Arcadian Screenings: 1ο Διεθνές Φεστιβάλ κινηματογράφου Τρίπολης

Παρασκευή, 4 Δεκέμβριος 2015 21:32
Στα πλαίσια των εκδηλώσεων για τη διεκδίκηση από την Τρίπολη του θεσμού της πολιτιστικής πρωτεύουσας Ευρώπης για το 2021 «TRIPOLIS ARCADIA 2021», θα διεξαχθεί το διεθνές κινηματογραφικό φεστιβάλ «Arcadian Screenings» από τις 10 ως τις 13 Δεκεμβρίου, το οποίο θα περιλαμβάνει προβολές ταινιών σε Τρίπολη, Λεβίδι, Μεγαλόπολη, Δημητσάνα και Τεγέα.

Το 1ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Τρίπολης “ARCADIAN SCREENINGS” έχει θεματικό περιεχόμενο τα ανθρώπινα δικαιώματα και περιλαμβάνει ντοκιμαντέρ και ταινίες μυθοπλασίας και κινουμένων σχεδίων απ’ όλο τον κόσμο. Συντονιστής της πρωτοβουλίας και διοργάνωσης, είναι ο δημοσιογράφος και παραγωγός ντοκιμαντέρ, Κώστας Σπυρόπουλος.
Το πρόγραμμα των προβολών έχει ως εξής:
ΤΡΙΠΟΛΗ
AVANT  PREMIERE
ΤΕΤΑΡΤΗ 09/12
Cine Ville
20.00 ΑΡΚΑΔΙΑ ΧΑΙΡΕ (90’)
Φίλιππος Κουτσάφτης,Ελλάδα 
ΠΕΜΠΤΗ 10/12
Cine Ville
11.00-12.30 ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΤΩΝ ΑΔΕΛΦΩΝ ΓΚΡΙΜ 
12.45-14.30 ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΚΑΙ ΙΣΟΙ (106’), 7 ταινίες από διαφορετικές χώρες.
Μαλλιαροπούλειο Θέατρο
18.30-19.15  RABBIT A LA BERLIN (40’),  Bartosz Konopka, Πολωνία/Γερμανία.
19.30-20.45 ΜONSTERMAN (85’),  Antti Haase, Φινλανδία/Νορβηγία/Σουηδία
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 11/12 
Cine Ville
11.00-11.30 ΕΝΑ ΔΕΝΔΡΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ (30’), Ευγ.Τριβιζάς, Ελλάδα
11.40-12.15ΤΟ ΠΟΝΤΙΚΑΚΙ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΑΓΓΙΞΕΙ ΕΝΑ ΑΣΤΕΡΑΚΙ (30’), Ευγ.Τριβιζάς, Ελλάδα
12.30-12.45 SAGA SITY (16’), Luc Chamberland, Καναδάς
13.00-14.00 WHY DEMOCRACY, WHY POVERTY, ταινίες μικρού μήκους από διάφορες χώρες.
18.30-19.50 ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΤΟΝ SUGARMAN (85’),  Matik Bendjelloul, Σουηδία/Μ.Βρετανία
20.00-22.00 TO MΕΣΑ ΦΩΣ (92’),  Σταύρος Ψυλλάκης, Ελλάδα
ΣΑΒΒΑΤΟ 12/12
Cine Ville
11.30-12.30 ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΤΩΝ ΑΔΕΛΦΩΝ ΓΚΡΙΜ 
12.45-14.00 CHOOSETOFIGHT (50’),  ItayLivne, Ισραήλ
18.30-19.45 ΠΑΤΡΙΔΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ (75’), Αλέξανδρος Παπαηλιού, Ελλάδα
20.00-20.50 THE FORGERS OF HISTORY (52’),  M.Prazan, Γαλλία
21.00-21.30  ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΕΚΔΟΤΗ – Κ.ΚΟΡΙΔΗ/ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΙΩΛΚΟΣ 
21.45-22.25 BREF (40’), Χριστίνα Πιτούλη, Ισπανία
22.40-00.45 I AM THE PEOPLE (111’), Anna Roussillon, Γαλλία
ΚΥΡΙΑΚΗ 13/12
Μαλλιαροπούλειο Θέατρο
12.00-13.00 ΑΝΤΙΓΟΝΗ OUR SMALL ISLAND, OUR LIFE (52’), Nilufer Ouzonoglou, Τουρκία
13.15-14.30 ECOPOLIS CHINA (56’), Anna-karin Gronroos, Φινλανδία
18.30-20.00 10η ΜΕΡΑ (83’), Βασίλης Μαζωμένος, Ελλάδα
20.15-22.00 ΠΟΝΤΑΡΟΝΤΑΣ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ZUCKER (95’), Dani Levy, Γερμανία
ΛΕΒΙΔΙ
ΠΕΜΠΤΗ 10/12 
11.00-12.30 ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΤΩΝ ΑΔΕΛΦΩΝ ΓΚΡΙΜ 
12.45-14.30 ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΚΑΙ ΙΣΟΙ (106’), 7 ταινίες από διαφορετικές χώρες.
19.30-21.00 Ο,ΤΙ ΑΠΟΜΕΝΕΙ (88’), Hans-Christian Schmid, Γερμανία
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 11/12 
11.00-11.30 ΕΝΑ ΔΕΝΔΡΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ (30’), Ευγ.Τριβιζάς, Ελλάδα
11.40-12.15 ΤΟ ΠΟΝΤΙΚΑΚΙ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΑΓΓΙΞΕΙ ΕΝΑ ΑΣΤΕΡΑΚΙ (30’), Ευγ.Τριβιζάς, Ελλάδα
12.30-12.45 SAGA SITY (16’) Luc Chamberland, Καναδάς
13.00-14.00 WHY DEMOCRACY, WHY POVERTY, ταινίες μικρού μήκους από διάφορες χώρες.
