Αστέρας Τρίπολης – Ατρόμητος 2-2…

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 2-2. ΧΑΘΗΚΕ Ο ΤΕΛΙΚΟΣ, ΟΧΙ Η ΕΥΡΩΠΗ

Ο Αστέρας είχε άγχος, ως γηπεδούχος και πρωτάρης σε τέτοιο προχωρημένο επίπεδο διοργάνωσης. Οι παίκτες του έκαναν εύκολα το λάθος στα πρώτα λεπτά και από ένα τέτοιο αλλοιώθηκαν τα αριθμητικά δεδομένα του αγώνα (ο Μπαρτολίνι αποβλήθηκε μόλις στο 6′ για φάουλ στον Τάτο που βρισκόταν σε προφανή θέση για γκολ).

Ο Ατρόμητος εκμεταλλεύτηκε άριστα το αριθμητικό πλεονέκτημά του (αλλά και τον ευνοϊκό άνεμο) σκοράροντας στο 14’με τον Τάτο αλλά από εκεί και πέρα μέχρι τη λήξη έσβησε τις μηχανές του. Οι γηπεδούχοι συσπειρώθηκαν, άρχισαν να βγαίνουν μπροστά με άξονα τον ταχύτατο Ναβάρο ο οποίος στο 20′ κέρδισε πέναλτι από τον Γιαννούλη. Εκτέλεσε εύστοχα ο Ροτζέριο ισοφαρίζοντας και βάζοντας φωτιά στην εξέδρα.

Μέχρι το 45′ ο Αστέρας είχε την κατοχή, παρά το γεγονός ότι έπαιζε με 10 παίκτες, έφτιαξε φάσεις με κορυφαία το υπέροχο σουτ του Ράγιος στο 39′ αλλά ο Ατρόμητος κράτησε το βολικό γι’ αυτόν 1-1. Μόνο για το ημίχρονο καθώς ο Αστέρας προηγήθηκε στο πρώτο λεπτό της επανάληψης, σενάριο το οποίο θα μπορούσε να προβλέψει κανείς με βάση την εικόνα του ματς. Ο Φυτανίδης έκανε ένα πολύ κρίσιμο λάθος στο κέντρο άμυνας του Ατρομήτου και έδωσε την ευκαιρία στον Ναβάρο να γράψει το 2-1 και να διαμορφώσει συνθήκες αγώνα που
ταιριάζουν απόλυτα στον Αστέρα.

Οπως αναμενόταν, ο Δώνης ενίσχυσε την ομάδα του με επιθετικογενείς παίκτες (Επστάιν, Γκαρσία) σε μία προσπάθεια να χαρίσει φρεσκάδα και δημιουργία. Πράγματι, ο Ατρόμητος πίεσε (έτσι και αλλιώς έπαιζε με παίκτη παραπάνω) και πήρε την κατοχή της μπάλας. Στον αγώνα μπήκε και ο Αναστασάκος για να αποκτήσει ύψος η επίθεση του Ατρομήτου αλλά πριν προλάβει να πάρει καλά-καλά θέση στον αγωνιστικό χώρο,ο Πουλίδο μ’ένα τραγικό λάθος έβγαλε σε θέση βολής τον Μήτρογλου που έγραψε το 2-2. Ολα αυτά στο 71′.

Η…ανάγκη ενός γκολ υποχρέωσε και πάλι τον Αστέρα να βγει μπροστά και για να τα καταφέρει όσο το δυνατόν καλύτερα, ο Τσιώλης τον ενίσχυσε με το φρέσκο Φρανκο και τον πολύπειρο Σολάκη. Οι γηπεδούχοι όμως ήταν αποκαμωμένοι από την υπερπροσπάθειά τους και δεν μπόρεσαν να απειλήσουν άμεσα την εστία του Ιτάνζ. Ο Ατρόμητος κράτησε το αποτέλεσμα που του χάρισε την πρόκριση στον τελικό για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν παρά την αποβολή του Σκόνδρα στις καθυστερήσεις.

Παρά την ηρωική προσπάθεια του Αστέρα που έπαιζε με 10 παίκτες από το 6ο λεπτό, τα σοβαρά λάθη στην άμυνα στοίχισαν την πρόκριση στον τελικό μετά το 2-2 με τον Ατρόμητο στην Τρίπολη. Η προσπάθεια για έξοδο στην Ευρώπη για τους Αρκάδες συνεχίζεται μέσω των πλέι-οφ.

