Αρχισε και πάλι να “λάμπει”

Ο Αστέρας σκόραρε νωρίς και πήρε τη νίκη με 1-0 κόντρα στον Λεβαδειακό, μετρώντας πλέον δύο στο φετινό πρωτάθλημα. Το γκολ του Νίκο ήταν αρκετό για την ομάδα της Τρίπολης, η οποία έπαιξε πιο δημιουργικό ποδόσφαιρο αυτή τη φορά και είχε σε καλή μέρα τον Ντοναρούμα, που σε τρεις περιπτώσεις σταμάτησε τους παίκτες της φιλοξενούμενης ομάδας.

Το παιχνίδι “ξεκλείδωσε” πολύ νωρίς για τον Αστέρα με πολύ όμορφο γκολ από τον Νίκο μόλις στο 9′. Ομορφο και σε δημιουργία, από τον Καλτσά και σε εκτέλεση από τον ποδοσφαιριστή του Αστέρα. Γενικά το σύστημα με τους τέσσερις “κοντούς”, Νίκο, Καλτσά, Φαρίνια και Τσιλιανίδη και χωρίς καθαρόαιμο επιθετικό πήγε καλά για τον Δημήτρη Ελευθερόπουλο.

Ο Αστέρας ήταν καλός δημιουργικά και θα μπορούσε να έχει ένα δεύτερο γκολ είτε με τον Νίκο στο 22′ (έδιωξε ο Ζεζίνιο), είτε στη διπλή ευκαιρία του 35′, πρώτα με τον Τσιλιανίδη (απέκρουσε ο Ναμάσκο) και στη συνέχεια με τον Νίκο.

Πρωταγωνιστής πάντως στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο Νταναρούμα, που έκανε δύο εκπλητικές επεμβάσεις σε προσπάθειες του Μάντζιου, κρατώντας το προβάδισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας είχε τις στιγμές για ένα δεύτερο γκολ, αλλά κυρίως έκανε διαχείριση του αγώνα, κρατώντας το 1-0 μέχρι το τέλος. Ο Ντοναρούμα πάντως σταμάτησε ακόμη μία φορά τους αντιπάλους και συγκεκριμένα τον Μιλιάζες. Αυτή η νίκη δίνει πλέον βαθμολογική ανάσα στον Αστέρα πριν το ματς με τον ΠΑΣ στα Γιάννινα.