Αστέρας Τρίπολης – Λεβαδειακός 0-1…

ΑΣΤΕΡΑΣ – ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 0-1. ΕΣΠΑΣΕ ΤΟ ΑΗΤΤΗΤΟ…

Σταθερός στις μέτριες εμφανίσεις του, αλλά χωρίς την τύχη στο πλευρό του αυτή τη φορά, ο Αστέρας δέχθηκε το τρίτο γκολ στην έδρα του το οποίο ήταν αρκετό για να του στερήσει το αήττητο στην Τρίπολη. Σκόραρε ο Σουμπίνιο στο 33′, έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει ο Περόνε στο 77′.

Εικόνα αγώνα
Στο πρώτο ημίχρονο οι ευκαιρίες ήταν ελάχιστες. Την πρώτη τη δημιούργησε ο Αστέρας με τον Ουσέρο να κάνει μια από τις κλασσικές προωθήσεις του από τα χαφ, να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας του Λεβαδειακού αλλά να μην προλαβαίνει να πιάσει την κεφαλιά στη σέντρα που του έβγαλε ο Χούλι.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλύτερη κυκλοφορία μπάλας και στο πρώτο μέρος, ωστόσο μέχρι το 33 δεν είχαν κάνει ευκαιρία. Σε εκείνο το σημείο όμως έγινε το 0-1 με σκόρερ τον Σουμπίνιο. Νωρίτερα ο Κόρμπος είχε στείλει με κοντινή προβολή την μπάλα στο δοκάρι, ενώ ο ίδιος παίκτης πήρε το ριμπάουντ και χωρίς να πιεστεί βγήκε από τα δεξιά, έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Σουμπίνιο εκτέλεσε με δυνατό σουτ τον Χακόμπο.

Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους ο Ράγιος άλλαξε ωραία την μπάλα με τον Περόνε, έκανε το σουτ με τον Κυριακίδη να μπλοκάρει στη δεξιά του γωνία.

Έχοντας το προβάδισμα στο σκορ, και με δεδομένο ότι οι τρεις βαθμοί στην έδρα του Αστέρα θα ήταν ένα σημαντικό βήμα παραμονής, ο Λεβαδειακός στο δεύτερο μέρος μπήκε με σκοπό να κυκλοφορήσει την μπάλα και να παγώσει το ρυθμό. Οι παίκτες του Γιώργου Παράσχου τα κατάφεραν με εξαίρεση τη φάση στο 78ο λεπτό όπου ο Περόνε βρέθηκε μόνος με τον Κυριακίδη έπειτα από σέντρα του Πιπίνη με τον γκολκίπερ του Λεβαδειακού να κάνει την απόκρουση του αγώνα.

Β’ ημίχρονο

46′ 1η αλλαγή Αστέρας. Μπρέσκα αντί Αργυρόπουλου

51′ κίτρινη Περόνε

53′ κεφαλιά Φαβάλι άουτ

58′ αντεπίθεση Λεβαδειακού, σουτ Κόρμπος ψηλά άουτ

59′ 2η αλλαγή Αστέρα. Σολάκης αντί Χούλι

62′ ευκαιρία Αστέρας – κόρνερ, ο Κυριακίδης δε διώχνει, κόντρα με Χουανίτο, δεν υπάρχει κάποιος του Αστέρα να πλασάρει

67′ κίτρινη Σουμπίνιο

70′ 1η αλλαγή Λεβαδειακός. Μελισσάς αντί Ζησόπουλου

76′ κίτρινη Βασιλείου

78′ απίστευτη ευκαιρία Αστέρας – σέντρα Πιπίνη, εντελώς μόνος ο Περόνε πλασάρει, ο Κυριακίδης σώζει με το πόδι σε κόρνερ!

79′ 2η αλλαγή Λεβαδειακός. Αλεξίου αντί Βασιλείου

81′ 3η αλλαγή Αστέρας. Ναβάρο αντί Αλβάρεζ

86′ εκτέλεση φάουλ του Ράγιος, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Λεβαδειακού.

90′ κόκκινη κάρτα στον Ναπολεόνι για σκληρό φάουλ στον Τσαμπούρη.

