Απίστευτο φινάλε για τον Αρκαδικό – Νίκη «ανάσα» επί του Ψυχικού!

ΦΩΤΟ: ALEX*F SPORT IMAGES.

Συνεχίστηκε το απόγευμα της Μεγάλης Τετάρτης το πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας με την 25η αγωνιστική και την ομάδα του Αρκαδικού να υποδέχεται στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης το Ψυχικό, σ’ έναν αγώνα με πολύ μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον για διαφορετικούς λόγους για την κάθε ομάδα. Αγωνιστικά η ομάδα της Τρίπολης κατάφερε να φτάσει, με ιδιαίτερα ψυχοφθόρο τρόπο, στη νίκη με σκορ 83-82, «ανασαίνοντας» λίγο βαθμολογικά.

Κατά διαστήματα ο Αρκαδικός έδειξε αρκετά καλό αγωνιστικό πρόσωπο, αλλά κυρίως σε κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού κυριεύθηκε από πίεση και άγχος, με αποτέλεσμα κακές επιλογές και σοβαρά αγωνιστικά και διαχειριστικά λάθη. Ο ΣΕΦΑ χρειάστηκε να περάσει πολλές φορές από την «κόλαση στον παράδεισο», προκειμένου τελικά να χαμογελάσει αμήχανα, κατακτώντας τη νίκη στις λεπτομέρειες.

Το ξεκίνημα αποδείχθηκε πολύ κακό για τους γηπεδούχους, που βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-15 στα 4’11 της Α’ περιόδου. Στη συνέχεια οι «κυανόλευκοι» σταδιακά ανέβασαν ρυθμούς και κατάφεραν να πλησιάσουν το σκορ με 33-37, στο φινάλε του α’ μέρους.

Στην επανάληψη, ο Αρκαδικός ισοφάρισε σε 37-37, αλλά ένα αγωνιστικό «μπλακ-άουτ» έδωσε την ευκαιρία στο Ψυχικό να προηγηθεί με 37-51 στα 04’27 της γ’ περιόδου. Οι παίκτες του Μάριου Δεσποτάκη αντέδρασαν εκ νέου και επέστρεψαν στο παιχνίδι με 58-57 στα 05’38 πριν το φινάλε. Στα 00’12, ο Αρκαδικός «γύρισε» το ματς από το 69-72, με ιδιαίτερα «περιπετειώδη» τρόπο και πήγε το παιχνίδι στην παράταση. Μία χαμένη ελεύθερη βολή από το Νίκου ήταν αρκετή για να χαρίσει στον Αρκαδικό το ροζ φύλλο αγώνα «βραχεία κεφαλή», με σκορ 83-82!

Ο Αρκαδικός πλέον, λόγω έλλειψης μεγάλης εμπειρίας, αντιμετωπίζει προβλήματα και στη διαχείριση των αγώνων, ειδικά σε κρίσιμα σημεία, όπου του λείπουν ηρεμία και συγκέντρωση. Σημασία βέβαια τη δεδομένη στιγμή έχει η κατάκτηση της νίκης, έστω και με τον τρόπο που επετεύχθη στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ – ΑΕ ΨΥΧΙΚΟΥ 83-82 (κ.α. 72-72).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βαρδάλος, Δημόπουλος, Κωνσταντινίδου (Μακαρούνης).

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-23 (Α’), 33-37 (Β’), 47-57 (Γ’), 72-72 (Δ’), 83-82 (Π’).

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Μάριος Δεσποτάκης): Βλάχος 9(1), Σίνης 4, Μούκας 2, Προδρόμου 28(5), Πελτιέρ 10(1), Γαρμπής 7, Τζουγκαράκης 23, Αποστολίδης, Τζαϊδάς.

ΑΕ ΨΥΧΙΚΟΥ (Γιώργος Ρεμεντέλας): Νίκου 10(2), Νοέας 14(1), Χουχούμης 7(1), Ψαθάς 12(1), Παπαδημητρίου 8(1), Ντιαλό 1, Χαραλάμπης 2, Παπαδιονυσίου, Τσιώκος 18, Αναγνωστάκης 10.