Ανέβασε απόδοση και νίκησε το Ψυχικό

Γράφει ο Φώτης Αλεξόπουλος

Κάθε φορά που ο Αρκαδικός κατάφερνε μέχρι σήμερα στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας να πετύχει ένα μικρό σερί νικών, ερχόταν είτε μία ήττα σε μεγάλο ντέρμπι, είτε ένα «στραβοπάτημα» από κακή εμφάνιση και τον απομάκρυνε εκ νέου από την πρώτη δυάδα του πρωταθλήματος! Γι’ αυτό το λόγο η σπουδαιότητα ενός θετικού αποτελέσματος για την ομάδα της Τρίπολης στο μεγάλο ντέρμπι του Ψυχικού ήταν ιδιαίτερα μεγάλη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Μετά τις νίκες επί του Ηρακλή και επί του Παγκρατίου οι «κυανόλευκοι» δεν ήθελαν απώλειες και «βαθμολογικό πισωγύρισμα» στη «μάχη» για πλασάρισμα στην πρώτη δυάδα του πρωταθλήματος.

Το απόγευμα του Σαββάτου ο Αρκαδικός κατάφερε τελικά αποδίδοντας καλό μπάσκετ στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, στηριζόμενος στην άμυνα και σε κρίσιμες εύστοχες επιθέσεις στην επανάληψη, να φτάσει στη μεγάλη νίκη επί της ΑΕ Ψυχικού με σκορ 58-70 πραγματοποιώντας ένα πολύ σημαντικό βήμα για τη συνέχεια. Σε μία αναμέτρηση στην οποία κυριάρχησαν οι άμυνες και καμία από τις δύο ομάδες δεν εντυπωσίασαν επιθετικά, η ομάδα της Τρίπολης αποδείχθηκε καλύτερη και έφτασε στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνος!

Η αναμέτρηση του Ψυχικού ξεκίνησε δυνατά και για τις δύο ομάδες με τις δύο ομάδες να συμπορεύονται στο σκορ στα δεκαπέντε πρώτα αγωνιστικά λεπτά αλλά τους «γηπεδούχους» να διατηρούν περισσότερη ώρα το προβάδισμα. Ο Αρκαδικός σταδιακά ανέβασε απόδοση στην άμυνα με αποτέλεσμα από το τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους και στη συνέχεια οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη, να βάζουν μπροστά στο σκορ τον Αρκαδικό. Στο φινάλε της τρίτης περιόδου ο Αρκαδικός εξασφάλισε ένα προβάδισμα 5-7 πόντων που υπερασπίστηκε και με το παραπάνω σε όλη τη διάρκεια του τέταρτου δεκαλέπτου επικρατώντας εν τέλει με σκορ 58-70!

Πολύ μεγάλη συνεισφορά από όλους τους παίκτες του ΣΕΦΑ στην άμυνα, αλλά και σημαντικές λύσεις στην επίθεση κυρίως από την τετράδα των Καρύδα, Τζόρτζεβιτς, Νοέα και Χατζή. Μπορεί ο Αρκαδικός με τη μεγάλη αυτή νίκη να μην πάτησε στις δύο πρώτες θέσεις, αλλά σε κάθε περίπτωση τα τελευταία θετικά αποτελέσματα εδραιώνουν στην τρίτη θέση τους «κυανόλευκους» που νίκη το επόμενο Σάββατο επί της Λιβαδειάς έχει πιθανότητες ακόμη και για πλασάρισμα στη δεύτερη θέση.

ΨΥΧΙΚΟ – ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 58-70

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18 (Α’), 34-37 (Β’), 48-55 (Γ’), 58-70 (Δ’).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τζαφλέρης – Παντελίδης – Τσώνος Μ..

ΑΕ ΨΥΧΙΚOΥ (Ρεμεντέλας): Πάνου 4, Αχής Ντ. 4, Περσίδης, Παπανικολάου 7, Δημάκος 29(3), Σκάνδαλος, Μάντζαρης 6, Κορωνίδης, Αχής Π., Ναούμης, Μαρμαρινός 5, Ματζιώρης 3.

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Καραμαλέγκος, Νοέας 12(1), Κωνσταντίνου, Καρύδας 14(1), Κοψαύτης 7(1), Χατζής 11(1), Θανόπουλος 3(1), Καλλινικίδης 8, Εζόμο 2, Τζόρτζεβιτς 13.

Προηγούμενο άρθροΗ υποψήφια Βουλευτής με το ΚΚΕ Σμαρώ Ραδαίου στη webTV της ΔΡΤ (vid)
Επόμενο άρθροΦωτορεπορτάζ και βίντεο από την προεκλογική ομιλία της Εύης Τατούλη στην Τρίπολη