Αστέρας | Νίκη για τη Λαμία που της έδωσε αέρα… μπαράζ

Η Λαμία έψαχνε τη νίκη για να «δέσει» τον αγώνα μπαράζ για την παραμονή στην κατηγορία και τα κατάφερε μιας και κέρδισε τον Αστέρα στην Τρίπολη με 2-0.

Η αγωνιστική των πλέι οφ είχε ενδιαφέρον μόνο για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι με ένα γκολ του Μανούσου στο 45’ και ακόμη ένα με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Προβιδάκη, έφυγαν από την πρωτεύουσα της Αρκαδίας με το πολύτιμο τρίποντο.

Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν με αρκετές απουσίες, αφού εκτός των τραυματιών είχαν να αντιμετωπίσουν και τέσσερα κρούσματα κορωνοϊού απέναντι στη συμπαγή Λαμία.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τον Σονί στο 10΄ να σουτάρει ελάχιστα άουτ, τους γηπεδούχους να φωνάζουν για πέναλτι στο 21΄ σε πτώση του Μπαράλες και τον Μανούσο πρώτα να απειλεί στο 23΄ (κακό τελείωμα) και ύστερα να σκοράρει στο 45΄ πλασάροντας στο τετ α τετ τον Τσιφτσή.

Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν δραστήριοι στο ξεκίνημα της επανάληψης, είχαν κάποιες φάσεις με τον Μπαράλες αλλά στη συνέχεια η Λαμία πήγε το παιχνίδι στα μέτρα της και χτυπώντας για δεύτερη φορά στο 80΄ με εκπληκτικό φάουλ του Προβυδάκη έφτασε στο 0-2 και σε μια νίκη που μπορεί να σημάνει και την παραμονή της.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καρμόνα, Ατιένζα, Χριστόπουλος, Άλβαρες, Κανελλόπουλος (62΄ Ιγκλέσιας), Βαλιέντε, Σόνι, Σίτο (82΄ Παπαδόπουλος), Μιχόπουλος (61΄ Μπενίτο), Μπαράλες.

ΛΑΜΙΑ (Τζανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Τζανετόπουλος, Τζανδάρης, Μανούσος (85΄ Αραμπούλι), Ντελ Πίνο (65΄ Νούνιες), Καραμάνος (74΄ Ρόμανιτς), Σιμόν, Μπεχαράνο (85΄ Γκέντσογλου), Λούκας.

Προηγούμενο άρθροΝεκρός βρέθηκε στο σπίτι του στα Εξάρχεια ο γιος του Αργύρη Ντινόπουλου
Επόμενο άρθροΠέτρος Ιακωβίδης – Josephine: Γεια σου – Πρώτη μετάδοση