Αστέρας-ΠΑΣ Γιάννινα | Δυνατή μονομαχία στο “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης”

ΦΩΤΟ: ASTERASTRIPOLIS.GR

Με μια δυνατή μονομαχία αναμένεται να κλείσουν την κανονική περίοδο ο Αστέρας Τρίπολης και ο Car.grΠΑΣ Γιάννινα (19.00), αφού έχουν κάνει δυνατό φινάλε.

Ο Αστέρας καλοβλέπει ακόμα και την τέταρτη θέση τα πλέι οφ, ενώ οι φιλοξενούμενοι θέλουν να μπουν με άνεση στα πλέι άουτ και να διεκδικήσουν την κορυφή.

Ο Αστέρας Τρίπολης
Αφού νίκησε τον ΠΑΟΚ στην έδρα του για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την παρουσία του στα πλέι οφ, ο Αστέρας Τρίπολης πήρε ισοπαλία από τον Ατρόμητο για να κάνει νέο ρεκόρ αήττητου στη Super League. Και τώρα θα ήθελε να το επεκτείνει πριν από τα δύσκολα πλέι οφ.

Με την ισοπαλία που πήρε στο Περιστέρι, ο Αστέρας Τρίπολης έμεινε για δέκα παιχνίδια αήττητος, κάνοντας νέο ρεκόρ στην ιστορία του στην κατηγορία. Ο Αστέρας έχει να χάσει από τις 6 Ιανουαρίου, στην έδρα του μάλιστα και με το ευρύ 4-0. Από τότε έχει επτά νίκες και τρεις ισοπαλίες.

Ο Αστέρας είναι αήττητος στα 16 τελευταία με ομάδες της περιφέρειας, μετά την ήττα από την ΑΕΛ στο τελευταίο παιχνίδι της κανονικής περιόδου πέρσι.

Στην έδρα του ο Αστέρας Τρίπολης δεν έχει λοιπόν ήττα στα πέντε τελευταία, ενώ έχει χάσει ένα από τα οκτώ τελευταία. Από τις 5 Νοεμβρίου 2018, όταν έχασε από την Ξάνθη, έχει υποστεί ήττες μόνο από ομάδες της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης.

Ο Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα
Οι δέκα βαθμοί που πήρε στα πέντε τελευταία παιχνίδια, έδωσαν πολύ μεγάλη βαθμολογική ανάσα στον Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα, αφού απέχει εννέα βαθμούς πλέον, αλλά και πέντε θέσεις από τον κίνδυνο. Παράλληλα μπορεί να μπει στα πλέι άουτ με βλέψεις κορυφής.

Νίκησε τον Παναθηναϊκό, για να μείνει αήττητος για πρώτη φορά στη σεζόν για τρία παιχνίδια! Έχει να χάσει από τις 15 Φεβρουαρίου, 2-0 από τον ΠΑΟΚ στα Γιάννενα.

Παρουσιάζεται καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο αφού έχει πετύχει 15 από τα 22 γκολ του στο πρώτο ημίχρονο. Αντίθετα αμυντικά ακολουθεί τον κανόνα, αφού έχει δεχτεί 8 γκολ στο πρώτο ημίχρονο και 18 στο δεύτερο.

Πήρε 0-0 στη Λαμία, μένοντας για τρίτο παιχνίδι στη σειρά χωρίς ήττα. Έχει περισσότερες νίκες και περισσότερους βαθμούς εκτός έδρας, από ότι στην έδρα του. Έκανε δύο νίκες και μια ισοπαλία στα τρία τελευταία παιχνίδια, παίρνοντας επτά βαθμούς. Στα πέντε προηγούμενα είχε ένα μόλις βαθμό!

Μεταξύ τους
Αν και τα πρώτα χρόνια της κοινής παρουσίας τους στην κατηγορία η έδρα έπαιζε καθοριστικό ρόλο, τα τελευταία χρόνια ο γηπεδούχος δεν τα καταφέρνει. Από τα πρώτα οκτώ ο εκάστοτε γηπεδούχος κέρδισε τα επτά παιχνίδια, ενώ από τα επόμενα 13 ο εκάστοτε γηπεδούχος κέρδισε μόλις 2!

Στον πρώτο γύρο στα Γιάννενα οι δύο ομάδες ήλθαν 2-2, συνεχίζοντας εν μέρει την παράδοση να έχουν κάθε χρόνο ένα παιχνίδι ισόπαλο για έβδομη σεζόν! Βέβαια η παράδοση θέλει ένα από τα δύο, καθώς το άλλο έχει πάντα νικητή.

Οπότε για να συνεχιστεί αυτή η παράδοση, πρέπει να έχει νικητή και σήμερα.

Ένα γκολ του Μαρκ Φερνάντεθ στο τέλος του αγώνα στις 8 Δεκεμβρίου 2018 έσπασε την παράδοση πέντε ετών, που ήθελε τον ΠΑΣ να φεύγει αήττητος από την Τρίπολη!

Από το 2009, όταν και οι δύο ομάδες βρέθηκαν για πρώτη φορά μαζί στη μεγάλη κατηγορία, ο Αστέρας Τρίπολης κέρδισε και τα πρώτα τέσσερα παιχνίδια της έδρας του.

Από την πρεμιέρα όμως της περιόδου 2013-14, όταν ο ΠΑΣ έφυγε πρώτη φορά αήττητος από την Τρίπολη με ένα συναρπαστικό 3-3, ξεκίνησε ένα σερί πέντε επιτυχιών.

21.12.2021: Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα – Αστέρας Τρίπολης 2-2

(23’ σουτ Παμλίδης, 86’ σουτ Κρίζμαν – 34’ σουτ Μουνάφο, 84’ σουτ Λουίς Φερνάντεθ. Στο 54’ κόκκινη Σιόντης του ΠΑΣ)