Από την «λευκή βούλα» η πρόκριση για την Δόξα!

ΦΩΤΟ: ALEX*F SPORTS IMAGES.

Ημέρα Κυπέλλου Αρκαδίας αποτέλεσε η Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου στο τοπικό ποδόσφαιρο καθώς διεξήχθησαν οι τέσσερις αναμετρήσεις της προημιτελικής φάσης του θεσμού. Στο γήπεδο Φιλικών διεξήχθη ένα συναρπαστικό παιχνίδι μεταξύ Μαντινειακού και Δόξας Μεγαλόπολης το οποίο κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί η Δόξα επικράτησε με σκορ 6-7, καθώς στο 14ο πέναλτι που εκτέλεσε ο Μπιτσάκου απέκρουσε τελικά ο Δημητρέλης.

Μέχρι να φτάσουμε ως εκεί έγινε ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον παιχνίδι που για 120 λεπτά διεκδίκησαν την πρόκριση και οι δύο ομάδες, σκοράροντας από τρία τέρματα η κάθε μία.

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικά για τη Δόξα που σκόραρε στο 1’ με τον Δρόσο για το 0-1. Ο Μαντινειακός σταδιακά προσπάθησε να αντιδράσει αλλά το α’ ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς άλλο γκολ. Στην επανάληψη ο Μαντινειακός μπήκε καλύτερα και με τέρματα των Παπαδάτου με πέναλτι στο 55’ και Παπαγεωργίου μετά από κόντρα της μπάλας σε προσπάθεια απομάκρυνσης έγινε το 2-1 για τους «γηπεδούχους». Η Δόξα ωστόσο χαμογέλασε στο 89’ καθώς ο Παναγιωτόπουλος με κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2, με τον Τζαβαλά να αποβάλλεται λίγο νωρίτερα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στην παράταση οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ. Ο Μαντινειακός παρ’ ότι με δέκα παίκτες σκόραρε στο 104’ με τον Σταματόπουλο, ενώ λίγο αργότερα στο 107’ αποβλήθηκε και ο Αντώνακας με δεύτερη κίτρινη κάρτα για τη Δόξα, που ωστόσο δύο λεπτά αργότερα ισοφάρισε σε 3-3 μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ζώη.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γεώργιος Γκριτζέπης (Αρκαδίας).

ΒΟΗΘΟΙ: Τρύφωνας Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Παναγιώτης Τσούκας (Αρκαδίας).

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Γεώργιος Μπιρμπίλης (Αρκαδίας).

ΤΕΡΜΑΤΑ: 55’ (πεν.) Παπαδάτος, 61’ Παπαγεωργίου, 95’ Σταματόπουλος | 1’ Δρόσος, 89’ Παναγιωτόπουλος, 109’ (πεν.) Ζώης.

ΔΟΚΑΡΙΑ: 104’ Παπαδόπουλος.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 33’ Γαβαλάς, 39’ Μανδρώνης, 76’ Ρούμπος, 80’ Παπαδάτος, 86’ Μπουσγάς, 87’ Τζαβαλάς, 88’ Τζαβαλάς, 104’ Σταματόπουλος | 54’ Δημητρέλης, 80’ Αλεξανδρής, 94’ Αντώνακας, 104’ Παναγιωτόπουλος, 107’ Αντώνακας.

ΑΠΟΒΟΛΕΣ: 88’ Τζαβαλάς | 107’ Αντώνακας.

ΜΑΝΤΙΝΕΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Αποστολόπουλος): Πανόπουλος, Μπιτσάκου, Παπαδόπουλος Ε., Ρούμπος, Παπαδόπουλος Α., Παπαδάτος, Μπούσγας, Μανδρώνης, Παπαγεωργίου (78’ Τζαβαλάς), Πάζι, Γαβαλάς (65’ Σταματόπουλος).

ΔΟΞΑ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ (Ηλίας Κατσούλας): Δημητρέλης, Αλεξανδρής, Γιαννόπουλος, Γιαννακούλιας (67’ Ριπάι), Παναγιωτόπουλος, Αντώνακας, Χασαλά (46’ Σταθόπουλος), Ζώης, Δρόσος, Παπαδόπουλος, Κατσαρός.