Αστέρας Τρίπολης – Άρης 1-0…

ΑΣΤΕΡΑΣ – ΑΡΗΣ 1-0. ΤΟ ΚΑΣΤΡΟ ΤΗΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ!

Για την 13η αγωνιστική της Superleague, ο Αστέρας επικράτησε του Άρη με 1-0… Τρίτη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη για τους Αρκάδες, που μετά τους ΠΑΟΚ, Ολυμπιακό νίκησαν και τον Άρη.

Για ακόμη μία φορά ο Αστέρας παρουσιάστηκε με διαφορετικό πρόσωπο στο γήπεδο του, μπλόκαρε την ανάπτυξη του Άρη τόσο από τον άξονα όσο και από τα άκρα και με κινητήριο μοχλό τον Περόνε που έδινε βοήθειες και στη μεσαία γραμμή κατάφερε να φτάσει σε ακόμα μία εντός έδρας νίκη.

Η κυκλοφορία μπάλας των παικτών του Άρη στο ξεκίνημα της αναμέτρησης δεν δημιούργησε προβλήματα στην άμυνα του Αστέρα. Σημαντικό ρόλο στην εξαιρετική παρουσία των Αρκάδων έπαιξαν και οι βοήθειες των Χούλι και Μπρέσκα στους Πιπίνη και Τσαμπούρη που είχαν πολύ καλή παρουσία ως ακραία μπακ.

Στο 14ο λεπτό ο Αστέρας δημιούργησε την πρώτη καλή ευκαιρία στον αγώνα με δύο σουτ από Ροζέριο και Ουσέρο τα οποία όμως δεν βρήκαν στόχο. Ο Ισπανός ωστόσο κατάφερε να πανηγυρίσει στο 31’ όταν ακολούθησε την πίεση του Περόνε ψηλά και με κεφαλιά ψαράκι από σέντρα του Μπρέσκα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βελλίδη για το 1-0.

Ο Άρης έψαξε άμεσα την απάντηση και με τη σέντρα ο Σανκαρέ βρέθηκε σε θέση βολής αλλά ο Χακόμπο άπλωσε το κορμί του και απομάκρυνε. Το πρώτο μέρος έκλεισε με ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Ροζέριο σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βελλίδη.

Στο δεύτερο μέρος ο Μπρέσκα είχε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς στο 53ο λεπτό αλλά σε τετ-α-τετ με τον Βελλίδη πλάσαρε άστοχα. Οι Αρκάδες παραλίγο να πληρώσουν τη χαμένη ευκαιρία του Σλοβάκου στο 57’ όταν ο Φατί με γυριστή κεφαλιά έδωσε τροχιά στην μπάλα προς τη δεξιά του Χακόμπο με τον Σλοβάκο πορτιέρε να ενεργοποιεί τα ρεφλέξ του και να απομακρύνει εντυπωσιακά.

Το live του αγώνα

Β’ ημίχρονο

46′ 2 αλλαγές Άρης – Ιάκομπ, Νέτο αντί  Γιαννιώτα, Παπαστεριανού

46′ αλλαγή Αστέρα – Αρσενίεβιτς αντί Ροζέριο

49′ κίτρινη Ιάκομπ

51′ σουτ Μπρέσκα άστοχο

52′ ευκαιρία Αστέρα – τετ-α-τετ Μπρέσκα, κακό τελείωμα, ψηλά άουτ

55′ ακυρώνεται γκολ Αστέρα – κόρνερ Μπρέσκα, κεφαλιά Χουανίτο, ο Αρσενίεβιτς που είναι οφσάιντ συμμετέχει στη φάση, το γκολ δε μετράει

56′ 3η αλλαγή Άρη – Λαζαρίδης αντί Σανκαρέ. Αποδοκιμασίες από τον κόσμο για τον πρώην αρχηγό του Αστέρα

57′ ευκαιρία Άρης – κεφαλιά Φατί, σπουδαία επέμβαση Χακόμπο σε κόρνερ

58′ σουτ Γιάκομπ άουτ

66′ πολύ καλή προσπάθεια Μπρέσκα, σέντρα από αριστερά, ο Αρσενίεβιτς δεν πιάνει το σουτ καλά

67′ 2η αλλαγή Αστέρα. Φορμίκα αντί Χούλι

71′ κίτρινη Αρσενίεβιτς

74′ κίτρινη Φορμίκα

82′ 3η αλλαγή Αστέρα. Αλβάρεζ αντί Μπρέσκα

86′ κίτρινη Σολτάνι

87′ σουτ Αλβάρεζ λίγο άουτ

93′ καλό σουτ Περόνε, ο Βελλίδης σε κόρνερ

Λήξη αγώνα. Κίτρινη σε Τσέζαρεκ – Χακόμπο μετά τη λήξη.

Αποδοκιμασίες για Τσιώλη από τους οπαδούς του Άρη μετά τη λήξη του ματς.

Σχόλιο ημιχρόνου: Ο Αστέρας αποδεικνύει στο πρώτο ημίχρονο ότι στην Τρίπολη φέτος παρουσιάζει διαφορετικό πρόσωπο. Ο Τσιώλης έστησε την ομάδα με σαφή προσανατολισμό να μπλοκάρει την ανάπτυξη του Άρη από τα άκρα και να φύγει σε αντεπιθέσεις με τους Χούλι, Μπρέσκα και Ροζέριο. Καταλυτικής σημασίας η παρουσία του Περόνε που μαρκάρει ψηλά τους επιρρεπείς στο λάθος Σανκαρέ και Ντίκο, αλλά και των ακραίων μπακ Τσαμπούρη και Πιπίνη οι οποίοι δεν έχουν χάσει σχεδόν καμία μονομαχία από τους Ούμπιντες και Γιαννιώτα.

Α΄ημίχρονο

1′ Εκτέλεση φάουλ του Πιπίνη από τα αριστερά, ο Σανκαρέ πιο ψηλά από όλους απομακρύνει.

7′ Ωραία συνεργασία Ροζέριο-Περόνε, ο Βραζιλιάνος θα μπει στην περιοχή του Άρη, θα πέσει κάτω αλλά ο διαιτητής Θάνος θα πει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

14′ Διπλή ευκαιρία με τον Αστέρα. Από ωραίο κοντρόλ και γύρισμα του Χούλι, ο Ροζέριο σούταρε από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα κόντραρε ενώ ο Ουσέρο με νέο σουτ έστειλε την μπάλα άουτ.

31′ ΓΚΟΛ!!! Ουσέρο – γύρισμα Μπρέσκα, ο Ροζέριο δε βρίσκει τη μπάλα, ο Ουσέρο που ερχόταν από πίσω πιάνει την κεφαλιά η μπάλα στην αριστερή γωνία του Βελλίδη. O Ουσέρο πήγε στον πάγκο και αφιέρωσε το γκολ στο συμπατριώτη του Τσίμο Ναβάρο.

32′ ευκαιρία Άρη για ισοφάριση. Ούμπιδες στην πλάτη της άμυνας, μπαίνει από αριστερά, γυρίζει, ο Κωστούλας διώχνει, ο Σανκαρέ στην επαναφορά το σουτ, ο Χακόμπο σώζει

36′ ευκαιρία Αστέρα – έξυπνο πλασέ Ροζέριο, η μπάλα κοντράρει στον Σανκαρέ και πηγαίνει λίγο πάνω από την εστία του Βελλίδη. Ο Θάνος δίνει άουτ!