Αστέρας | Κράτησε την παράδοση και πήρε νίκη «ανάσα» στη Ριζούπολη

ΦΩΤΟ: ASTERASTRIPOLIS.GR

Η επιστροφή στην αγωνιστική δράση για τη Super League 1, συνδυάστηκε και με την πρώτη νίκη του Αστέρα Τρίπολης στο φετινό πρωτάθλημα. Το απόγευμα του Σαββάτου (16/10) ο Αστέρας δεν είχε περιθώρια για άλλες βαθμολογικές απώλειες και καλούνταν να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης, στην έδρα του οποίου είναι αλήθεια ότι έχει θετική παράδοση. Οι «Αρκάδες» με ένα γρήγορο γκολ του Μπαράλες στην επανάληψη κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ φτάνοντας τελικά στην πολύ σημαντική νίκη και για βαθμολογικούς, αλλά και για ψυχολογικούς λόγους.

Το α’ ημίχρονο βρήκε τον Αστέρα με μια «ανούσια» πρωτοβουλία κινήσεων παρά το γεγονός ότι σε 2-3 περιπτώσεις οι «Αρκάδες» είχαν αξιόλογες στιγμές όπως αυτή του Ρεγκίς στο 3’ στην οποία ο Μπρόυνο Άλβες απομάκρυνε πάνω στη γραμμή. Κορυφαία στιγμή για τους «γηπεδούχους» με την εκτέλεση φάουλ του Μπρούνο Άλβες που σταμάτησε στο δοκάρι του Αστέρα στο 21’.

Στην επανάληψη οι «Αρκάδες» μπήκαν δυνατά στο ματς και αιφνιδίασαν τον Απόλλωνα με το γρήγορο γκολ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ρεγκίς και εξαιρετική κεφαλιά του Μπαράλες για το 0-1. Από εκείνο το σημείο ο Αστέρας ήταν το «αφεντικό» της αναμέτρησης. Έλεγξε το ρυθμό, λειτούργησε εξαιρετικά στην άμυνα πέρα ελαχίστων εξαιρέσεων στο φινάλε και ουσιαστικά δεν απειλήθηκα μέχρι το φινάλε σε κανένα σημείο του β΄ μέρους.

Νίκη «ανάσα» για πολλαπλούς λόγους από τους «κυανοκίτρινους» που μπορούν να βλέπουν με αισιοδοξία τη συνέχεια, παρά τον προβληματισμό για τους νέους τραυματισμούς για Ατιένθα και Καπίγια.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κωνσταντίνος Τσετσίλας (Γρεβενών).
ΒΟΗΘΟΙ: Μιχάηλ Παπαδάκης (Ηρακλείου), Αντώνιος Σινιοράκης (Χανίων).
4ος ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Άγγελος Αγγελάκης (Μακεδονίας).
VAR: Ευστάθιος Γκορτσιλάς (Μακεδονίας).
AVAR: Θεόφιλος Μωυσιάδης (Ηπείρου).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 48’ Μπαράλες.
ΑΣΙΣΤ: 48’ Ρεγκίς.
ΔΟΚΑΡΙΑ: 21’ Μπρούνο Άλβες.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ:  55’ Ντομίνγκες, 76’ Σλίβκα, 84’ Λισγάρας| 38’ Μπαράλες, 54’ Καστάνιο, 90’+4’ Τασουλής.
ΑΠΟΒΟΛΕΣ:
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Τζανλούκα Φέστα): Κότσαρης, Μπαξεβανίδης (83’ Ματέι), Τουτουαρίμα, Ντομίνγκες, Μπρούνο Άλβες, Φατιόν, Σλίβκα, Κάστρο (83’ Λισγάρας), Μαρτίνες (58’ Σαχλί), Φαν Λα Πάρα (63’ Τσιλούλης), Ιωαννίδης (63’ Ντάουντα).
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καρμόνα, Άλβαρεζ, Σανταφέ (82’ Ιγκλέσιας), Καστάνιο, Βαλιέντε, Μουνάφο, Σίτο (70’ Ριέρα), Ρεγκίς (90’ Τασουλής), Μπαράλες, Σόνι (70’ Καπίγια, 82’ λ.τρ. Αλί Μπαμπά).