19.30-21.15 Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ Ο ΞΕΝΟΣ (97’), Rainer Simon, Γερμανία
ΣΑΒΒΑΤΟ 12/12 
11.30-12.30 ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΤΩΝ ΑΔΕΛΦΩΝ ΓΚΡΙΜ 
12.45-14.00 CHOOSE TO FIGHT (50’), Itay Livne, Ισραήλ
19.30-21.00 ΤΑ ΓΥΑΛΙΑ ΤΟΥ ΤΙΤΟ (90’), Regina Schilling, Γερμανία
ΚΥΡΙΑΚΗ 13/12
19.30-21.10 ΑΓΚΙΡΕ, Η ΟΡΓΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ (93’), Werner Herzog, Γερμανία
ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗ
ΠΕΜΠΤΗ 10/12 
11.00-12.30 ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΤΩΝ ΑΔΕΛΦΩΝ ΓΚΡΙΜ 
12.45-14.30 ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΚΑΙ ΙΣΟΙ (106’), 7 ταινίες από διαφορετικές χώρες.
18.30-19.40  ΣΤΗ ΦΩΛΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ (70’), Αλέξανδρος Παπαηλιού, Ελλάδα
19.30-21.45 Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ (133’), Frank Beyer, Γερμανία
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 11/12 
11.00-11.30 ΕΝΑ ΔΕΝΔΡΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ (30’), Ευγ.Τριβιζάς, Ελλάδα
11.40-12.15 ΤΟ ΠΟΝΤΙΚΑΚΙ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΑΓΓΙΞΕΙ ΕΝΑ ΑΣΤΕΡΑΚΙ (30’), Ευγ.Τριβιζάς, Ελλάδα
12.30-12.45 SAGA SITY (16’), Luc Chamberland, Καναδάς
13.00-14.00 WHY DEMOCRACY, WHY POVERTY, ταινίες μικρού μήκους από διάφορες χώρες.
ΣΑΒΒΑΤΟ 12/12 
11.30-12.30 ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΤΩΝ ΑΔΕΛΦΩΝ ΓΚΡΙΜ 
12.45-14.00 CHOOSE TO FIGHT (50’), Itay Livne, Ισραήλ
ΔΗΜΗΤΣΑΝΑ
ΠΕΜΠΤΗ 10/12
12.00-13.00 ΑΝΤΙΓΟΝΗ OUR SMALL ISLAND,  OUR LIFE (52’), Nilufer Ouzonoglou, Τουρκία
13.00-13.50 CHOOSE TO FIGHT (50’), Itay Livne, Ισραήλ
19.30-21.30 Η ΞΕΝΗ (119’), Feo Aladag, Γερμανία
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 11/12 
12.00-13.20 WHY DEMOCRACY, WHY POVERTY, ταινίες μικρού μήκους από διάφορες χώρες.
18.00-20.00 Η ΑΚΡΗ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ (120’), Fatin Akin, Τουρκία
20.15-21.50 TO MΕΣΑ ΦΩΣ (92’), Σταύρος Ψυλλάκης, Ελλάδα
ΣΑΒΒΑΤΟ 12/12 
11.30-12.30 ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΤΩΝ ΑΔΕΛΦΩΝ ΓΚΡΙΜ 
12.45-14.25 ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΚΑΙ ΙΣΟΙ (106’), 7 ταινίες από διαφορετικές χώρες.
18.30-19.45 ΣΤΗ ΦΩΛΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ (70’),  Αλέξανδρος Παπαηλιού, Ελλάδα
20.00-20.50 THE FORGERS OF HISTORY (52’), M.Prazan, Γαλλία
ΚΥΡΙΑΚΗ 13/12
11.00-11.30 ΕΝΑ ΔΕΝΔΡΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ (30’), Ευγ.Τριβιζάς, Ελλάδα
11.40-12.15 ΤΟ ΠΟΝΤΙΚΑΚΙ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΑΓΓΙΞΕΙ ΕΝΑ  ΑΣΤΕΡΑΚΙ (30’), Ευγ.Τριβιζάς, Ελλάδα
12.30-12.45 SAGA SITY (16’), Luc Chamberland, Καναδάς
13.00- 14.00 ECOPOLIS CHINA (56’),  Anna-karin Gronroos, Φινλανδία
18.00-19.35 ΠΟΝΤΑΡΟΝΤΑΣ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ZUCKER (95’), Dani Levy, Γερμανία
ΤΕΓΕΑ
ΠΕΜΠΤΗ 10/12 
09.45-11.15 ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΤΩΝ ΑΔΕΛΦΩΝ ΓΚΡΙΜ 
11.30-13.15 ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΚΑΙ ΙΣΟΙ (106’), 7 ταινίες από διαφορετικές χώρες.
19.30-21.10 ΠΟΝΤΑΡΟΝΤΑΣ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ZUCKER (95’), Dani Levy, Γερμανία
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 11/12 
09.30-10.00 ΕΝΑ ΔΕΝΔΡΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ (30’), Ευγ.Τριβιζάς, Ελλάδα
10.10-10.45 ΤΟ ΠΟΝΤΙΚΑΚΙ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΑΓΓΙΞΕΙ ΕΝΑ ΑΣΤΕΡΑΚΙ (30’), Ευγ.Τριβιζάς, Ελλάδα
11.00-11.15 SAGA SITY (16’) Luc Chamberland, Καναδάς
11.30-13.15 ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΚΑΙ ΙΣΟΙ (106’), 7 ταινίες από διαφορετικές χώρες.