Αστέρα, τί…Μούκαμ-ες! 3-2 οι Αρκάδες τον Πανιώνιο σε φιλικό στην Τρίπολη (ph)

Ξεχώρισε ο νεαρός παίκτης του Αστέρα, Μούκαμ, που πέρασε αλλαγή

Με 3-2 επικράτησε σήμερα Σάββατο 11 Οκτωβρίου ο Αστέρας Τρίπολης του Πανιωνίου, σε φιλικό αγώνα που ξεκίνησε λίγο μετά τις 5:00 μ.μ. στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης».

Με την ευκαιρία της διακοπής του πρωταθλήματος λόγω των υποχρεώσεων της Εθνικής μας ομάδας για τα προκριματικά του Euro 2016 στα γήπεδα της Γαλλίας, ο προπονητής των Αρκάδων, Στάϊκος Βεργέτης, είχε μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν αγωνίζονται στη βασική ενδεκάδα και να δοκιμάσει διαφορετικά σχήματα, για να διαπιστώσει το επίπεδο ετοιμότητας της ομάδας του, ενόψει των επερχόμενων απαιτητικών υποχρέωσεών της σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Το σκορ άνοιξαν σχετικά νωρίς στο 6′ οι «κυανέρυθροι», με όμορφη ενέργεια από δεξιά που είχε τελικο αποδέκτη το Γιάννου, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπαντή, που ξεκίνησε τον αγώνα κάτω από τα δοκάρια του Αστέρα. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 21′ με όμορφη κεφαλιά του Σανκαρέ, ύστερα από φάουλ του Νίκο Φερνάντεζ.

Στο Β’ ημίχρονο, ο Αστέρας ανέβασε την απόδοσή του και πίεσε τους φιλοξενούμενους, με αποτέλεσμα στο 70′ ο Μούκαμ που είχε περάσει αλλαγή, αφήνοντας μάλιστα πολύ καλές εντυπώσεις, να δώσει το προβάδισμα στους γηπεδούχους όταν, ύστερα από φάουλ του Ρόλε, ο Γιαννακόπουλος έδιωξε ασταθώς και στην επαναφορά ο παίκτης του Αστέρα από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο ίδιος παίκτης στο 82′ έδωσε «αέρα» δύο γκολ στους γηπεδούχους, σημειώνοντας το τρίτο τους τέρμα και δεύτερο προσωπικό του και πάλι από φάουλ του Ρόλε. Ο Πανιώνιος το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει τρία λεπτά αργότερα (85′) με όμορφη κεφαλιά του Παντίδου, που νίκησε τον Κοσίσκι στον αέρα, ο οποίος έκανε άστοχη έξοδο, ύστερα από κόρνερ του Φούντα.

Προηγούμενο άρθροΕγκαινιάζεται στην Αθήνα η ατομική έκθεση ζωγραφικής του Τριπολίτη ζωγράφου Νίκου Τσαρουχά
Επόμενο άρθροΔ.Σ.Μεγαλόπολης: Όχι στο εργοστάσιο στην Παλαιόχουνη- Όχι κομπόστ στα ορυχεία (vids, ph)