Α’ ημίχρονο

3′ κεφαλιά Βασιλείου, ο Χακόμπο πέφτει στη δεξιά του γωνία και μπλοκάρει

8′ Ευκαιρία Αστέρας – μπαλιά Ουσέρο πάνω από την άμυνα, πετάγεται ο Ράγιος με βολ πλανέ, κοντράρει κόρνερ

* Ο Ηλίας Σολάκης σηκώθηκε για ζέσταμα στο 25ο λεπτό.

32′ Ευκαιρία Αστέρας – σέντρα Χούλι, ο Ουσέρο μόνος του δεν καταφέρνει να πιάσει την κεφαλιά και η μπάλα φεύγει άουτ

33′ ΓΚΟΛ!!! 0-1 Σουμπίνιο – σέντρα Κόρμπου, προβολή Πόποβιτς, η μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Χακόμπο, ο Πόποβιτς προλαβαίνει τη μπάλα, γυρίζει, ο Σουμπίνιο πιάνει το βολέ, η μπάλα στα δίχτυα

36′ σουτ Ουσέρο, η μπάλα φεύγει άουτ

44′ σουτ Ράγιος, μπλοκάρει ο Κυριακίδης

Λήξη ημιχρόνου

Μικρά-μικρά

* 1 βαθμό Κελσίου έχει αυτή την στιγμή στο γήπεδο του Αστέρα Τρίπολης.

* Ελάχιστος είναι αυτή την στιγμή ο κόσμος στις κερκίδες. Υπολογίζονται περίπου στα 300 άτομα.

* Στις 5 ακριβώς η χιονόπτωση άρχισε να γίνεται πιο έντονη.

* Την ίδια ώρα άρχισαν να αποχωρούν οι παίκτες των δύο ομάδων για την επίσημη είσοδο.

* Στο γήπεδο βρίσκονται και 5 ηρωικοί φίλοι του Λεβαδειακού. Πήγαν να κάτσουν μάλιστα στη θύρα των οργανωμένων του Αστέρα, οι οποίοι φυσικά δεν τους άφησαν και τώρα ψάχνουν… μπουθ για να ζεσταθούν!

* Ο εκ των μεγαλομετόχων της ΠΑΕ Αστέρας, Δημήτρης Μπάκος, βρίσκεται στο γήπεδο μαζί με τον πρόεδρο της ομάδας, Γιώργο Μποροβήλο.

* Στο γήπεδο και ο μεγαλομέτοχος του Λεβαδειακού, Γιάννης Κομπότης.

* 10 λεπτά πριν από την έναρξη η χιονόπτωση άρχισε να γίνεται ολοένα και πιο έντονη.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Αστέρας Τρίπολης (Σάκης Τσιώλης): Χακόμπο, Αργυρόπουλος (46′ Μπρέσκα), Αλβάρεζ (81′ Ναβάρο), Πουλίδο, Πιπίνης, Ουσέρο, Χουανίτο, Τσαμπούρης, Ράγιος, Περόνε, Χούλι (59′ Σολάκης)

Στον πάγκο: Μπαντής, Λαδάκης, Φορμίκα, Μπρέσκα, Σολάκης, Ναβάρο, Έγκον

Λεβαδειακός (Γιώργος Παράσχος): Κυριακίδης, Τομάς, Μεντί, Λισγάρας, Μουλόπουλος, Κόρμπος, Ζησόπουλος (70′ Μελισσάς), Πόποβιτς, Φαβάλι, Σουμπίνιο, Βασιλείου (79′ Αλεξίου)

Στον πάγκο: Στρατηλάτης, Αλεξίου, Ναπολεόνι, Κουτσόπουλος, Μελισσάς, Βιάνα, Κοιλιάρας

Διαιτητής: Μιχάλης Κουκουλάκης (ΣΔΠ Ηρακλείου)
Α’ Βοηθός: Αντώνιος Καρατζίκας (ΣΔΠ Αθηνών)
Β’ Βοηθός: Λάζαρος Δημητριάδης (ΣΔΠ Μακεδονίας)
4ος Διαιτητής: Αναστάσιος Παπαπέτρου (ΣΔΠ Αθηνών)
Παρατηρητής: Γεώργιος Αμυγδάλης (ΣΔΠ Σερρών)