“Ασφαιρος” ο Αστέρας, ανίκητος ο Λόπεθ

Φωτο αρχείου

Ο Αστέρας άφησε ακόμη δύο βαθμούς στην έδρα του, αυτή τη φορά με αντίπαλο τη Βέροια. Το τελικό 0-0 δημιουργεί προβληματισμό στην ομάδα της Τρίπολης, η οποία κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο είχε τις ευκαιρίες, αλλά βρήκε απέναντί της έναν ανίκητο τερματοφύλακα.

Ο Αστέρας πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά. Δυσκολευόταν, όμως, να δημιουργήσει ευκαιρίες στην άμυνα της Βέροιας. Εψαχνε διαδρόμους, κυρίως από τα πλάγια, αλλά είχε να αντιμετωπίσει μια ομάδα που έπαιζε όλη πίσω από την μπάλα.

Μάλιστα, η Βέροια δημιούργησε την καλύτερη στιγμή στο πρώτο ημίχρονο, με τον Βίτι να κάνει την εναέρια προβολή και τον Ντοναρούμα για ακόμη μία φορά να αντιδρά εξαιρετικά και να σταματάει το 0-1. Η φάση αυτή έγινε στο 30′, με τον Αστέρα να αναπνέει και να προσπαθεί να σκοράρει.

Το δοκίμασε δύο φορές ο Τσιλιανίδης με σουτ έξω από την περιοχή, τα οποία μπλόκαρε ο Λόπεθ και ο Τσουκαλάς στο 34′, που μέσα από την περιοχή δεν βρήκε στόχο.

Στο δεύτερο ημίχρονο και κυρίως στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι “άνοιξε” πολύ. Με τους δύο τερματοφύλακες να αναδεικνύονται πρωταγωνιστές. Σε τρεις περιπτώσεις ο Λόπεθ της Βέροιας είπε “όχι” με εντυπωσιακές επεμβάσεις, δύο σε σουτ του Μάσα και μία σε κεφαλιά του Φαρίνια.

Η Βέροια στο τέλος είχε καλές ευκαιρίες. Με τον Τόμας να σουτάρει και τον Ντοναρούμα να τον σταματά και στο κόρνερ τον Βίτι σε κενή εστία από κοντά να μην προλαβαίνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Οι συνθέσεις:

Αστέρας: Ντοναρούμα, Ίγκορ, Γιαννούλης, Μπέρτος, Χαμντανί, Τσουκαλάς, Δημούτσος, Κώτσιρας (54′ Μάσα), Φερνάντες, Τσιλιανίδης (65′ Στανισάβλιεβιτς), Ιωαννίδης (77′ Φαρίνια).

Βέροια: Λόπεθ, Καλί, Ασίγκμπα, Μαλόν. Βασιλαντωνόπουλο, Λινάρδο, Μπαλάφα, Άρσε (78′ Τόμας), Σαρπόνγκ (75′ Κάλβο), Σισίνιο (60′ Χαροντάκης) Βίτι.

Προηγούμενο άρθροΠρόγραμμα και διαιτητές της Γ’ Εθνικής (11/12/2016)
Επόμενο άρθροΤί δήλωσαν Γράφας – Ελευθερόπουλος στη συνέντευξη τύπου (vids)