Αποφασιστικό βήμα παραμονής του Ερμή από τη νίκη επί του Φοίνικα

Το ματς της 12ης αγωνιστικής του 7ου ομίλου στη Γ’ Εθνική το απόγευμα της Τετάρτης (09/06) για τον Ερμή Μελιγούς απέναντι στον Φοίνικα Νέας Επιδαύρου, χαρακτηριζόταν ιδιαίτερα κρίσιμο και ίσως για πολλούς ματς «επιβίωσης» στην κατηγορία. Όχι άδικα καθώς ενδεχόμενη απώλεια βαθμών θα οδηγούσε με την «πλάτη στον τοίχο» την ομάδα της Βόρειας Κυνουρίας στην τελευταία αγωνιστική της σεζόν.

Την κρισιμότητα αυτού του ματς είχαν συναίσθηση όλοι στις τάξεις του Ερμή και περισσότερο οι ποδοσφαιριστές με αποτέλεσμα η εμφάνισή τους το απόγευμα της Τετάρτης να αποδειχθεί εξαιρετική και αρκετή για να τους δώσει τη νίκη με σκορ 3-0.

Με τον απόλυτο αιφνιδιασμό και δυναμισμό, ο Ερμής προηγήθηκε στο με 2-0 πριν καν συμπληρωθούν δέκα λεπτά παιχνιδιού, χάρη σε τέρματα του Κολιόπουλου στο 5ο και στο 7ο λεπτό. Ωστόσο η αποβολή του Ανδριανού στο 23’ διαφοροποίησε κάπως τις ισορροπίες με τον Φοίνικα να ψάχνει αντίδραση.

Η ομάδα της Βόρειας Κυνουρίας, όχι μόνο στάθηκε πολύ καλά αμυντικά, αλλά στο ξεκίνημα της επανάληψης σημείωσε και τρίτο γκολ με τον Κατσίρη, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά μια σπουδαίας σημασίας νίκη. Με ψυχολογικό αβαντάζ και καλή αμυντική συμπεριφορά οι «βυσσινί» κράτησαν το ξεκάθαρο σκορ και έφτασαν στη νίκη, που τους φέρνει μια ανάσα από την μαθηματική παραμονή.

Προηγούμενο άρθροΜοιράστηκαν βαθμούς στη λευκή ισοπαλία, Παναρκαδικός και Άρης Σκάλας
Επόμενο άρθροΤο Παναρκαδικός – Άρης Σκάλας παρακολούθησε και ο Αλέκος Αλεξανδρής