Το live του αγώνα

Α’ ημίχρονο

2′ Εκτέλεση φάουλ του Μπρίτο από αριστερά, μπλοκάρει σταθερά ο Μπαντής.

6′ Κόκκινη κάρτα στον Μπαρτολίνι για μαρκάρισμα στον Τάτο. Ο Αργεντινός στόπερ έχασε την μπάλα έξω από την περιοχή, έκανε τάκλιν στον Τάτο που έφευγε μόνος απέναντι στον Μπαντή και ο Κάκος σωστά έδειξε την κόκκινη κάρτα.

9′ Εκτέλεση φάουλ του Μήτρογλου, ο Μπαντής αποκρούει εξαιρετικά στη δεξιά του γωνία.

11′ κίτρινη στον Περόνε για φάουλ στον Φυτανίδη στη μεσαία γραμμή.

14′ ΓΚΟΛ! 0-1! Ο Τάτος μόνος με τον Μπαντή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Αστέρα. Όλα ξεκίνησαν από ένα λάθος του Πουλίδο στη μεσαία γραμμή.

21′ ΓΚΟΛ!!! Ο ΡΟΖΕΡΙΟ!!! Ο βραζιλιάνος μέσος ισοφαρίζει με πέναλτι το οποίο έκανε ο Γιαννούλης στον Ναβάρο.

26′ Κεφαλιά του Περόνε, η μπάλα άουτ.

30′ Σουτ Ουσέρο από μακριά, ο Ιτάνζ αιφνιδιιάζεται και απομακρύνει δύσκολα με τα πόδια.

40′ Τρομερή ατομική ενέργεια του Ράγιο. Ο Ισπανός με ωραία κούρσα φτάνει έξω από την περιοχή, κάνει το σουτ με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι του Ιτανζ που παρατηρούσε όρθιος την πορεία της.

Β’ ημίχρονο

46′ ΓΚΟΟΟΟΛ 2-1 Ναβάρο – σέντρα Ράγιος από αριστερά, λάθος συννενόηση Ιτάνζ με Φυτανίδη, κεφαλιά-πάσα Περόνε, δεύτερη κεφαλιά Ναβάρο στα δίχτυα

53′ αλλαγή Ατρόμητος. Μέσα ο Επστάιν, έξω ο Γιαννούλης

54′ κίτρινη Χουανίτο. Έχει προηγηθεί κουτουλιά του Τάτου στο Ροζέριο, δεν την είδε ο Κάκος

59′ αλλαγή Ατρόμητος. Μέσα Πίτου Γκαρσία, έξω Ιγκλέσιας

62′ μεγάλη ευκαιρία Ατρόμητος- κάθετη για Μήτρογλου, ο οποίος πλσάρει τον Μπαντή η μπάλα άουτ

64′ αλλαγή Αστέρας. Μπρέσκα αντί Περόνε

66′ τετ-α-τετ Τάτος πλασάρει, προλαβαίνει ο Χουανίτο και βάζει το πόδι

71′ αλλαγή Ατρόμητος – Αναστασάκος αντί Σφακιανάκη

71′ ΓΚΟΛ 2-2 Μήτρογλου – μεγάλο λάθος του Πουλίδο που πάει να γυρίσει τη μπάλα στο Μπαντή, ο Μήτρογλου παίρνει τη μπάλα και σκοράρει

78′ αλλαγή Αστέρας. Φρανκού αντί Ροζέριο

85′ σουτ Φρανκού άουτ

86′ αλλαγή Αστέρας. Σολάκης αντί Πουλίδο. Ο Σάκης Τσιώλης αγκαλιάζει και φιλάει τον Πουλίδο παρηγορώντας τον.

89′ κίτρινη Δημούτσος

90′ κίτρινη Σκόνδρας

94′ ευκαιρία Ατρόμητος. Όλος ο αστέρας μπροστά, βγαίνει ο Τάτος από αριστερά σεντράρει, ο Μπαντής με διπλή προσπάθεια διώχνει σε κόρνερ

95′ κόκκινη Σκόνδρας, 2η κίτρινη

97′ κίτρινη Τσαμπούρης