Απόλλων-Αστέρας: Δεν έχουν ηττηθεί ποτέ οι Αρκάδες

Όταν ο Απόλλων και ο Αστέρας Τρίπολης βρέθηκαν αντίπαλοι στον πρώτο γύρο, η ισοπαλία που πήρε η αθηναϊκή ομάδα εκτός έδρας ήταν πετυχημένο αποτέλεσμα, καθώς είχε μόλις τέσσερις βαθμούς, ενώ οι Αρκάδες είχαν ήδη 11.

Στις 17.15 στη Ριζούπολη θα συναντηθούν σε διαφορετικές συνθήκες, καθώς ο Απόλλων με μια νίκη προσπερνάει τον αντίπαλό του και οι ισορροπίες αλλάζουν.

Το παιχνίδι είναι καθοριστικό για τους στόχους των δύο αντιπάλων στη συνέχεια.

Ο Απόλλων
Εννέα διαδοχικά παιχνίδια, όπου δεν κερδίζει στην έδρα του και δεν χάνει εκτός συμπλήρωσε ο Απόλλων Σμύρνης, μετά την ήττα του από τον Παναθηναϊκό στη Ριζούπολη. Μάλιστα από τις αρχές Δεκέμβρη έχει τρεις νίκες εκτός και δύο ήττες εντός έδρας.

Η ήττα από τον Παναθηναϊκό ήταν η δεύτερη στα οκτώ τελευταία παιχνίδια, ενώ στα πρώτα έξι μετρούσε πέντε ήττες.

Έχει κάνει τρεις νίκες στα πέντε τελευταία, ενώ είχε μια στα εννέα πρώτα!
Έχει πετύχει 12 γκολ στα έξι τελευταία, ενώ είχε σκοράρει μόλις πέντε φορές στα οκτώ πρώτα!

Έχει δεχτεί οκτώ φορές πρώτος γκολ, έχει χάσει τις επτά, ενώ στα Γιάννενα κατάφερε να νικήσει.

Στην έδρα του ο Απόλλων έχει πάρει μόλις τέσσερις από τους 15 βαθμούς του. Βέβαια έχει παίξει έξι αγώνες μέσα και οκτώ έξω, αλλά και έτσι έχει μεγάλη διαφορά.

Νίκησε στο πρώτο παιχνίδι την ΑΕΛ με πέναλτι στο 90’ και από εκεί και πέρα έχει τέσσερις ήττες και μια ισοπαλία, το εντυπωσιακό 3-3 από 3-0 με το Βόλο!

Δεν σκόραρε με τον Παναθηναϊκό, αφού είχε σκοράρει και στα πέντε πρώτα παιχνίδια της έδρας του.

Μάλιστα πριν από το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό πέτυχε από τρία γκολ στο Βόλο και τρία στην ΑΕΚ, σε δύο ματς, αλλά δεν κέρδισε κανένα από αυτά, 3-3 και 3-4 αντίστοιχα.

Στο Κύπελλο κληρώθηκε με την ΑΕΚ στη φάση των «16» για πρώτη φορά μετά από 18 χρόνια και για δεύτερη μετά τον τελικό του 1996.

23.01.2021: Απόλλων – Άρης

Οι πρώτοι σκόρερ: Φατιόν 4, Ιωαννίδης και Τσιλούλης από 3.
Οι πρώτοι σε συμμετοχές: Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης και Ιωαννίδης από 14.

Ο Αστέρας Τρίπολης
Γνώρισε την ήττα στην έδρα του από τον Ολυμπιακό μεσοβδόμαδα, μετά από δύο ισοπαλίες εκτός έδρας. Παραμένει ένα βαθμό και μια θέση από την εξάδα, παρά το γεγονός ότι έχει κάνει μόλις μια νίκη στα δέκα τελευταία!

Μάζεψε εννέα βαθμούς στα 10 τελευταία, όσους είχε καταφέρει να μαζέψει στους πέντε πρώτους.

