ΑΣΠΕΤ-Ολυμπιάδα Πατρών| Προηγήθηκε 2-0 αλλά κατάφερε να χάσει στις λεπτομέρειες 2-3

Μετά από ένα παιχνίδι διαφήμιση  του αθλήματος διάρκειας δυόμιση ωρών που αποζημίωσε τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο της Τρίπολης ο ΑΣΠΕΤ  δεν κατάφερε να κερδίσει την Ολυμπιάδα Πατρών   που αν και προηγήθηκε με πολύ καλή απόδοση με 2-0 ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 2-3 σετ από την ομάδα της Πάτρας που ήθελε την νίκη για να σωθεί στην κατηγορία.

Η ομάδα της Τρίπολης παρατάχθηκε με δυο σημαντικές απουσίες αυτές των Πεντεφούντη  και της πασαδόρου Σενγκέργκι με αποτέλεσμα να υπάρχουν και αλλαγές και στις θέσεις κάποιων αθλητριών.

Παρόλα αυτά στα δυο πρώτα σετ η ομάδα της Τρίπολης  είχε επιβάλει πλήρως τον ρυθμό της για να τα κερδίσει και τα δυο με το ίδιο σκορ 25-18. Στο τρίτο σετ οι δυο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ 15-15,  17-17 με τον ΑΣΠΕΤ να παίρνει ένα προβάδισμα με 19-18,  21-19 23-10 και 24- 21.Στο 24-22 ο διαιτητής σε μια   εύκολη  φάση   σφύριξε λανθασμένα  σε ένα καρφί άουτ των φιλοξενούμενων το οποίο έδωσε μέσα και αντί να τελειώσει το σετ και το παιχνίδι η ομάδα του ΑΣΠΕΤ , η Ολυμπιάδα μείωσε σε 2-1. Στο τέταρτο σετ τα κορίτσια του ΑΣΠΕΤ  μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν 10-3 και 19-12. Η Ολυμπιάδα μείωσε με όπλο το σέρβις για να φτάσουμε πάλι στο 24-21 υπέρ της ομάδας της Τρίπολης. Στο σημείο αυτό πάλι ο διαιτητής υπέπεσε σε δυο οφθαλμοφανή λάθη αφού δεν έδωσε διπλή μπάλα στη πασαδόρο της πατρινής ομάδας ενώ έδωσε πιαστή στην επόμενη φάση στην πασαδόρο του ΑΣΠΕΤ ενώ πριν την έχει παρεμποδίσει το μπλοκ της ολυμπιάδας κάνοντας υπέρβαση. Εκεί τα κορίτσια  της Τρίπολης έχασαν την συγκέντρωση τους και την αποτελεσματικότητα τους στην επίθεση  και έχασαν το σετ με 24-26 για να γίνει το 2-2 σετ.

Στο ταϊ μπρέικ η ομάδα της Ολυμπιάδας έχοντας το ψυχολογικό πλεονέκτημα προηγήθηκε με 0-5 . Τα κορίτσια του ΑΣΠΕΤ αντέδρασαν ισοφαρίζοντας 7-7 για να προηγηθούν και με 8-7. Μετά οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο φτάνοντας στο 10-10 . Εκεί η ομάδα της Ολυμπιάδας προηγήθηκε με 10-12 αλλά ο ΑΣΠΕΤ ισοφάρισε σε 12-12. Η ομάδα της Πάτρας προηγήθηκε ξανά με 12-13 με τον ΑΣΠΕΤ να ισοφαρίζει ξανά σε 13-13 . Η ολυμπιάδα πήρε ξανά το προβάδισμα με 13-14  14-15  και 15-16 με την ομάδα της Τρίπολης να ισοφαρίζει αντίστοιχα σε 14-14 και 15-15 και 16-16. Σε αυτό το σημείο τα κορίτσια του ΑΣΠΕΤ λύγισαν αφού δεν μπόρεσαν να βγάλουν καλή πρώτη μπάλα με αποτέλεσμα να μην υπάρχει καλή επιλογή για επίθεση χάνοντας το σετ 16-18.

