδικού στο φινάλε της αναμέτρησης.

Αγωνιστικά το ξεκίνημα του ΣΕΦΑ ήταν εξαιρετικό με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 20-2 στα 02’47 πριν το τέλος της α’ περιόδου. Αυτό το προβάδισμα οι «γηπεδούχοι» κατάφεραν να διατηρήσουν και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου χάρη στην αποτελεσματικότητα στην τελική προσπάθεια καθώς επίσης και στην καλή άμυνα με αποτέλεσμα το 50-23 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Η συνέχεια στο ματς για τους «γηπεδούχους» δεν ήταν όμως και τόσο καλή αφού από τη μία τα λάθη στην επίθεση και οι κακές επιλογές στην επίθεση σε συνδυασμό με την ανεβασμένη διάθεση των παικτών της Καβάλας οι οποίοι προσπάθησαν να δυναμώσουν την άμυνά τους μην επιτρέποντας εύκολα καλάθια, ισορροπήσαν το ματς. Η Καβάλα σταδιακά μείωσε τη διαφορά αγγίζοντας ακόμη και το -10 (67-57 στα 05’20 πριν το φινάλε), αλλά οι παίκτες του κ. Γιάννη Διαμαντάκου φρόντισαν να μην πλησιάσει περισσότερο η Καβάλα στο σκορ, με το τελικό 74-58 να δίνει στον Αρκαδικό δύο «σπουδαίους» βαθμούς!

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ – ΚΑΒΑΛΑ 74-58

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσώνος-Κάρδαρης-Γιακείμη (Κουκάκης)

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-9 (Α’), 50-23 (Β’), 63-42 (Γ’), 74-58 (Δ’).

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Διαμαντάκος): Καραμαλέγκος, Πίνης 5(1), Τσακαλέρης 14(2), Κουρέπης 9, Απέργης, Προδρόμου 12(2), Σπυριδάκης, Ρεντίκας 10, Γαρμπής, Ναούμης 10 (2), Τζουγκαράκης 14.

ΚΑΒΑΛΑ (Πενταζίδης): Ερεβμπενάζιε 11, Κελαϊδής 12, Μάζουρτσακ 12, Ντιαλό 7, Κυριακού 1, Κουμλελής, Γκέλιος 2, Μούκας, Μανάκας, Σκλήβας 13.

Προηγούμενο άρθροΔ.Μεγαλόπολης: Δεν σταματά η προσπάθεια να γίνει γηροκομείο στην περιοχή