Βέβαια έχει και αρκετές ισοπαλίες, αφού η ήττα από τον Ολυμπιακό είναι η μοναδική στα πέντε τελευταία. Και οι πέντε ήττες του είναι από τις ομάδες που είναι στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας!

Με τον Ολυμπιακό ήταν το πρώτο παιχνίδι, που πήγε στα αποδυτήρια χάνοντας στο πρώτο ημίχρονο. Ήταν η μοναδική ομάδα μέχρι τώρα, που διατηρούσε το αήττητο του πρώτου ημιχρόνου.

Από τον Ολυμπιακό δέχτηκε δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, όσα είχε δεχτεί και στα 14 προηγούμενα παιχνίδια. Ένα από την ΑΕΚ και ένα από τον ΠΑΣ. Τώρα έχει δεχτεί τέσσερα στο πρώτο ημίχρονο και 15 στο δεύτερο.

Εκτός έδρας ο Αστέρας Τρίπολης έχει μια νίκη, στη Λάρισα τον Οκτώβρη. Από τότε μετράει δύο ήττες στη Θεσσαλονίκη, από Άρη και ΠΑΟΚ, και τρεις ισοπαλίες. Τις δύο στα δύο τελευταία σε Γιάννινα και Λεωφόρο. Μάλιστα ήταν η πρώτη φορά που έκανε δύο ίδια διαδοχικά αποτελέσματα εκτός έδρας.

Κράτησε το «μηδέν» με τον Παναθηναϊκό, αφού είχε δεχτεί γκολ και στα 11 προηγούμενα εκτός έδρας παιχνίδια του.

Ωστόσο στο πρώτο ημίχρονο έχει δεχτεί μόνο ένα γκολ στη σεζόν, αυτό στα Γιάννενα και ποτέ δεν έχει πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο πίσω στο σκορ.

Στο Κύπελλο κληρώθηκε με αντίπαλο τον Άρη.

21.12.2020: Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα – Αστέρας Τρίπολης 2-2
03.01.2021: Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης 0-0

06.01.2021: Αστέρας Τρίπολης – Ολυμπιακός 0-4
16.01.2021: Αστέρας Τρίπολης – Παναιτωλικός
20.01.2021: Άρης – Αστέρας Τρίπολης (Κύπελλο)
23.01.2021: Αστέρας Τρίπολης – ΑΕΛ
Οι πρώτοι σκόρερ: Μπαράλες 8, Ριέρα και Λουίς Φερνάντεθ από 2.
Οι πρώτοι σε συμμετοχές: Παπαδόπουλος, Τιλίκα και Κρεσπί από 15.

Μεταξύ τους
Όταν το περασμένο Νοέμβρη ο Απόλλων πήρε 0-0 στην Τρίπολη, κατάφερνε να σταματήσει ένα… «ατελείωτο» σερί ηττών από τον Αστέρα.

Από το 2005, όταν έπαιξαν για πρώτη φορά στην Γ’ Εθνική, ο Αστέρας μετρούσε εννέα νίκες σε εννέα παιχνίδια. Δύο στην Γ’ Εθνική, μια στο Κύπελλο και έξι στη Super League.

Ο Απόλλων δεν έχει σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο και στα 10 επίσημα παιχνίδια μεταξύ τους! Έχει έξι γκολ, όλα στο δεύτερο ημίχρονο.

Νικηφόρα έχει περάσει από τη Ριζούπολη και στις τρεις επισκέψεις στον Απόλλωνα ο Αστέρας Τρίπολης, όπως και σε ένα αγώνα τους για την Γ’ Εθνική.

Και τα δύο γκολ στην τελευταία επίσκεψη είχε πετύχει ο Μαρκ Φερνάντεθ, που από το καλοκαίρι φοράει τη φανέλα του Απόλλωνα!