Αστέρας Τρίπολης – Κέρκυρα 1-0…

Αστέρας-Κέρκυρα 1-0. Κύπελοοο!

Στην ημιτελική φάση του κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε ο Αστέρας, ο οποίος επικράτησε με 1-0 της Κέρκυρας στην Τρίπολη, χάρη σε γκολ του Ηλία Σολάκη. Το κύπελλο ζητούσε ο κόσμος από την ομάδα του Σάκη Τσιώλη, η οποία θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό τον Ατρόμητο σε διπλούς αγώνες.

Στην παγωμένη και βροχερή Τρίπολη ο Αστέρας δεν ξεκίνησε δυνατά,  η Κέρκυρα πίεσε ψηλά και μέχρι τη συμπλήρωση του 30ου λεπτού οι ευκαιρίες δεν ήταν ούτε πολλές, ούτε κλασσικές.

Στο πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο η Κέρκυρα είχε ένα σουτ με τον Γραμμόζη, ενώ ο Αστέρας απείλησε με τον Φερνάντο Ουσέρο ο οποίος σε μια από τις προωθήσεις που συνηθίζει να κάνει, βρήκε διάδρομο προς την εστία του Αναστασόπουλου, έκανε το σουτ με τη μπάλα να περνάει άουτ.

Για το επόμενο εικοσάλεπτο οι Φαίακες είχαν καλύτερη κυκλοφορία, αλλά δεν μπορούσαν να περάσουν τη μπάλα μέσα στην περιοχή του Μπαντή. Από το μισάωρο και έπειτα οι δυνάμεις των παικτών του Γκράθια δεν επέτρεπαν να συνεχιστεί η πίεση που ξεκινούσε έξω από τη μεγάλη περιοχή του Αστέρα και έτσι το σκηνικό άλλαξε.

Στο 35’ ο Ροζέριο με τον Μπρέσκα συνεργάστηκαν με την μπάλα ψηλά και ο Σλοβάκος με φοβερό σουτ στην κίνηση σημάδεψε το αριστερό παραθυράκι του Αναστασόπουλου, με τον πρώην γκολκίπερ των Αρκάδων να αποκρούει εντυπωσιακά. Η επόμενη μεγάλη ευκαιρία είχε πρωταγωνιστή τον Χουανίτο. Ο Ισπανός αμυντικός μέσος βρέθηκε σε θέση βολής μετά από κόρνερ του Μπρέσκα και κεφαλιά του Πουλίδο, αλλά με κεφαλιά σχεδόν από τη γραμμή του τέρματος έστειλε τη μπάλα άουτ!

Η τρίτη ευκαιρία του Αστέρα, ήταν και η φαρμακερή και μάλιστα σε κομβικό σημείο. Ένα λεπτό πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ο Ροζέριο μπήκε στη μεγάλη περιοχή, ανατράπηκε από τον Γραμμόζη, ο Δασκαλόπουλος δεν καταλόγισε το πέναλτι αλλά ο Σολάκης που δεν παράτησε τη φάση ήρθε από πίσω και σκόραρε με ωραίο σουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός δεν ήταν ανάλογος με αυτόν του πρώτου μέρους. Οι δύο προπονητές έκαναν αρκετές αλλαγές, ο Αστέρας έδωσε χώρο και προσπάθησε να αξιοποιήσει τους κενούς χώρους. Ωστόσο από το σημείο που βγήκαν ο Μπρέσκα και ο Ροζέριο κάτι τέτοιο δεν ήταν εφικτό, καθώς η κάθετη πάσα δεν ήταν και πολύ εύκολη για τους Αρκάδες.

Το φιλμ του αγώνα

Λήξη αγώνα

84′ κίτρινη Χαμπλ.

84′ Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Περόνε στη θέση του Σολάκη. Και οι 2 αποθεώνονται.

70′ Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Αρσενίεβιτς αντί του Μπρέσκα.

69′ Αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Καλαντζής στη θέση του Αγρίτη.

61′ Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Φορμίκα στη θέση του Ροζέριο.

60′ σουτ Ροζέριο, η μπάλα άουτ.

* Νικόλα ψυχάρα για πάντα Αστεράρα, φώναξαν οι οργανωμένοι του Αστέρα για το Νίκο Αναστασόπουλο.

57′ Αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Ιωάννου στη θέση του Καραλή.

54′ σουτ Καραλή η μπάλα άουτ.

Β’ ημίχρονο

* Σάκης Τσιώλης οε οε οε, ακούστηκε σύνθημα από τους φιλάθλους!

Λήξη ημιχρόνου

45′ κίτρινη Γραμμόζης.

* Ο Εμάνουελ Περόνε σηκώθηκε για ζέσταμα και γνώρισε την αποθέωση!

44′ ΓΚΟΛ 1-0 Σολάκης – προσπάθεια Ροζέριο, ανατρέπεται από Γραμμόζη, δε δίνει το πέναλτι ο Δασκαλόπουλος, η άμυνα της Κέρκυρας σταματά, ο Σολάκης συνεχίζει τη φάση, σουτάρει στα δίχτυα.

41′ Απίστευτη ευκαιρία Αστέρα – κόρνερ Μπρέσκα, κεφαλιά προς τα πίσω στο πρώτο δοκάρι, φάτσα με το τέρμα ο Χουανίτο, πιάνει άσχημα την κεφαλιά, η μπάλα ψηλά άουτ.

38′ δυνατό σουτ Ουσέρο έξω από την περιοχή, η μπάλα ελάχιστα άουτ.

36′ κίτρινη Σολάκης.

35′ ωραίος συνδυασμός Μπρέσκα-Ροζέριο, πολύ καλό σουτ του Σλοβάκου, εντυπωσιακά ο Αναστασόπουλος σε κόρνερ.

26′ σουτ Αγρίτη από αριστερά, διώχνει σε κόρνερ ο Μπαντής.

17′ Περίεργη σέντρα του Μπρέσκα, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ, χωρίς να δημιουργήσει πρόβλημα στον Αναστασόπουλο.

11′ Σουτ του Μπρέσκα από αριστερά, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι του Αναστασόπουλου.

8′ Ωραίο σουτ του Ουσέρο από μακριά, η μπάλα φεύγει άουτ.

5′ Σουτ του Γραμμόζη από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ.

3′ Κάθετη πάσα του Χαμπλ, βγήκε και μάζεψε ο Μπαντής.