Αρκαδικός – Τρίκαλα 79-66…κι είμαστε ακόμα ζωντανοί! (vid, ph)

Πολύ σημαντική νίκη σημείωσε η ομάδα του Αρκαδικού το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό του ΔΑΚ Τρίπολης και έκανε το χρέος της στην προσπάθεια σωτηρίας, κερδίζοντας τον έναν από τους τρεις «τελικούς». Η ομάδα της Τρίπολης με πολύ καλή απόδοση στη β’ περίοδο και καθοριστική άμυνα στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, κατάφερε και κατέκτησε το ματς με σκορ 79-66.

Αγωνιστικά οι παίκτες του ΣΕΦΑ Αρκαδικού έδειξαν στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης πάθος και αποφασιστικότητα, γεγονός που έπαιξε σημαντικό ρόλο στην τελική έκβαση της αναμέτρησης. Στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ο Αρκαδικός ήταν νευρικός και ξεκίνησε κυνηγώντας το σκορ. Στη συνέχεια της αναμέτρησης ανέβασε ρυθμούς και κατάφερε, με πολύ καλή επιθετική λειτουργία, να περάσει μπροστινά στο σκορ με πολύτιμη μάλιστα διαφορά (41-29).

Τα Τρίκαλα ωστόσο αντεπιτέθηκαν και με διαδοχικά καλάθια επέστρεψαν στο ματς (63-62), αλλά στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Αρκαδικός, με πολύ καλή αμυντική λειτουργία, πήρε το ροζ φύλλο αγώνα και κατέκτησε τη νίκη με σκορ 79-66.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 41-29, 60-52, 79-66

Αρκαδικός (Γιάννης Καστρίτης): Καραμαλέγκος, Τζόουνς Καμ. 12, Καββαδάς 18, Βαν Όστρουμ 7, Κοψαύτης, Στεφανίδης 16, Τζόουνς Τρ. 5, Νούτινεν 9, Καλλινικίδης 7, Τζουγκαράκης, Λι 2, Λίτζιον 4.

Τρίκαλα (Κώστας Φλεβαράκης): Καντουγκάν, Σοκό 13, Τσιλούλης, Τσιάρας 6, Τζόουνς 14, Βιλχεμσον 4, Κάλές, Ρόμπινσον 11, Καλογιαννίδης, Μπράουν 14, Βαρυτιμιάδης 4.

Δείτε σε βίντεο στιγμιότυπα από την παρουσίαση των δύο ομάδων, τα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα και τις επευφημίες των φιλάθλων, καθώς και φωτογραφικό υλικό.