Αστέρας – Πλατανιάς 2-0: “Ανάσα” για τον Αστέρα!

Φώτο: gazzetta.gr

Με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αστέρας πήρε σημαντική νίκη επί του Πλατανιά με 2-0. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο 45λεπτο και κατάφεραν να πάρουν τους πρώτους τρεις βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα.

Από τα πρώτα λεπτά φάνηκε ότι το άγχος ήταν μεγάλος αντίπαλος για τους ποδοσφαιριστές του Αστέρα. Σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο απείλησαν ελάχιστα, χωρίς να καταφέρουν να βρουν διαδρόμους και να δημιουργήσουν παιχνίδι. Στο 8′ ο Μάσα πλάσαρε άστοχα από πλάγια αριστερά και απέναντι από τον Σωτηρίου, ενώ στο 33′ ο Τσουκαλάς δοκίμασε το πόδι του, αλλά ο αντίπαλος τερματοφύλακας μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Στο ίδιο διάστημα ο Πλατανιάς είχε κλείσει σωστά τους διαδρόμους, αλλά με εξαίρεση ένα φάουλ του Βάντερσον στο 26′ που “έβγαλε” ο Κοσίτσκι, δεν κατάφερε να απειλήσει.

Ο Αστέρας άρχισε να ανεβάζει την απόδοσή του από το 60′ και μετά, με “σύμμαχο” το γεγονός ότι από το 55′ ο αντίπαλος έπαιζε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Στάθη. Στο 58′ ο διαιτητής Σελίμος αρνήθηκε πέναλτι σε ανατροπή του Καλτσά, αλλά στο 65′ ο Αστέρας βρήκε το γκολ. Ο Γιαννούλης σούταρε, ο Σωτηρίου έκανε την επέμβαση, αλλά η μπάλα χτύπησε στον Βάντερσον και κατέληξε στα δίχτυα.

Το γκολ απελευθέρωσε τον Αστέρα, που πλέον δημιούργησε ευκαιρίες για να σκοράρει, με τον Νίκο (δύο φανταστικά σουτ), τον Ιωαννίδη και τον Καλτσά. Ο τελευταίος τελικά σκόραρε στο 84′, μετά από ασίστ του Κυριακόπουλου και “καθάρισε” τον αγώνα. Η πρώτη νίκη για τον Αστέρα είναι σημαντική ανάσα για τη συνέχεια.

Δημοτική Ραδιοφωνία Τρίπολης 91.5 fm

Προηγούμενο άρθροΠΑΣΟΚ Αρκαδίας: Η κατάσταση στα κέντρα υγείας έφθασε στο απροχώρητο