«Άνοιξε λογαριασμό» ο Αστέρας με Marc…όνειρο! (vid)

Σάββατο, 21 Σεπτέμβριος 2019 22:24
Φωτο: asterastripolis.gr

Εντυπωσιακός για ένα ημίχρονο ο Αστέρας, κατάφερε να θέσει τις βάσεις για την πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Super League 1, απέναντι στον Ατρόμητο. Η ομάδα της Τρίπολης, μην έχοντας άλλα περιθώρια για βαθμολογικές απώλειες, μπήκε με ισχυρό αγωνιστικό κίνητρο στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», απέναντι στην ομάδα του Περιστερίου.

Το ξεκίνημα ήταν – εκτός από εντυπωσιακό – και ουσιαστικό, με τους «κυανοκίτρινους» να προηγούνται μόλις στο 6’ με 2-0 (με τέρματα του Μαρκ Φερνάντεθ στο 3’ και στο 6’). Σαν να μην έφτανε αυτό, οι «κιτρινομπλέ» έχασαν πολύ καλές ευκαιρίες, ενώ παράλληλα είχαν και δοκάρια, στο 18’ με τον Ριέρα και στο 43’ με τον Λουίς Φερνάντεθ. Ένα ονειρικό α’ μέρος, που θα μπορούσε να βρει τους «Αρκάδες» με μεγαλύτερο προβάδισμα στο σκορ.

Στην επανάληψη, κόντρα στη ροή του αγώνα, από στημένη φάση, ο Ατρόμητος ύστερα από κόρνερ και μετά από άστοχη έξοδο του Παπαδόπουλου, κατάφερε να μειώσει με 2-1 με κεφαλιά του Ρισβάνη, αλλάζοντας τις ισορροπίες της αναμέτρησης. Οι Περιστεριώτες ανέβασαν κατακόρυφα ρυθμούς, απείλησαν περίπου μέχρι το 60’ για την ισοφάριση, αποσυντονίζοντας το παιχνίδι του Αστέρα, χωρίς όμως κάτι περισσότερο.

Στο τελευταίο ημίωρο οι γηπεδούχοι ηρέμησαν το παιχνίδι τους, ρίχνοντας το ρυθμό στο ματς, με αποτέλεσμα την διαφύλαξη της, εξαιρετικά σημαντικής για τη συνέχεια του πρωταθλήματος, νίκης.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αριστείδης Βάτσιος (Δυτ. Αττικής).

ΒΟΗΘΟΙ: Χρυσούλα Κουρομπύλια (Δυτ. Αττικής), Αντώνιος Δίπλαρης (Καρδίτσας).

4ος ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κωνσταντίνος Ανδριανός (Αχαΐας).

VAR: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης (Μακεδονίας).

AVAR: Γεώργιος Χριστάκογλου (Χαλκιδικής).

ΤΕΡΜΑΤΑ: 3’ Μαρκ Φερνάντεθ, 6’ Μάρκ Φερνάντεθ | 53’ Ρισβάνης.

ΑΣΙΣΤ: 3’ Λουίς Φερνάτεθ | 53’ Κατράνης.

ΔΟΚΑΡΙΑ: 18’ Ριέρα, 43’ Λουίς Φερνάντεθ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 5’ Καπίγια, 83’ Μαρτίνεθ | 45’+1’ Ρισβάνης, 70’ Χαρίσης, 90’ Νάτσος.

ΑΠΟΒΟΛΕΣ:

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μπόρχα Χιμένεθ): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Μαρτίνεθ, Βαλιέντε, Πασαλίδης, Καπίγια, Μουνάφο, Ριέρα (75’ Κρέσπι), Φερνάντεθ Μαρκ, Φερνάντεθ Λουίς (86’ Ιγκλέσιας), Χαουρέγκι (64’ Φερνάντεθ Μπόρχα).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νίκος Κωστένογλου): Μανδάς, Γούτας, Χαρίσης, Καχίλα (21’ Μπαένα), Μάντσον (46’ Νταβιώτης), Νάτσος, Βέλλιος, Μανούσος, Κατράνης, Ρισβάνης, Βιεϊρά (89’ Γιακουμάκης).