ΑΣΤΕΡΑΣ – ΑΕΛ 3-0 και πρόκριση στους «8»…με σούπερ Στανισάβλιεβιτς! (vid)

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ κέρδισε με 3-0 την ΑΕΛ στο “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης” και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου με συνολικό σκορ 6-0. Σκόρερ της νίκης στο “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης” οι Stanisavljevic, Hamdani και Mucam.

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ από το πρώτο λεπτό θέλησε να προσφέρει γκολ και θέαμα στο “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης” και μόλις στο 14′ είδε το νέο μεταγραφικό του απόκτημα Aleksantar Stanisavljevic, να σκοράρει στο ντεμπούτο του με τα “κιτρινομπλέ”. Ο Σέρβος εξτρέμ υποδέχτηκε την μπάλα, με ωραία κίνηση πάτησε περιοχή και με αριστερό πλασέ άνοιξε το σκορ για την ομάδα μας.
Η υπεροχή του ΑΣΤΕΡΑ ήταν εμφανέστατη με την ΑΕΛ να μην βρίσκει τρόπο απειλής. Στο 28′ η εξαιρετική επιθετική ενέργεια των ποδοσφαιριστών μας έφερε το 2-0 με τον Mucam από αριστερά να δημιουργεί και τον Hamdani να σκοράρει.
Η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε, καθώς ο ΑΣΤΕΡΑΣ μπήκε για να πετύχει και τρίτο γκολ και είχε καλές στιγμές σε σουτ του Mucam στο 54′, σε πλασέ εκτός περιοχής του Παπαδόπουλου στο 56′ και σε ένα τετ α τετ του Τσοκάνη στο 68′, όπου έδιωξε ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ.
Η είσοδος του Mazza έφερε και το τελικό 3-0 με τον Αργεντινό να υποδέχεται γέμισμα του Θεοδωρόπουλου και με φανταστικό πλασέ να περνά την μπάλα πάνω από τον αντίπαλο γκολκίπερ.
Με συνολικό σκορ 6-0 ο ΑΣΤΕΡΑΣ προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΑΣΤΕΡΑΣ: Θεοδωρόπουλος, Kitoko, Alloco, Ζησόπουλος, Γιαννούλης (77′ Παντελιάδης), Hamdani, Tormena, Stanisavljevic (Mazza 57′) , Μucam, Τσοκάνης, Παπαδόπουλος (Γκρόσιος 69′).
ΑΕΛ: Καβουσάκης, Νικολακάκης, Κοντοχρήστος, Jovanovic, Σουλιώτης, Αναστασόπουλος, Λαμπρόπουλος (Χάμος 61′), Κρητικός, Μαρουκάκης (Κάπος 74′), Μπουντόπουλος (Hoxhalli 61′), Ροβίθης.