Η ομάδα της Τρίπολης παρά τις ελλείψεις της, έπαιξε σπουδαίο βόλεϊ   και πραγματικά κατάφερε να χάσει ένα δικό της παιχνίδι έχοντας μάλιστα 117 κερδισμένους πόντους έναντι 109 των αντιπάλων. Το γεγονός αναγνωρίστηκε από τους φιλάθλους  αφού στο τέλος του παιχνιδιού πρόσφεραν το παρατεταμένο χειροκρότημα τους στην ομάδα για το παιχνίδι που έκαναν και την αγωνιστικότητα της   αλλά και για την φετινή της, πετυχημένη πορεία κάνοντας πρωταθλητισμό στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και   της  παραμονή της στα play out για άλλη μια χρονιά στη Β΄εθνική κατηγορία γυναικών.

Συνολικά στο παιχνίδι αυτό η ομάδα του ΑΣΠΕΤ είχε 117 κερδισμένους πόντους έναντι 109 της Ολυμπιάδας. 47 πόντους επίθεσης έναντι 53 , 8 μπλοκ έναντι 3 της ομάδας της Πάτρας, 11 άσσους έναντι 14 και 51 κερδισμένους πόντους από λάθη αντιπάλων έναντι 39 .   Πρώτη σκόρερ για την ομάδα της Τρίπολης ήταν η Ζάβου με 22 και ακολούθησαν η Μητσοπούλου με 17 ,  Χρονοπούλου Β. 10, Σιάννα 7 Νικητοπούλου 4, Καραλέκα 5 και Μανίκα 1. Στις άμυνες η Ζάβου είχε 32 , η Χρονοπούλου Β . 24, η Καραλέκα 15, η Νικητοπούλου  9,Τσιαμούλη  8, η Σιάννα  4 και  Μητσοπούλου  2. Στους άσσους Καραλέκα και Μητσοπούλου είχαν από 3  η κάθε μία, Χρονοπούλου Β. και Ζάβου από 2 και έναν άσσο η Μανίκα .  Στα μπλοκ είχε 3 η Σιάννα , από 2 Ζάβου και Καραλέκα και 1 η Νικητοπούλου.

Επόμενο και τελευταίο παιχνίδι του ΑΣΠΕΤ είναι την ερχόμενη Κυριακή στο Βραχάτι με αντίπαλο τον Παμβοχαϊκό.

ΑΣΠΕΤ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: ( Χρονόπουλος Γ.) ΠΕΝΤΕΦΟΥΝΤΗ, ΜΑΝΙΚΑ, ΝΙΚΗΤΟΠΟΥΛΟΥ, ΣΩΤΗΡΟΠΟΥΛΟΥ, ΧΡΟΝΟΠΟΥΛΟΥ Β., ΚΑΡΑΛΕΚΑ ,ΧΡΟΝΟΠΟΥΛΟΥ ΙΩΑΝ,ΣΕΝΓΚΕΡΓΚΙ, ΣΙΑΝΝΑ, ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΥ, ΖΑΒΟΥ, ΠΡΩΪΜΑΚΗ,  ΣΙΟΥΝΤΡΗ, ΤΣΙΑΜΟΥΛΗ.

ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ: (Τζουβέκας Κων.) ΑΓΓΕΛΕΤΟΠΟΥΛΟΥ, ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΥ, ΚΑΠΟΓΓΙΑΝΟΠΟΥΛΟΥ, ΜΑΝΘΟΥ,ΓΑΛΑΝΗ, ΔΗΜΗΤΡΑΚΟΠΟΥΛΟΥ, ΚΑΡΑΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΥ, ΚΩΣΤΙΔΟΥ, ΝΑΡΚΟΥΪΖΟΥ, ΣΤΕΡΓΙΟΠΟΥΛΟΥ, ΤΣΑΓΚΑΡΑΤΟΥ

Προηγούμενο άρθρο“Οι κουραμπιέδες”| H νέα παράσταση από την Θεατρική Ομάδα Μεγαλόπολης στην Τρίπολη
Επόμενο άρθροΟ. Κωνσταντινόπουλος: «Η σοσιαλδημοκρατία έρχεται, το ΠΑΣΟΚ – Κίνημα Αλλαγής επιστρέφει δυνατό»