Άρης – Αστέρας 2-0 | Χάθηκε ο βαθμός και πάλι στο τέλος

Μετά το θετικό αποτέλεσμα επί του Απόλλων Σμύρνης και την πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, ο Αστέρας που παραμένει χαμηλά στη βαθμολογία ήθελε βαθμούς και στη συνέχεια του πρωταθλήματος προκειμένου να αποδιώξει να επιστρέψει στις υψηλότερες γνώριμες θέσεις του. Το εκτός έδρας ματς στο «Κλεάνθης Βικελίδης» μπορεί να μην αποτελούσε εξ’ αρχής εύκολο έργο, αλλά σε κάθε περίπτωση οι «Αρκάδες» θα αγωνίζονται στο συγκεκριμένο παιχνίδι με στόχο τη νίκη.

Αγωνιστικά λοιπόν ο Αστέρας το απόγευμα της Κυριακής αποδείχθηκε αρκετά ανταγωνιστικός σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, αφού απέναντι στον Άρη δεν απειλήθηκε ουσιαστικά καταφέρνοντας μέχρι τα τελευταία λεπτά να διατηρεί το ισόπαλο αποτέλεσμα. Στα τελευταία λεπτά όμως ένα πέναλτι που υποδείχθηκε σε βάρος του Αστέρα στέρησε βαθμούς για ακόμη ένα ματς. Ένα αποτέλεσμα που βάσει της συνολικής εικόνας του παιχνιδιού αδικεί τον Αστέρα.

Το α’ ημίχρονο της αναμέτρησης μάλλον θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα, αφού ελάχιστες φάσεις υπήρξαν στο ματς με μεγαλύτερη στιγμή το χαμένο σουτ του Τόνσο με το οποίο ο Αστέρας θα μπορούσε να είχε σκοράρει. Ένα διάστημα στο οποίο την ίδια ώρα δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα η Αρκαδική ομάδα.

Στην επανάληψη με τον Αστέρα να ελέγχει το ματς φάνηκε ότι εύκολα ή δύσκολα θα έφευγε από την Θεσσαλονίκη με κερδισμένο βαθμό ή βαθμούς. Ωστόσο η πίεση του Άρη στο τέλος με μια καλή ενέργεια στο 86’ επέφερε το πέναλτι που έκανε ο Παπαδόπουλος στον Γκαρσία και έδωσε την ευκαιρία στον Γιουνές με εύστοχη εκτέλεση να ανοίξει το σκορ. Στον φινάλε οι «Αρκάδες» ανοίχτηκαν για να βρουν κάποια γκολ, αλλά μια εξαιρετική αντεπίθεση στο τέλος διαμόρφωσε με τον Γκαρσία το 2-0.

ΓΗΠΕΔΟ: «Κλεάνθης Βικελίδης» | 30/09/2018 (19:00).

ΚΑΙΡΟΣ: Συννεφιασμένος.