Αστέρας – Ολυμπιακός 1-2…Είναι κρίμα κι άδικο!

Συνέχεια της αγωνιστικής δράσης στο πρωτάθλημα της Super League, με τη διεξαγωγή της 27ης αγωνιστικής, με την Αρκαδική ομάδα να φιλοξενεί το απόγευμα της Κυριακής στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» την ομάδα του Ολυμπιακού. Αν είχε κάποια ομάδα βαθμολογικό κίνητρο σ’ αυτή την αναμέτρηση αυτός ήταν ο Αστέρας που καλούνταν να διεκδικήσει τη νίκη και την επιστροφή μετά από καιρό στα θετικά αποτελέσματα, με σκοπό να διατηρηθεί «ζωντανός» στη διεκδίκηση μιας θέσης στα φετινά play-off.

Αν και η ομάδα της Τρίπολης είχε πολύ μεγάλο κίνητρο για την κατάκτηση της νίκης στο ματς, «πλήρωσε» τη ολιγωρία στην άμυνα στο ξεκίνημα των δύο ημιχρόνων και με δύο τέρματα του Ολυμπιακού που ήταν αρκετά για να του δώσουν τη νίκη στο ματς. Η καλή αγωνιστική παρουσία της ομάδας της Τρίπολης σε σημαντικά χρονικά διαστήματα της αναμέτρησης, αλλά και το γκολ που πέτυχαν οι «Αρκάδες» στο φινάλε, δεν ήταν αρκετά δεδομένα για να τους δώσουν κάτι περισσότερο στο ματς.

Ο Αστέρας για ένα ακόμη ματς δεν ήταν αποτελεσματικός στην τελική προσπάθεια, αν και είχε αρκετές τελικές προσπάθειες προς την αντίπαλη εστία.

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης η ομάδα του Ολυμπιακού ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο το ματς καθώς προηγήθηκε με τον Ερνάνι πριν καλά-καλά συμπληρωθεί ένα λεπτό παιχνιδιού. Με αυτό το γκολ να βάζει μπροστά στο σκορ τους «ερυθρολεύκους», οι «Αρκάδες» προσπάθησαν να αντιδράσουν και να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο από το ματς. Κάτι τέτοιο συνέβη μετά το 20′-25′ της αναμέτρησης, με τους παίκτες του κ. Χάβου να είναι απειλητικοί στον αγωνιστικό χώρο, να πατάνε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά να μην έχουν το γκολ που τους έφερε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο πίσω στο σκορ.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός «χτύπησε» στα πρώτα λεπτά και πάλι με τον Ερνάνι και πήρε σαφέστατο προβάδισμα στο ματς για την κατάκτηση της νίκης στο 49′. Ο Αστέρας αναγκάστηκε λόγω του τραυματισμού του Ιγκλέσιας να αλλάξει το σχηματισμό που του ταίριαζε στον αγωνιστικό χώρο στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά την εστία των «ερυθρολεύκων». Ο ΑΣΤΕΡΑΣ δεν τα παράτησε και πάλεψε για την ανατροπή. Το πολυπόθητο γκολ ήρθε στο 90′, όμως πλέον δεν υπήρχαν τα χρονικά περιθώρια για το 2-2 που θα έφερνε και την ισοπαλία.

ΓΗΠΕΔΟ: «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης».
ΚΑΙΡΟΣ: Καθαρός.